Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Merhaba

Öteden bu tarafa faaliyeti devam eden bir işyeri, yeni şube açtığında, şubenin vergi levhasını merkezinkinde olduğu gibi SMMM tasdik ediyor. Fakat şube vergi levhasının tasdik edildiği vergi dairesine bildirilmiyor.

1-Şube vergi levhasının tasdik edildiği SMMM lerce vergi dairesine bildirilmesi gerekir mi?

2- Eğer gerekirse bildirmemenin cezası n ekadardır?

3- Ceza için mahkemeye dava açılabilir mi?

Teşekkürler.
 
Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi

Vergi dairesi 355. maddeye istinaden ceza kesilecek diyor. Henüz kesilmedi. Acaba bu konuda bir dayanak mevcut mudur?
 
Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi

Vergi dairesi bu durum ile ilgili 355. maddeye istinaden 1.000,00 TL ceza ihbarnamesi gönderdi. Bu durumda mahkemeye müracaat edilmesinin faydası olur mu? Acaba

Teşekkürler.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,194
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Dayanağı nerede yazıyormuş.? Birşey söyledilermi.?
 
Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

355 1-1 maddeye istinaden yazdılar. şube vergi levhasının tasdikinin bildirilmediği.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,194
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Konuyu görünce biraz araştırdım da, gerçekten de böyle bir zorunluluk var. [V.U.K. Madde: 5 | V.U.K. Madde: 149 | (V.U.K. Genel Tebliği Seri No:142, 143, 146, 177, 272) | (Gel.Gen.Müdl. Özelgesi 2000/8551)]

İlk açılışlarda biz kendimiz imzalıyor/onaylıyorduk ve hiç bildirimini de yapmadık şimdiye kadar.
Bir açılış için bir dilekçe yazmaktansa, levhayı v.d.ne imzalattırırım daha iyi.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Yuh yani. Vergi levhasının eni boyu ebatı nedir ki cezası 10.000,00.-TL
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,194
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

NİSANLI ' Alıntı:
Yuh yani. Vergi levhasının eni boyu ebatı nedir ki cezası 10.000,00.-TL
1.000,00-TL ya, yanlış yazmış stajyer311 arkadaş.!
 
Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

NİSANLI ' Alıntı:
Yuh yani. Vergi levhasının eni boyu ebatı nedir ki cezası 10.000,00.-TL
Kusura bakmayın 1000 tl olacaktı yanlışlıkla 10000 tl yazdım.
 
Üyelik
16 May 2006
Mesajlar
318
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

ZİNDAN ' Alıntı:
Konuyu görünce biraz araştırdım da, gerçekten de böyle bir zorunluluk var. [V.U.K. Madde: 5 | V.U.K. Madde: 149 | (V.U.K. Genel Tebliği Seri No:142, 143, 146, 177, 272) | (Gel.Gen.Müdl. Özelgesi 2000/8551)]

İlk açılışlarda biz kendimiz imzalıyor/onaylıyorduk ve hiç bildirimini de yapmadık şimdiye kadar.
Bir açılış için bir dilekçe yazmaktansa, levhayı v.d.ne imzalattırırım daha iyi.
İlk açılışlarda biz imzalayıp dilekçe ile bildiriyorduk. Şubelerde bildirmiyorduk...Bir çok şubede de bildirmedik ceza gelmedi. Başka bir vergi dairesi mükellefi olan bir müşteri şube açınca bildirilmediği için ceza yazıldı. Farklı vergi daireleri farklı ugulama mı yapıyor anlamadık.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,105
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Selamlar.
Okuduğum bir özelgede deniliyor ki:
Şube açılışlarında merkezin levha fotokopisi şubeye asılabilir veya yeniden tastiklenebilir."
Şu durumda yeniden tastiklendiğinde bildirilmesi zorunlu fotokopi asıldığında zaten merkez olarak bildirilmiş oluyor.Yazdıklarınızdan ve özelgeden böyle anlıyorum.
(yazılı düşünüyorum :) ) 2009 da şube açılan levhasını onaylanan ve bildirimde bulunulmamış şubelerin levhaları toplanıp merkezin fotokopilerini asılabilir.2010 yılı yeni onaylanıp bildirimde bulunulabilir.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Merkezin vergi levhasını şubeye astık diyelim. Peki şubenin su, elektrik, telefon gibi başvurularını yaparken vergi levhası olarak merkezi mi vereceğiz Tahsin bey
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,194
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Şubelere değilde, şirkete ait pazarlama araçlarına ve depolara merkez v.levhasının fotokopisinin asılabileceğini biliyorum.
Fikrimce Şubelere asıl yapılmalıdır.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,105
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

