Stok Fazlalığı

merhaba arkadaşlar bir eczanemizde 100.000 tl kadar itrıyat stoğu bulunuyor ve bu stoğu eritmek istiyor.bunun için ne tür muhasebe işlemi uygulamamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: stok fazlalığı

Sayın ceysel56, böyle bir soruya cevap alamazsınız.Bu stok kaydi stok mu?Fiili stok mu?bu stoğun kdv oranı nedir.Firmanın kdv durumu/kar,zarar durumu nedir.Firma işletmemi bilanço mu?Fiili de bu kadar stok yokken kayıtlarda var diyorsanız faturasız/fişsiz satışlarınız oldukça fazla sanırım.Ya çok yüksek maliyet uygulayacaksınız ya da habire fiş/fatura keseceksiniz.ya da stok affını bekleyeceksiniz :) Diğre veriler olmadan bilgi almanız biraz zor..Saygılar.

şöyle söyleyim bu eczane benim kendi mukellefim değil eczacının bir yakını aradı sordu.Bu rakam muhasebe kayıtlarında görünen rakamı fiilide de mevcut mu onu sormayı unuttum.Ben firmaya iade edebilir veya satış yapması gerekli dedim ama sizlere de bir danışayım dedim :)peki gerçekten fiilide yoksa ne yapması gerekir ?

Benim bir müşterimdede var aynı sorun (1.600.000 TL Stok var eczane değil ecza deposu sanki) Her gün fazladan 2000-3000 TL fiş kesiyorlar başka çareside yok.

Kolay gelsin

Kdv durumunu öğrenin,eğer kdv alacağı varsa ve rakam olarak karşılıyorsa bol bol fiş kestirtin.diğer türlü önereceğiniz her işlem gayri kanuni olacaktır.Kdv alacağı yoksa ve düzenleyeceği her fiş ek kdv ödemesi çıkaracaksa firmaya masraf faturaları bulsun (mal alışı olursa değişen birşey olmaz) indirilecek kdv sini yükseltsin.Sonra fiş kestikçe bu rakamdan düşersiniz,dikkat çekmemek için biraz da kdv ödesin tabi..

peki çalıştığı firmalara bir miktar iade faturası keserse ve bir kısmını iade edip kalan tutar üzerinden fiş ile çıkış yapsa yani iade faturası kesmesi problem yaratırmı?

Bu duruma düşmemek için en azından 3 ayda bir mizanın kontrol edilip satış/stok dengesi takip edilmelidir diye düşünüyorum.

Bir sorun olmaz ama çalıştığı firmalar derken ecza depolarıdır onlarda kabul etmezler. Ama ilaç haricinde bir mal almış sizin kestiğiniz faturayıda firma kabul ediyorsa olabilir.

bulent249 ' Alıntı:
Bu duruma düşmemek için en azından 3 ayda bir mizanın kontrol edilip satış/stok dengesi takip edilmelidir diye düşünüyorum.

Üç ayda bir zaten geçici vergi yapıyoruz.Biz kdv beyannamesini vermeden önce yapıyoruz dediğinizi her ay ama faturasız satış yapıldığı sürece önüne geçmek imkansız bu durumun.Daha öncelerden önemli değildi eczanede stok olurdu, mükellefi uyarsakta bunu umursamazdı.Ama ne zaman eczanelerde stok sayımı başladı ondan sonra ne yapacağız bu stokları demeye başladılar.

ceysel56 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar bir eczanemizde 100.000 tl kadar itrıyat stoğu bulunuyor ve bu stoğu eritmek istiyor.bunun için ne tür muhasebe işlemi uygulamamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim

Bu bahsettiğiniz tutardaki stok gerçekten varsa,sorun yok elbette.

Ama gerçekte olmayan, kayıtlar üzerinde gözüken bir stoksa;bu ilgili mükellefin vergi kaçırdığı anlamına gelir.
Muhtemelen olay fazla mal girişi yaparak,yapılan her satış için fiş/fatura çıkışı yapmamaktan kaynaklanmıştır.
Bu durumda mükellefin fatura/fiş keserek stoklarını gerçek duruma getirmesi gerekir.

Ynt: Stok Fazlalığı

sayın meslek mensupları;
nezmanki insanlar ödedikleri vergilerin tam olarak doğru yerlerde kullanıldığına inanacak ve nezamanki bizler bu eczacı mükellefin yaptığının vergi kaçırmak olduğunu ve bunun suş olduğunu açık açık söyleyeceğiz
inanın mesleğe ve kendimize olan saygı kat be kat aratcaktır.