fonradar

Şubat Ayında Eksik Gün

Ynt: Şubat Ayında Eksik Gün

Kimse size yazmayın demedi sn. scorpion.
Ancak bir konuda hatalı iken bişe bu kadar ısrarcı olmanız ve yazma üslübunuz bizi biraz yadırgatıyor.

3 kere aynı konuya mesaj yazmam ısrarcı olmam anlamına geliyorsa bundan sonra emin olun yazmayacağım.
sizlere kolay gelsin teşekkürler.fazlasıyla aydınlandım.

Bakın hala hatada israr ediyorsunuz. Makale yayınlanmış. Ben ve 2 arkadaşım daha uygulamanın benim söyledğim gibi olduğunu söylediler.
Siz hala yanlışınızı görmezden geliyorsunuz. Söyleyecek bir söz bulamıyorum. Bu gidişle umarım ilerde büyük mahcubiyetler yaşamazsınız.

İsterseniz yazarsınız foruma isterseniz yazmazsınız. Bu tabi sizin kendi tercihiniz.

ben nerde ısrarcıyım yapmayın rica ederim yaaa.bukadar olmaz lütfen.
ortada eğer bir hata varsa o hatalar burda paylaşılmak doğruyu bulmak için değilmi sayın moderatör????
ben illa benim dedğim doğru aman benim yaptığımı yapın siz yanlışsınız gibi laflarmı ettim....lütfen birkaçkere daha okuyunuz yazdıklarımı...

scorpıon ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
30 gün tam çalışma halinde geçerli. Eksik çalışmada kaç gün ise o kadar.

sn nguroy;
eksik çalışmada nekadarsa o kadar puantaj demişsiniz.yalnız bu dediniz önceden beri çalışanlar için değil bildiğiniz gibi.o ay işe giren için geçerli.geçmiş aylardan itibaren çalışanlarda söz konusu kişi 4 gün raporluysa puantajı 26 olacaktır.
scorpıon ' Alıntı:
tekrar tekrar incelemiştim snguroy ben bu konuyu ve müfettiş incelemelerinde de aynen bu şekilde yaptığımda sorun olmamıştı.şubat ayında kişi eğer 4 gün raporluysa puantajı 26 olur.ancak yeni girişlerde ne kadar çalışma yaptıysa okadar puantaj yazılır.
scorpıon ' Alıntı:
neden sanmıyorum diyorsunuz eğer net değilse cevabınız ? benim net cevabım ve ben özellikle şubat ayı için müfettişle görüşme yapmıştım.
Tekrar tekrar okuyunca da vardığım sonuç aynı sn scorpion,benim dediğim doğru,siz yanlış bilgi veriyorsunuz demişsiniz gibi bir sonuca ulaşıyorum yukarıda yazılanlardan.

onlar sadece savunmalarım benim dediğimi yapın yada illa bu şekilde olacak anlamına gelmez.sadece bildiklerimi sizle paylaşmak istemiştim.yeteri kadar size sıkıntı verdim tekrar tekrar özür dilerim ama yanlış anlalışıldığım için emin olun çok üzgünüm.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.

İş kanunu ile sgk ayrı kanunlardır. Eğer çalışan günlük asgari ücret üzerinden sözleşme yaptı ise 2009 yılı şubat ayı için;
Tam ay çalışanda, bürüt ücreti 621,60 TL (28*22,20) sgk günü 30 sgk matrahı 666 TL'dir.
1 gün eksik çalışma var ise, bürüt ücreti 599,40 TL (27*22,20) sgk günü 27 sgk matrahı 599,40 TL'dir.

Sn.kavazlı,
ilgili açıklamalarınızın bir yönetmelik veya kanundan alıntı durmunu gösteren açıklamanız var ise bizi bilgilendirir misiniz? var ise nereden okuyup anlayabiliriz?
teşekkürler
iyi çalışmalar

merhaba tanufuk

yönetmelik ve tebliğleri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

http://www.alomaliye.com/sgk_mevzuatlari.htm

ayrıca benim alıntı yaptığım yönetmelikte te bu linkte mevcuttur.
bakınız.

"Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (28.09.08)"

iyi çalışmalar.

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ
....
d- Ay/dönem içinde bazı günlerde çalışmamış ve çalışmadığı günler için de ücret almamış sigortalıların prim ödeme gün sayılarının hesaplanması
d.1- Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan sigortalılar yönünden;
Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanacaktır
....

örneğin mart 2009 ayı 31 çekiyor. mart ayında 1 gün ücretsiz işe gelmeyen işçi için 31-1=30 gğn ssk da gösteriliyor. o halsde 31 gün çalışan ile 30 gün çalışan arasında adaletsizlik olmuyormu. her ikiside 30 gün maaş alıyor.

Günlük ücretle çalışıyorsa birinde 30 diğerinde 31 günlük ücret ödenir. SGK matrahıda değişik olur. SGK'da her zaman fiilen çalışılan ve hafta tatili gibi çalışılmış sayılan günler toplamı bildirilir.

