fonradar

Şu şubat ayı prim sorunsalı

Ynt: Şu şubat ayı prim sorunsalı

slm ben sigortaları girmeye çalışıyorum prim tutarı(ücret+ikramiye)(743.40+159.30= 902.70) 796.50 'yi geçtiği halde ücret miktarı 28 günlük prim (743.40) göründüğü için kabul etmiyor.aynı durumla karşılaşan arkadaşlar varmı? bana yardımcı olursanız sevinirim.

26 gün prim
2 gün eksik göstereceksiniz.

Merhaba,

Kişiye günlük ücret ödeniyorsa 796.50 /30 =26.55 TL bu kişiye asgari ücretin altında ücret ödemiş olmuyorsunuz. Şubat 28 gün çektiği için 742,00 TL ödeme yapacaksınız fakat SGK gününü 30 gün olarak bildirmeniz gerekiyor.

SGK ya bildirdiğiniz gün sayısına ücreti böldüğünüzde 742/30=24.73 TL gibi algılanabilir fakat burada SGK günü olarak baz almak doğru değil.Ücret pusulasında belirtilen Toplam çalışma günü baz alınmalı.Bu da Ücret pusulasında gösterilmekte.

Ay 31 çektiğinde de bu kişiye ödeyeceğiniz tutar :823,05 TL olmalı.SGK ya 30 gün bildirim yapılacak.

Burada asgari ücretin günlük ücretinin altında olmamalı aksi taktirde yapılan yorumlar günlük aylık birbirine karıştırılmakta.

Hesaplamayı günlük olarak yapıyor arkadaşlarımız ücretin günlüğünu bulmakta aylık ücretli çalışan gibi düşünüyor.

Günlük ücretli çalışan biri için ödenen tutarı o ay sayısına bölerek bulunan rakam asgari ücretin altında mı üstünde mi ona bakılmalı.

Kişiye ödeyeceğiniz günlük ücret bedeli bellidir sözleşmelerde. 796,50/30 =26,55 TL
Kişiye günlük bu ücretin altında ücret ödememişseniz sorun yotur.

28 günlük ücrette=743,40 TL dir.

Asgari ücret rakamı 796,50 TL aylık olarak verilen rakamdır. Bu kişi tam ay çalışmasaydı 28 de işten çıksaydı ödeyeceğiniz rakam değişecekmiydi ?

Tabiki değişmeyecekti....

Saygılar bunu düşünmesini kurumdaki memurdan beklemek zor fakat bu konuda haklılığınızı her zaman ispat edebilirsiniz.Çalışmayan kişiye neden 2 günlük ücret ödeyeyim ?

terapist13 ' Alıntı:
sayın forwhom
kişi aylık ücret alıyorsa ayın kaç çektiğinin önemi yok
aylık ücret üzerinden anlaşmışınızdır.
ama saat ücreti ödüyorsanız şöyle bir durum ortaya çıkıyor ;
şubat ayı 28 çekiyor benim çalışana 28 günlük ücret ödemem
gerekir, ancak sgk prim gününü 30 bildirmemi istediği için
ben çalışana 30 günlük ücret ödeyeyim demek pek mantıklı görünmüyor.
sgk bu durumda neden 28
günlük ücret ödeyipte pirim gününü 30 gösterdin diye
sorun çıkarmıyor, sorun şurda çıkıyor kişi asgari ücretliyse
28 günlük gelir 30 prim gününe bölündüğünde günlük kazanç
asgari ücretin günlük tabanının altında kalıyor.
yoksa kişinin 28 günlük kazancı 30 güne bölündüğünde
asgari ücreti geçiyorsa problem yok.
eksik günü ise e bildirgede denedim kişi şubat ayı
2 eksik günü varsa 28 + 2 olarak almıyor
26 + 2 olarak alıyor

İyi günler ,
Şubat ayında 28 gün çalışan işçi 743,40 yapıyor. ikramiye ücreti de 398,25 taban ücreti geçmesine rağmen ikramiye ile ayrı gösterildiği için hata veriyor.Sonuç olarak ben tabanın üzerinde göstermeme rağmen sorun çıkıyor.Bu sorunu nasıl aşabiliriz?

forwhom olayı geniş açıdan bakamıyorsunuz.Sizin için doğru doğrudur,diye bir şey yok.Alıngansınız hayatta başarılı olamazsınız.

Şubat ayında 28 gün çalışan asgari ücretli çalışanın prim günü 30 gün gösterilir aradaki fark işveren tarafından karşılanır.
Şubat ayında işverenler sigorta gün sayısını 30 gün bildirmek zorundadır. Ücret puantajı 28 gün üzerinden yapıldığı zaman prim gün kazanç toplamı SSK tabanının altında kalır ise aradaki fark yasa hükmü gereği işveren tarafından karşılanacaktır. Aylık ücretli çalışan işçiye ise aylığı tam olarak ödenecektir

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGELERİNDE EKSİK GÜNLERİN BİLDİRİLMESİNE İLİŞKİN DUYURU

Bilindiği üzere, 28/09/2008 tarihli, 27011 sayılı resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine Ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğin ?d.1- Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan sigortalılar yönünden? başlıklı maddesinde,

?Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanacaktır.?

Denilmektedir.

Buna göre, ay içinde eksik çalışması bulunan sigortalıların prim ödeme gün sayıları;

Ay/dönemdeki toplam gün sayısı - Eksik gün sayısı = Prim ödeme gün sayısı

formülü vasıtasıyla belirlenecektir.

Örnek 1: 31 gün çeken ayda 5 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 31-5=26,

Eksik gün sayısı 5 olarak bildirilecektir.

Örnek 2: 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından,

Prim ödeme gün sayısı ?30? gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir.

Örnek 3: 30 gün çeken ayda 14 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 30-14=16,

Eksik gün sayısı ise 14 olarak bildirilecektir.

Örnek 4: 30 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 30-1=29,

Eksik gün sayısı ise 1 olarak bildirilecektir.

Örnek 5: 28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 28-3=25,

Eksik gün sayısı ise 3 olarak bildirilecektir.

İşverenlerimize önemle duyurulur.

Kaynak: SGK

İki gün önce teşekkür ediyordunuz.. bugün kötü mü oldum?

Benim alınganlığım ve hayattaki başarımı tartışmak kimsenin haddine değildir..!!

Siz ilk önce idrak yeteneğinizi sorgulayın..ve benimle tartışacaksanız.. sınırlarınızda kalın.. aksi halde..Benimle ilgili bir sıkıntınız varsa.. bunu forumda değil.. özelimde paylaşın..!

Forwhom kusura bakmayın.Yine teşekkür ederim size.Başarılar dilerim :)

743,40.-TL yi görünce eksik gün sandım..
Halbuki yanılmışım.
796,50 + 159,30 TL yazılması gerekiyor.

uyarı için teşekkürler sn HAZELSU.

İrem35 ' Alıntı:
743,40.-TL yi görünce eksik gün sandım..
Halbuki yanılmışım.
796,50 + 159,30 TL yazılması gerekiyor.

uyarı için teşekkürler sn HAZELSU.

estağfurullah , birbirimizin yanlışlarını görürsek farkında olmadan yanlış bilgi vermemizi önleriz. Ben de teşekkürederim :)

Şu mevzuatı birisi Allah rızası için ay kaç günse o gün üzerinden işlem yapılır olarak değiştirsede
hepimiz kurtulsak.