Stopajı Düşük Göstermek

merhaba. Bir konuda yardimci olabilirseniz sevinirim. Dukkanimi kiraya verdim 1300 tl ye. Benim kira kontratim 1300 tl. Ancak kiraci stopaji dusuk odemek icin beni biraz zorladi. Dedi yarisini gosterelim islerim duzelene kadar. Onun kontrat 650tl. 2 kontrattada imzam var. Diger yarisini elden veriyor. Buna karsilik 1 sene gecti. Simdi kiranin cok oldugunu odeyemeyecegini istersem mahkemeye verebilecegimi dukkandanda cikmayacagini soyluyor. Nasil olsa salaklik bende. Benim basım derde girecek biliyor. Adam akıllı. Cahillik ettim. Neyse sonuc olarak Bu durumun icinden nasıl cıkabilirim, izlemem gereken bir yol var midir, gidip sikayet etsem maliyeye kendimi de etmis olcam, son pismanlik fayda etmez ama durumu düzeltmemin bir yolu var midir yardimci olursaniz sevinirim,

Siz doğru olanı yapmak için bir mali müşavir ve avukatla işlemlerinize başlayın. İlk iş olarak vergi dairesine kiracınızı şikayet edin. O yanar tutuşurken sizde avukatla görüşmeye başlarsınız.

Eğer elinizde 1.300.-TL olarak düzenlenmiş, kiracınızın imzaladığı asıl bir kira kontratı var ise;
2013 yılı kira beyannamenizde 650 olarak gözüken kirayı 1.300.-TL olarak düzelterek düzeltme beyannamesi verin.
Çıkan vergiyi ödeyin. Düzeltme beyannamesi ve ödeme makbuzları ile vergi dairesine gidin durumu anlatın. Kira tutarının 1.300.-TL olarak kiracınızın siciline işlenmesi ile ilgili bir dilekçe verin.
Böylelikle kiracınız vermediği 650 TL lik kısmın stopajınıda, 2013 yılı içindeki muhtasar beyannamelerine düzeltme vererek stopajlarını ödemek zorunda kalacak.
Sizinde 1.300.-TL lik kiranız tescillenmiş olacak.
Buradaki tek handikap size vergi dairesi tarafından vergi ziyaına sebep verici yanıltıcı belge düzenlemek suçundan idari para cezası kesilebilir.
Buda size ve tüm işyeri sahiplerine bir ders niteliği taşır.

Eğer elinizde 1.300.-TL lik düzenlenmiş kiracınızın imzalamış olduğu asıl bir kira kontratı yok ise;
Açıkçası işiniz zor.