Stajdan Sayılmayan Haller

2009 Eylül ayında smmm stajımı başlattım. Daha sonra Ekim 2010 döneminde başka bir firmada çalışmaya başladım ve bu firmada imza yetkisi aldım. Daha sonra ticaret sicil gazetesi ve imza sirküsünüde odaya götürerek işyeri değişikliği evraklarımı odaya teslim ettim. Daha sonra ağustos/2012 döneminde stajımın bittiği 2012/3. dönem sınavına(1-2Aralık) girebileceğim konusunda yazı geldi. Başvurumu yaptım. Dün beni odadan aradılar ve sınava 7 gün kala bana sınava giremeyeceğim 2 yıllık stajımın geçersiz olduğunu söylediler. Sizlere sorum;
1- Mevzuatta stajyerlerin imza yetkili olamayağı hususunu defalarca okumama rağmen göremedim. Meslek mensupları limited ve anonim şirketlerinde yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yapamaz diyor. Ancak aday meslek mensubu ibaresi geçmiyor.
2- Firmanın faaliyet konusunu finans ve yönetim konusunda danışmanlık vermek. Firmaların iç kontrol sistemlerini oluşturmak. İmza yetkisi aldığım firmanın faaliyet konusu mesleğin konuları arasına girmiyor mu?
3- Bende odaya evraklarımı teslim ettiğimde teslim alan kişi imza yetkilisi olduğumu gördü ve evraklarımı teslim aldı.
4- Sınava 7 gün kala bunun bana bildirilmesi etik mi

Ne yapmam konusunda bana tavsiyelerinizi canı gönülden bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Smmm lerin şirket yetkilisi olamayacağı hususunu biliyorum bunun aday meslek mensupları içinde geçerli olduğunu biliyorum ama tabiki iyice araştırılması gereken bir konudur.

bir meslek mensubu gözetim ve denetiminde staj yapmanız gerekiyor. böyle bir eksikliğinizin olduğunu sanıyorum..

mevzuatta göremezsin yönetmeliklerde stajyerler de meslek mensubu gibi şirket ortağı olamaz, imza yetkisi olamaz. 4b li olarak çalışamaz. tespit edildiği anda hangi döneme rast gelirse stajınız iptal edilir.

İmza yetkili derken,şirkete münferit imzalı genel müdür olarakmı yetki aldınız.Yoksa muhasebenin sevk ve idare edilmesinden sorumlu münferit imzayla temsilen Muhasebe müdürü olarak mı yetkiliydiniz.Eğer ilk yazdığım gibiyse geçerli olmaz,ama ikinci yazdığım gibiyse kabul edilmesi gerekirdi.

İmza yetkili derken,şirkete münferit imzalı genel müdür olarakmı yetki aldınız.Yoksa muhasebenin sevk ve idare edilmesinden sorumlu münferit imzayla temsilen Muhasebe müdürü olarak mı yetkiliydiniz.Eğer ilk yazdığım gibiyse geçerli olmaz,ama ikinci yazdığım gibiyse kabul edilmesi gerekirdi.

O zaman stajyerken şirketin idaresinden yetkili olamıyoruz doğrumu anlıyorum(stajyer bağımsız çalışan meslek mensubu gibi değerlendirilmiş). Piyasada neredeyse hiçbir firma muhasebe müdürü diye imza yetkisi vermez bellirli bir limite kadar parasal konularda işlem yapmak için imza yetkisi verir.

Şirketin yönetiminden sorumlu olarak imza yetkisi stajdan sayılmaz.Dediğim gibi muhasebenin sevk ve idare edilmesinden sorumlu münferit imzayla temsilen Muhasebe müdürü olarak imza yetkili olunca ve buda ticaret sicilinde yayınlanmış olması şartı ile stajdan sayılır.Vekaletle alınan yetki değil.Ben ticaret sicilinden onaylı bu yetki ile çalıştım.Ve tesmere danıştığımda stajdan sayılacağı söylendi.Fakat dikkatlice okursanız;muhasebenin sevk ve idare edilmesinden sorumlu münferit imzayla temsilen Muhasebe müdürü olarak imza yetkili diye zaten belirtiliyor.Bunun dışındaki şirkette yönetimdeki imza yetkileri sayılmıyor