Şubat Ayında 28 Gün Çalışan Günlük Ücretli Çalışanın Maaşı

yavuz_akbal

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Günlük ücretli çalışan personel şubat ayında eksiksiz çalıştıysa ve asgari ücretin üzerinde maaş alıyorsa bu kişiye ödemeler sözleşme kapsamında günlük ücret olarak yapılıyorsa;
Şubat ayında 28 gün çalıştığında SGKsı 30 gün ödenecek ve maaşı 28 gün ödenecek diye biliyorum.
Fakat yeni bir düzenleme ile artık maaşında 30 gün yatması gerektiğine dair bir bilgi paylaşıldı fakat ben bununla ilgili bir dayanak bulamadım.
Bu konuda bilgi talep ediyorum.

İş sözleşmesi günlük ücret olarak yapıldı ise, asgari ücretle de çalışsa daha yüksek ücret de alsa aynı;
Günlük ücret * aydaki gün sayısı o ayki bürüt ücrettir.
SGK açısından ise gün 30 yazılır. bordroda hesaplanan bürüt ücret sgk taban rakamı olan 2029,50 aşağı ise 2029,50 daha yüksek ise tavanı aşmamak kaydı ile bürüt ücret bildirilir. Bürüt ücret 2029,50 altında ise bürüt ücret ile taban arasındaki işçi ve işveren primlerinin tamamı işverene aittir.

İş sözleşmesi günlük ücret olarak yapıldı ise, asgari ücretle de çalışsa daha yüksek ücret de alsa aynı;
Günlük ücret * aydaki gün sayısı o ayki bürüt ücrettir.
SGK açısından ise gün 30 yazılır. bordroda hesaplanan bürüt ücret sgk taban rakamı olan 2029,50 aşağı ise 2029,50 daha yüksek ise tavanı aşmamak kaydı ile bürüt ücret bildirilir. Bürüt ücret 2029,50 altında ise bürüt ücret ile taban arasındaki işçi ve işveren primlerinin tamamı işverene aittir.

Teşekkürler.

Merhaba,
Günlük ücretli çalışan personel şubat ayında eksiksiz çalıştıysa ve asgari ücretin üzerinde maaş alıyorsa bu kişiye ödemeler sözleşme kapsamında günlük ücret olarak yapılıyorsa;
Şubat ayında 28 gün çalıştığında SGKsı 30 gün ödenecek ve maaşı 28 gün ödenecek diye biliyorum.
Fakat yeni bir düzenleme ile artık maaşında 30 gün yatması gerektiğine dair bir bilgi paylaşıldı fakat ben bununla ilgili bir dayanak bulamadım.
Bu konuda bilgi talep ediyorum.
bunu yazaeken hiç mi vicdanınız titremedi işverenlerin ekmeğine yağ sürme işini ne zaman bırakacaksınız ayıptır günahtır arkadaş akıl var mantık var aynı uygulamayı sana yapsak nasıl olur?

bunu yazaeken hiç mi vicdanınız titremedi işverenlerin ekmeğine yağ sürme işini ne zaman bırakacaksınız ayıptır günahtır arkadaş akıl var mantık var aynı uygulamayı sana yapsak nasıl olur?

Günlük ücretle çalışıldığında 31 çeken aylarda 31 günlük ücret ödüyoruz. Sadece şubat ayında 28-29 gün ücret ödüyoruz. Yıl bazında değerlendirdiğimizde maktu ücrete göre 5-6 gün daha fazla maaş ödemiş oluyoruz.
Bunun neresi vicdansızlık?

Eğer 31 çeken aylarda böyle yapıyorsanız elbette 28 çekeni de gün üzerinden ödemeniz gayet mantıklıdır. Yasa da buna izin veriyor zaten.

:) saçmalık ! 31 çeken aylar da da aynısını söylesene

eğer asgari ücretli varsa altında bırakamazsın ama yoksa 28 günlük ödersiniz

Şubat/2018 ayında günlük asgari ücretle çalışanın (başka ek ödemeleri yoksa) bürüt ücreti 1.894,20 TL'dir ve asgari ücretin altında ücret ödendiği kesinlikle söylenemez. SGK taban rakamının 2.029,50 TL olması sizi yanıltmasın. Şubat ayı sgk primi için 2029,50-1897,20=135,30 TL kısmının işçi ve işveren paylarının tamamını işveren öder.