Ssk'lı Emekli Çalışandan Maaş Haczi

anakin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Emekli birini işe başlatacağız. Hakkında haciz kararı var. Tabi ki emekli aylığından kesinti olamıyor. Sorum:

Bu kişinin sigorta girişini yaptığımızda maaşına haciz gelecektir. Eksik gün bildirerek; sigortasını ayda 10 gün gibi gösterirsek kesinti nasıl olacaktır? Kesinti için belli bir prim haddi var mıdır?

Niye böyle bir riske giriyorsunuz?
Beni tam ay çalıştırıp eksik gün göstererek primlerim ödeniyor diye şikayetçi olsa, ödemeniz gerekecek olan ceza miktarı ve eksik primler , faizleri derken, kişinin toplam borcundan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Niye böyle bir riske giriyorsunuz?
Beni tam ay çalıştırıp eksik gün göstererek primlerim ödeniyor diye şikayetçi olsa, ödemeniz gerekecek olan ceza miktarı ve eksik primler , faizleri derken, kişinin toplam borcundan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Sn Keremcem,

Öncelikle işçinin kendisi bu talepte bulunuyor. İşveren (Mükellef), zaten kanuna uymaya razı. Fakat çalışacağı alanda kalifiye işçi bulmak çok zor. Bu nedenle işçiyi de kaçırmak istemiyor. Biz de böyle bir seçenek üzerinde bilgi edinmeye çalışıyoruz.

1- Merak ettim, emekli birinin prim gününe ihtiyacı yok, 30 gün çalıştırıp 1 gün gösterse ama 30 günlük ücreti de kendisine verse, sadece prim günü açısından soruyorum kişinin ne kaybı var?
2- Emekli çalışana maaş haczi gelse maaşından kesinti yapamıyor muyuz?

1- Eğer emekli olarak yani sgdp ye tabi olarak işe girdiyse hiçbir kaybı yok dediğiniz gibi.

2- İşverenden aldığı maaşın net tutarı ne ise onun 4 te 1 i oranında kesinti yapılacak icra dairesi hesap numarasına yatırılacak.

Kısmi süreli sözleşme yaparsınız personel ile ayda 10 gün çalışacak dersiniz imzasını alırsınız. 10 günlük net maaşı kaç para tutuyorsa onun üzerinden kesinti yaparsınız.