T U R K O ' Alıntı:
Günlük ücretle çalışıyorsa birinde 30 diğerinde 31 günlük ücret ödenir. SGK matrahıda değişik olur. SGK'da her zaman fiilen çalışılan ve hafta tatili gibi çalışılmış sayılan günler toplamı bildirilir.

tamam o konuda hem fikirim. benim dediğim şudur. iki kişi düşünün mart ayı 31 çekiyor. bir kişi tam çalıştı. diğeri 1 gün gelmedi. ücretlerini her iikisinde de 30 gün mü ödenecek

Tam çalışana tam ücret vereceksiniz,
1 gün eksik çalışana eksik çalışma nedeniyle hafta tatili ücretine de hak kazanamayacağı için,2 günlük ücretini keserek ödeyeceksiniz.
Tam çalışana 30 gün bildirim yapacaksınız,
1 gün eksik çalışana, gelmediği 1 gün + hak kazanamadığı hafta tatili ile birlikte 2 gün eksik çalışma bildireceksiniz.

Her durumda hafta tatili kesilmez. Örn ücretsiz izin verilmesi durumunda.

keremcem ' Alıntı:
Tam çalışana tam ücret vereceksiniz,
1 gün eksik çalışana eksik çalışma nedeniyle hafta tatili ücretine de hak kazanamayacağı için,2 günlük ücretini keserek ödeyeceksiniz.
Tam çalışana 30 gün bildirim yapacaksınız,
1 gün eksik çalışana, gelmediği 1 gün + hak kazanamadığı hafta tatili ile birlikte 2 gün eksik çalışma bildireceksiniz.

sayın keremcem

ben başka 1 örnek verdim. iki kişi düşünün ay da 31 çekiyor. 1. şahıs tam ay çalıştı. 30 gün maaş aldı. diğeride 1 gün ücretsiz izin kullandı. (31-1):30 gün her ikisi de 30 gün almıyor mu?

İkiside günlük asgari ücret anlaşmalı olsun, 30 gün çalışan 666 TL, 31 gün çalışan 688,20 TL bürüt ücret alır.

T U R K O ' Alıntı:
İkiside günlük asgari ücret anlaşmalı olsun, 30 gün çalışan 666 TL, 31 gün çalışan 688,20 TL bürüt ücret alır.

ama bu iki 2 kişi günlük değil aylık anlaşmalı düşünür müsünüz

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNİN SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLMESİNE VE PRİMLERİN ÖDENME SÜRELERİNE DAİR USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ
...
d- Ay/dönem içinde bazı günlerde çalışmamış ve çalışmadığı günler için de ücret almamış sigortalıların prim ödeme gün sayılarının hesaplanması
d.1- Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan sigortalılar yönünden;
Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplanacaktır.

394 sayılı Hafta Tatili Kanunu?nda, hafta içindeki çalışma süresi altı gün olarak belirlenmiş ve her altı günlük çalışma sonucu işçinin yirmidört saatten az olmamak üzere dinlendirileceği,
4857 sayılı İş Kanununda ise, genel bakımdan haftalık çalışma süresinin haftada en çok kırkbeş saat olduğu, aksi kararlaştırılmamış ise bu sürenin, işyerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanacağı, 4857 sayılı Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verileceği, çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretinin tam olarak ödeneceği,
öngörülmüştür.
Buna göre, sigortalıların işe başladığı ay/dönemdeki prim ödeme gün sayılarının ve prime esas kazanç tutarlarının hesaplanması sırasında, 394 ve 4857 sayılı Kanunlarda öngörülen hafta tatili ücretine hak kazanıp kazanmadığı hususu da göz önüne alınacak ve hak kazanılan hafta tatili prim ödeme gün sayısına dahil edilecektir.
Diğer taraftan, hafta tatiline hak kazanmadıkları halde hafta tatili yapan sigortalılara, kullanmış oldukları hafta tatili için ücret ödenmesi zorunlu olmadığından, bu sürelerin prim ödeme gün sayısının hesaplanması sırasında dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır. Ancak, bu durumda 5510 sayılı Kanunun 86?ncı maddesinin dördüncü fıkrasına istinaden, ay içindeki eksik çalışmaya (hafta tatiline) ilişkin puantaj kaydının yasal süresi içinde Kurumumuza verilmesi gerekmektedir. Buna karşın, hak kazanılmadığı halde kullanılmış olan hafta tatili için ücret ödenmesi halinde, bu sürelere ilişkin ücretler de prime esas kazanca dahil edileceğinden, bu durumda bahse konu süreler prim ödeme gün sayısına dahil edilecektir.
Örnek - Özel nitelikteki işyerinde, 15/4/2009 tarihinde (Çarşamba günü) işe başlayan bir sigortalının 19/4/2009 tarihinde (Pazar günü) hafta tatiline hak kazanmamasına rağmen hafta tatili kullandığı ve işveren tarafından bu gün için ücret de ödenmediği varsayıldığında, söz konusu sigortalının 2009/Nisan ayındaki prim ödeme gün sayısı 15 olacaktır. Ancak hafta tatiline hak kazanılmaması nedeniyle, çalışılmayan ve işveren tarafından da ücret ödenmeyen 1 güne ilişkin puantaj kaydının aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yer alan 10 nolu belge ekinde Kuruma verilmesi gerekmektedir
...
Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
...
Madde 63 - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
...

İşverene kalmış.

Hafta tatili ücreti

... Şu kadar ki;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır.

Bir işyerinde işin bir haftadan fazla bir süre ile tatil edilmesini gerektiren zorlayıcı sebepler ortaya çıktığı zaman, 24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebeplerden ötürü çalışılmayan günler için işçilere ödenen yarım ücret hafta tatili günü için de ödenir.