Stajyer Maaşları

Öncelikle herkese iyi akşamlar

İktisat bölümünden yeni mezun oldum ve smmm stajyer sınavlarına hazırlanmaya başladım. İnternetten yaptığım araştırmalarda bazı sorularıma net cevaplar bulamadım.

Staj yaparken Ankara gibi bir şehirde ortalama ne kadar maaş alınır ? İnternette 300 tl diyende var 2000 tl diyende var.

staj sınavını kazanıp mecburi olarak birilerinin yanında staj yapmak zorunda kalırsan bazı meslektaşlarımız bu durumu çok iyi suistimal edip 300 tl ye de üzerine para isteyerek de çalıştırmak isteyebilirler ama hali hazırda bir işte çalışıyorsan büyük ihtimal çalıştığın şirkette çalışan bir smmm yada şirketin çalıştığı bir smmm vardır o yüzden de staj sorunu bi şekilde halledilir.

Öncelikle herkese iyi akşamlar

İktisat bölümünden yeni mezun oldum ve smmm stajyer sınavlarına hazırlanmaya başladım. İnternetten yaptığım araştırmalarda bazı sorularıma net cevaplar bulamadım.

Staj yaparken Ankara gibi bir şehirde ortalama ne kadar maaş alınır ? İnternette 300 tl diyende var 2000 tl diyende var.

İşveren için önemli olan stajyer olup olmaman değildir. Ne kadar iş biliyorsun? önemli olan aslında budur. Staj yaparken ben 2.500 TL maaş alıyordum. Bir başka tanıdık ise 500 TL alıyordu. Benim 7 yıllık iş deneyimim vardı o ise yeni işe başlıyordu. İşin özü şudur. Bu mesleğe yeni giriyorsan eğer asgari ücreti bulursan kaçırma.

kesinlikle tecrübe önemli patronlar stajyer olmaya bakmıyor ne biliyorsun diye bakıyor kimisi hiç para vermiyor kullanmak istiyor o yüzden kendinizi geliştirdiyseniz maaş yüksek istersiniz ancak bilgisi olmayana malesef eziyet ediyorlar...

Bu olayın konusu"staj"olsa da,angarya yasak,bu olayda işci işveren ilişkisi doğmuyor mu,doğuyorsa stajyer sgortalı olmayacak mı,olacak ise en az asgari ücret ödenmeyecek mi?

Benim maaşım yeni yıl ile 1.600,00 TL oldu. Ankaradayım. 10 yıllık tecrübem var. Stajım da 1 mayısta bitiyor.
Maaşım o kadar az geliyor ki. 3 gündür işten çıkmayı düşünüyordum stajım biter bitmez.
Ama şimdi belgeyi almayı beklesem mi demeye başladım.

bende stajım bitsin çıkmak özgür olmak istiyorum ama daha iki yılım var en iyi ihtimalle...

Cevaplarınız için çok teşekkürler açıkçası bu alanda hiç çalışmadım yani bilgim 0 eğer staj sınavını kazanırsam deneyimsiz olduğum için verilen ücretlere ses çıkaramam bir merak ettiğim konuda şu ben 500 liraya günde kaç saat çalışacağım

Şimdiden teşekkürler

Cevaplarınız için çok teşekkürler açıkçası bu alanda hiç çalışmadım yani bilgim 0 eğer staj sınavını kazanırsam deneyimsiz olduğum için verilen ücretlere ses çıkaramam bir merak ettiğim konuda şu ben 500 liraya günde kaç saat çalışacağım

Şimdiden teşekkürler

500 lira yazdım ama sizde hemen kabul etmeyin eğer zamanınız varsa biraz daha fazla maaş veren bir iş bulmaya çalışın. Piyasada hiç para vermeyip sadece ssk sını yapan yerlerde var her ay ssk+1.300 lira maaş verende var. Birazcık o işyerinin kalitesine bağlı bu maaş politikası. Ayrıca saat olarak en az 8 saat çalışırsınız.

