Stokta Bulunan Cihazların Alıcı Firmaya Kiralanması

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Firmamız cihaz satışı yapmaktadır, stokta bulunun cihazımızı alıcı firma 5 ay boyunca kiralamak istiyor. Satış yaptığımız cihazları kiralaya biliyor muyuz? Bir sorun olur mu? 5 . ayın sonunda kiralanan ürün satın da alına bilir. Doğru bir işlem olur mu?

Stoktaki cihazın kiralanması olmaz. Satışı olur . Eğer kiralamak istiyorsanız ürünü stoktan çıkın cihazın niteliğine göre 253 hesaba alın ondan sonra kiralayın. 5. ayın sonunda da satın

Stoktaki cihazın kiralanması olmaz. Satışı olur . Eğer kiralamak istiyorsanız ürünü stoktan çıkın cihazın niteliğine göre 253 hesaba alın ondan sonra kiralayın. 5. ayın sonunda da satın
Ana sözleşmemizde kiralama olmadığı halde bu kiralama işinin yapılması bir sıkıntı oluşturmaz değil mi?

Ben her zaman şunu söylerim. Yapılan işin faturasını kesip gelir kaydediyorsan hiç bir sıkıntı olmaz. Maliyeye buna bakar. Ayrıca ultra vires uygulaması kalktığı için ana sözleşmede olmayan işlerde yapılabilir.

Merhabalar
Tekrar sormak zorunda kalıyorum, bu işlemi yapan yabancı sermayeli bir firma yurt dışından yönetiliyor ve onlar kendi gruplarında bu cihazı demirbaşa almamamız gerektiği konusunda ısrar ediyorlar. Doğru bir işlem yapmak adına stokta diğer stoklar adı altında takip etsek bizin açımızdan bir sorun olur mu?

Diğer stoklara alın. Cihazı; kiralık olduğunu belirten belirten sevk irsaliyesi ile gönderin. İade aldığınızda tekrar ilgili hesaba alırsınız.

Merhabalar
Tekrar sormak zorunda kalıyorum, bu işlemi yapan yabancı sermayeli bir firma yurt dışından yönetiliyor ve onlar kendi gruplarında bu cihazı demirbaşa almamamız gerektiği konusunda ısrar ediyorlar. Doğru bir işlem yapmak adına stokta diğer stoklar adı altında takip etsek bizin açımızdan bir sorun olur mu?

Stokların kiralanması Muhasebe ve vergi Tekniğine aykırı bir uygulamadır. Kiralama sözleşmesine bağlı olarak hesaplar arasında virman yapmanız gerekir.