Stajım Bitti İşten Ayrılsam mı ?

Herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. 2015 Ocak ayı itibari ile smmm stajım sonunda tamamlandı. Mart ayında ilk yeterlilik sınavına gireceğim ömrüm yeterse tabi. Ancak mart ayında sınava gireceğim son anda belli olduğundan dershaneye gidemedim. Aklımda olan işten çıkıp evde hazırlanmak var. Ancak Çalıştığım yerde son iki senedir hep aynı işleri yapmaktayım. Mutabakat ve Ba/Bs . Stajımda bittiğinden artık hem yeterlilik için sınava hazırlanma fırsatı bulacağımı, hem de daha fonksiyonlu bir iş bulacağım konusunda yeni bir fırsatı olduğunu da düşünmekteyim. Ama bir taraftan da işsizlik maddi ve manevi sıkıntılar gözümü korkutuyor. Bu firmada belgeyi alsam da hiç bir fonksiyona kavuşamayacağımı düşünüyorum bu arada. Ne yapmalıyım?

merhaba cnrads, işsizlik istatistiklerinin tavan yaptığı bu piyasa koşullarında "macera arama otur oturduğun yerde" derim, biraz yorucu olabilir ama alternatif olarak düşünürsen yeterlilik sınavına hafta sonu kursuna giderek de yapabilirsin, çalışırken iş arayıp bulmak daha kolay ve mantıklı olur kanımca "ne yardan ne serden vazgeçerim" olayı yani...

bende gezen tilki yatan aslandan evladır derim işsizlik maaşını almaya ve kendini sınava vermeye bak:işten çıkmadan cumartesileri izin al cumartesi-pazar bol bol çalış ve muhakkak bulunduğun yerden daha iyi iş bulacaksın asla tek yere bağlı kalma korkma cesur ol

Sayın Tanca, tavsiyeniz için teşekkürler. Sanırım çıkma seçeneğini kullanacağım. Zaten yöneticilerimin de bu yönde baskılarını hissediyorum son zamanlarda. İşten çıkarılma seçeneği de var ama ne kadar maddi getirisi olsa da bunu kendime yediremem. En azından bilinçli olarak çıkarılma seçeneğini kullanmam. Zaten sınavlar yaklaşıyor bir an önce çıkıp ders çalışmam gerekir kimseyle dalaşmadan bu işe konsantre olmayı düşünüyorum. Benden sonra tufan yani. O yüzden iyi ayrılmayı düşünüyorum. Saygılarımla.

Sayın cnrads,

ben stajerim. Geçen sene ücret nedeniyle 3 yıldır çalıştığım iş yerimden ayrıldım. 3 ay boş gezdim. sonra öylesine bir iş buldum ekonomiyi toparlayınca burdanda çıktım. 3 hafta sonra şimdiki işimi buldum ve Muhasebe Müdür olarak göreve başladım ve Geçen seneki maaşımın 2 katından fazlası ile başladım.

Yani Bekarsa,Sosyal sorumluğun(bakmakla yükümlü olduğun) yok ise ve Bilgine güveniyorsan ayaklarının üstünde dur ve Cesur ol derim. Tabi cesur olacam derken aptallık edip cepte 5 kuruş yokken kalkma bu işe:D

Sayın cnrads,

ben stajerim. Geçen sene ücret nedeniyle 3 yıldır çalıştığım iş yerimden ayrıldım. 3 ay boş gezdim. sonra öylesine bir iş buldum ekonomiyi toparlayınca burdanda çıktım. 3 hafta sonra şimdiki işimi buldum ve Muhasebe Müdür olarak göreve başladım ve Geçen seneki maaşımın 2 katından fazlası ile başladım.

Yani Bekarsa,Sosyal sorumluğun(bakmakla yükümlü olduğun) yok ise ve Bilgine güveniyorsan ayaklarının üstünde dur ve Cesur ol derim. Tabi cesur olacam derken aptallık edip cepte 5 kuruş yokken kalkma bu işe:D
Hayırlı olsun yeni işiniz. Ayıp olmazsa işle ilgili detay paylaşabilir misiniz? Bizlere yol göstermesi açısından. Muhasebe müdürlüğü için ne gibi vasıflar isteniyor. Ücret aralığı nedir? Rahat mıdır? İmkanları nasıldır? Paylaşırsanız en azından bizlerde iş değiştirirken bazı unsurları göz önüne alırız.

Yani bu arkadaş bir başarı örneği. Hem stajyer hem de muhasebe müdürü olmuş.)))

Yani bu arkadaş bir başarı örneği. Hem stajyer hem de muhasebe müdürü olmuş.)))

Aslında çok zor değil. Benim de durumum bu arkadaş gibi. Stajyer kardeşlerime cesaret olması açısından söylüyorum. Ben staja başladığım iş yerindeki mali müşavirin ve diğer "muhasebeci" lerin baskısından ve başka bir mali müşavir istememelerinden dolayı 2 yıldır çalıştığım ilk işyerimde sınavı kazandıktan sonra 1 ay dayanabildim. Amirim beni eğitimlere yollamıyordu. Anlaştım, tazminatımı alıp çıktım. 1 buçuk ay işsiz kaldım bu sırada teklifleri değerlendirip yabancı dilimi de geliştirebileceğim bir işe başladım. Stajımı da 1 yıl burada devam ettirdim. İngilizce'mi geliştirdim. Şimdi muhasebe müdür yardımcısı olarak işe başladığım başka bir şirkette muhasebe müdürüyüm. Stajımın bitmesine birkaç ay kaldı.

Muhasebe müdürlüğü zor mu derseniz, bu iş tam bir planlama, sevk ve idare işi. Yanınızda çalışan meslektaşlarınız gayretlilerse hiç sıkıntı yok. Hiç bilmediğiniz konuları dahi beyin fırtınasıyla, konuşup tartışarak kısa zamanda çözersiniz. Amaaaaa... çalışma, araştırma isteği olmayan, içi geçmiş elemanlarla veya yıllardır bildiğini okuyan kemikleşmiş zihniyete sahip kişilerle çalışmak zorunda kalırsanız ciddi bir mücadele sizi bekliyor.

... çalışma, araştırma isteği olmayan, içi geçmiş elemanlarla veya yıllardır bildiğini okuyan kemikleşmiş zihniyet ne yazık ki bu forumda da çok var.