200 ile 500 arası.bulursan mutlu ol.sgk sını cebinden yatıran stajyer biliyorum.başka şandın varsa başka mesleğe yönel derim

Mesleğe uzanan merdivenin birinci basamağına basar basmaz,sizi ilk üzenler yine sizin meslektaşlarınız oluyor gibi!..

:) keşke ilk basamakta kalsalar.haksız rekabetten tutta iş paylaşımına kadar her konuda.para hırsının bariyerini aşmış meslektaşlarımla çok güzel paylaşımımız vat.ancak bu oran yüzde 5 gibi.acıklı bir durum zamanla anlaşılır.ben meslektaşını kötüleyen smmm gördüm mükellefe anlatıyordu bana geldin diye.ispatı mümkün olmadığı için önlemde yok..neyse fazla da kötülemeyeyim çok kalender onurlu smmm de vat

Smmm stajyerlerine okul stajyeri muamelesi yapılmasına anlam veremiyorum. 3 sene boyunca adı staj olan zorlu bir dönem geçirirken insanlar aç mı kalmalı? Ki tam vakitli normal çalışanlar gibi çalışıyor insanlar. Haftanın 2 günü gitse anlarım. Ama burada yazılanlara da anlam veremiyorum. Okuyan kişi direk umutsuzluğa kapılır. Ben stajım boyunca normal muhasebe çalışanları ne kadar alıyorsa o kadar aldım. Cebinden prim ödeyen arkadaşlara hak veriyorum staj yakmamak için yapılıyor böyle şeyler ama geleceğe yatırım yapan Kurumsal firmalar da özellikle smmm stajyeri arayabiliyor ve güzel ücretler veriyorlar. Biraz şans meselesi o ayrı..

işkur gibi bir kurum iş başı eğitim kapsamında ücret ödemesi yapıyor böyle bir durum smmm stajyerlerine gelmediği sürece meslekde 500 liraya çalışan bir çok eleman olacaktır. halihazırda vergi danışmanlığı adı altında "ne kadar az vergi öderim ?" sorularının cevabının bulunduğu yerde cin olmadan adam çarpmaya çalışmaktır düzgün maaş istemek.. Allah yardımcın olsun kardeşim tecrüben yoksa 500 lirada alabilirsin hiç alamayabilirsinde lâkin hala tüm iyi insanların iyi atlara binip gitmediğini gösteren meslek mensuplarıda mevcut.

merhaba arkadaşlar ben stajı bitmesine bir sınav kalan biriyim on senedir aynı işyerinde çalışıyorum muhasebe ofisi yani cam silmekten tutun stajyere bulaşık yardım etmeye kadar ayak işleri de yapıyorum şimdi bebeğim de olacak ve patronumla anlaşmazlığa düştük ocak doğumu bebeğin malüm yıl sonu sormak istediğim sizde mi şartlarda mı çalışıyorsunuz söyediğine göre biz çok rahatmışız da hak mı vereyim

merhaba arkadaşlar ben stajı bitmesine bir sınav kalan biriyim on senedir aynı işyerinde çalışıyorum muhasebe ofisi yani cam silmekten tutun stajyere bulaşık yardım etmeye kadar ayak işleri de yapıyorum şimdi bebeğim de olacak ve patronumla anlaşmazlığa düştük ocak doğumu bebeğin malüm yıl sonu sormak istediğim sizde mi şartlarda mı çalışıyorsunuz söyediğine göre biz çok rahatmışız da hak mı vereyim

Muhasebe ofisleri berbattır.
Rahat ofis yoktur istisnalar hariç.
Meslek mensubu meslek mensubuna bunu yapar mı yapıyor işte.
Hak vermeyin tabi ki.
İşinizin gereği olmayan işleri yapmayın diyeceğim ama olmayacak.

Mevzuatı en iyi bilenler üstelik kendi genç meslekdaşlarını üzerler/üzüyorlar ise diğer işverenlerin yaptıkları haksızlıkları çok fazla yadırgamamak gerekmez mi?