Stajyer Avukatlara Müjde,Stajyer Mali Müşavirler Sizlere Birşey Yok..

Torbadan barolara 2.5 milyonluk fatura; 4 bin 500 stajyer avukata ise 'müjde' çıktı.

Bugüne kadar yasal stajlarını sosyal güvencesiz olarak yapan avukatlar, 'genel sağlık sigortası' kapsamına alınacak. Aylık 45 lira olan sigorta primlerini ise 1 yıl süreyle barolar ödeyecek. Stajyer avukatların Türkiye Barolar Birliği'ne maliyeti ise yıllık 2.5 milyon lira olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısında iktidar ve muhalefet partisi milletvekilleri stajyer avukatlar konusunda anlaştı. Ortak verilen önergeyle halen yasal staj süreleri olan 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan stajyer avukatlar da 'genel sağlık sigortası' kapsamına alınacak. Stajyerlerin aylık 45 lira olan sigorta primleri ise Türkiye Barolar Birliği tarafından karşılanacak. Ancak sigorta sadece stajyer avukatı kapsayacak. Bu sigortadan eş ve çocuklar ile anne-babaları yararlanamayacak.

Böylece Türkiye Barolar Birliği, stajyer avukatlar için yıllık 2 milyon 430 bin lira sağlık sigortası primi ödeyecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, her yıl ortalama 4 bin 500 kişinin stajyer avukat olarak çalıştığını ancak hiçbir sosyal güvenceleri olmadığını belirttiler. Avukatlık stajı sırasında sigortalı olarak başka bir işte çalışmalarının da yasak olduğunu anımsattılar.

Ynt: Stajyer Avukatlara Müjde,Stajyer Mali Müşavirler Sizlere Birşey Yok..

Onları savunan çok... Bizler ise para makinasıyız. Hepsi bu.

Aslında onlar kendilerini savunuyorlar ve bunu aldıkları eğitim gereği gayet iyi yapıyorlar.

Helal olsun demekten başka bir şey yapamıyoruz. Malesef...

Yönetmelikte der ki; stayer sigortası oda tarafından ödenir... Var mı şimdiye kadar sigortasını oda ödeyen stajyer...

Sınavı kazanmak bir dert, staj yapmak bir dert, ruhsat olmak ayrı bir dert... Dert dert üstüne, bu derdin nüshası ne???

.

Yazılanla, uygulanan arasında dağlar kadar far var bu memlekette.

Kimseden bir şey beklemeden başı dik yorulmalıyız... Başarıya giden yolun ortasındayız... Şafak yakındır... Az kaldı...

Ya arkadaş bu highpower beni deli ediyor. Mesajın içeriğine hiç bakmadım ama açılan başlığa baksanıza ya Stajyer Avukatlara Müjde,Stajyer Mali Müşavirler Sizlere Birşey Yok.. Siz kim ya biz kim. Ya Allahım sen herkese hoşgörü, alçakgönüllülük, mütevazilik dağıtırken bu highpower ı ÖSS de örgün üniversite kazansın diye kursa mı göndermiştin. Biz stajyer değiliz tamam mı, yeterlilik sınavlarına giriyoruz. Stajyer topiği değil burası. Allahını seversen mahsus mu yapıyorsun sanal ortam diye milleti tahrik ediyorsun, yoksa reel hayattada böyle misin?

Ya sedat hocam vatandaşın işi yok ,gücü yok ne yapsın bunlar birlik sevdalısı hocam bu bu arkadaş gibiler örgün bitirdik diye kendi kendilerini pohpohluyorlar sonrada bağımsız denetimde herkes belge alırsa biz nasıl para kazanıcaz diye ağlaşıyorlar. Birlik bunlara maaş bağlamalı ama yapmıyor işte vahvahhh

verilecek çok güzel bi cevabım var ama üyeliğime zarar gelmesin diye susuyorum, yoksa derdim sen de otur .... yak diye demiyorum.

Stajer avukatlar ile, stajer mai müşavirleri neye göre bir tutuyoruz? üzümle ayva yı kıyaslamak gibi birşey.
Haklarını savunmak için bir araya gelmelerini örnek gösterebiliriz doğru, fakat maksat "mali müşavir stajerlerinin sigortasını da bizim birlik, odalar ödesin" ise; bu fikre kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını ve böyle bir talebi olanlarında hayal kırıklığına uğrayacağını düşünüyorum.

.

sorun da bu degilmi zaten

dogru düzgün bir yönetmelik yazamıyorlar ..

yazdıklarını da uygulayamıyorlar ...

bizi buldu ..

getirin kardeşim yeni dersler .ing deyi de koyun içine ...

yeniler çeksin ..biz zaten iş bulamıyoruz..

tüm müşteriler zaten eskilerde degilmi ...

süper smmm yetiştiricekler işşiz..

mükelleflere iş için yalvaran.

Aday meslek mensuplarının sigorta primlerinin tesmer tarafından yatırılabilmesi için, tesmerde çalışıyor olmamız gerekmez mi? Ülkemizde ki SGK düzenlemelerine göre bu maddenin nasıl uygulanmasını bekleyebiliriz?
Meslek kanunununda ki yeni düzenlemelerle beraber yeni yönetmelikte,nasıl bir düzenleme yapılacağını hep beraber göreceğiz ve umuyorum ki çelişkili maddeler olmaz.

Aday meslek mensuplarının stajlarını yapabilmeleri için, (Belirli kriterlere göre) şirketlere ve meslek mensuplarına en az asgari ücretle (ve kesinlikle denetimi de olmalı,stajer şikayette bulunduğunda,meslek mensubuna uyarı yapılmalı vb) çalıştırma zorunluluğu vb gibi birçok çözüm olabilir.

Bütün stajerlerin sigortalarının Tesmer tarafınsan karşılanması/karşılanabilmesi zaten mantık dışı. Sistemle örtüşmüyor.

Siz bana bu maddeyi ya da düşündüklerinizi açıkça yazarsanız sizi anlayabilirim belki. Çünkü anlayamadım.

battibalikyangider ' Alıntı:
begggum ' Alıntı:
Stajer avukatlar ile, stajer mai müşavirleri neye göre bir tutuyoruz? üzümle ayva yı kıyaslamak gibi birşey.
Haklarını savunmak için bir araya gelmelerini örnek gösterebiliriz doğru, fakat maksat "mali müşavir stajerlerinin sigortasını da bizim birlik, odalar ödesin" ise; bu fikre kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını ve böyle bir talebi olanlarında hayal kırıklığına uğrayacağını düşünüyorum.

Sayın BEGGGUM

siz uygun bulmayabilirsiniz fakat şu an mevcutta zaten hemen hemen buna yakın bir hak BÜTÜN STAJYERLERİMİZE STAJ YÖNETMELİĞİ TARAFINDAN VERİLMİŞTİR.

Sizin uygun bulmadığınız bu hakkı Turmob da uygun bulmamış olacak ki, kendileri yönetmeliğe koydukları maddeyi maalesef uygulamamaktadırlar.

isterseniz o maddeyi hep birlikte anımsayalım

STAJ YÖNETMELİĞİ

ÖZLÜK HAKLARI
Madde 22- Aday meslek mensupları staja, illerindeki TESMER Şubeleri bünyesinde başlarlar.
Aday meslek mensubuna staj süresince bu yönetmeliğin 15. maddesinde belirtilen meslek mensubu tarafından ücret ödenir.
Aday meslek mensubu ile TESMER arasında yapılacak sözleşme gereği, aday meslek mensubunun sigorta primleri TESMER tarafından yatırılır. Meslek mensubu sözkonusu sigorta primlerini ilgili ayın 10?una kadar TESMER?e ödemek zorundadır.
Meslek mensubunca primi ödenmeyen aday meslek mensubunun staj yeri değiştirilir. Bu maddeye ilişkin uygulama TESMER Merkez Yönetim Kurulunca onaylanacak Stajyer Sözleşmesi ile düzenlenir.
Aday meslek mensuplarının TESMER tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılmaları durumunda, giderleri kendileri tarafından karşılanır.

işte yorum...işte meslek mensubu ..

bir .... kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz ya, aynen öyle oldu haa...

.

Bence en mantıklısı SMMM stajyerleri 3308 sayılı kanun kapsamına alınmalı, zorunlu olarak sadece "İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları" sigorta prim kolundan prim ödenmeli, onu da TESMER karşılamalı. Highpower sana bunu emrediyorum. Git genel kurulda aynen böyle söyle.

.

:) Oooo 65 yaşına kadar en az 15 sene prim ödememe lüksümüz var. Tabi yanında staj yapılan Meslek mensubu primleri ödesin ama ne yasa koyucu ne de Türmob bunu zorunlu hale getirmesin.

merhaba arkadaşlar.sedat arkadaş neden highpower arkadaşıma bu kadar kızgın tam olarak anlayamadım belki daha önce yaşadığınız bir mesele olabilir diye düşünüyorum.evet avukatlara ve stajyer avukatlara sağlanan olanaklar maalesef smmm ve stajyer smmm lere sağlanmıyor.en başında benim karşı olduğum uygulama staja başlama sınavına avukatlarında hukuk mezunlarınında katılabilmesi.bu mantıkla hareket edecek olursak eğer o zman iktisadi ve idari bilimler mezunu kişilerde açılacak avukatlık staja başlama sınavına katılabilmeli.hatta bu olaya biraz daha geniş açıdan bakacak olursak baroların birliği-beraberliği adalet bakanlığı nezdinde ağırlığı çok fazla.maalesef türmobun oluşumu 90 lı yıllara dayanmakta ve maliye bakanlığının etkisi altında.bu durum tabiyatı ile mesleği icra edenleride direkt etkilemekte.çözüm ne olabilir nerden başlamak gerekir diye düşünürsek bu tür durumları (highpower arkadaşın bahsini ettiği durumu ve gibileri) odalara ve birliğe maille mektupla telefonla bildirip gerekirse oda genel kurullarında smmm olanların dile getirmesi ile türmoba iletilebilir.barolar adalet sisteminin en önemli yapı taşı konumunda iken türmob mali sistem içinde belkide fikri en son sorulan makam halinde.