:) Sayın Nisanlı, sırf onlar için ayrı bir levha onaylanıp verilebilir.O kurumların evraklarınız üzerinde birbiri ile bağlantıları olduğunu sanmıyorum.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,105
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Alıntıdır

B.07.1.GİB.04.99.16.01/01-VUK?5?2008-MUK- 12.08.2008

Mükelleflerin iş merkezleri dışında muhtelif şube satış mağazası kat ve reyonlarının bulunması halinde çok şubeli firmalar için her levhanın ayrı ayrı tasdik ettirilmesinin yaratacağı güçlük nedeniyle merkez için tasdik ettirilen levhanın fotokopi ile çoğaltılan örneklerinin kullanılmasının uygun olup olmadığı hk.

İlgide kayıtlı dilekçenizde; Şirketinizin faaliyet konusunu zincir mağazacılık şeklinde, tüketim mallarının perakende satışının teşkil ettiği, bünyesinde ????? aşkın bulundurduğu mağazasıyla Türkiye genelinde faaliyet gösterdiği, kurumunuzun ?????.mağazasının bir kısmının şube olarak tescil edilirken bir kısmının satış mağazası olarak faaliyetlerine devam ettiği, her mağazaya ilişkin olarak yeni vergi levhası düzenlenmesinin ciddi güçlükler içerdiği belirtilerek uygulamalarınıza esas olmak üzere, merkez için tasdik ettirilen vergi levhasının fotokopi ile çoğaltılan örneklerinin satış noktalarınızda kullanılmasının uygun olup olmadığı konusunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Bilindiği üzere 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5?inci maddesinin 3?üncü fıkrasında; ?Gelir Vergisi mükellefleri (Kazancı basit usulde tespit edilenler dahil) ile sermaye şirketleri her yıl mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar?..? hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 146 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde; ?iş yerlerinde vergi levhasının bulundurulmasına dair esasları belirleyen 142 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanan hususlara ek olarak, her katta birden fazla reyon bulunması halinde o kat için yalnızca bir adet vergi levhasının asılması, bir adet tasdikli vergi levhası bulunduran mükelleflerin bunun tasdiksiz fotokopilerini de kullanabilmeleri uygun görülmüştür? açıklamalarına yer verilmiştir.

Bu hüküm ve açıklamalara göre, merkez için tasdik ettirilen vergi levhasının fotokopi ile çoğaltılan örneklerinin satış noktalarınızda kullanılması yeterli olup ayrıca vergi levhasının tasdik ettirilmesine gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

***********

Buradaki satış noktasının nasıl bir yer olduğu irdeleneblir.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

ZİNDAN ' Alıntı:
Şubelere değilde, şirkete ait pazarlama araçlarına ve depolara merkez v.levhasının fotokopisinin asılabileceğini biliyorum.
Fikrimce Şubelere asıl yapılmalıdır.
Şirkete ait olan araçlar eğer başka firmalarında taşımacılığını yapıyorsa araçlara ait minyatür :) vergi levhasından asılması zorunlu.

İşletmenin aynı binanın katların dahilinde faaliyetini sürdürüyorsa her kata fotokobi asılması zorunlu

Sn. Zindan bencede şubeler asıl yapılmalı ve şube adresi yazılı olmalı
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,105
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Bu güne kadar bizde hep asıl onaylayıp bırakıyorduk ama bildirime eklemiyorduk.2010 için eklenecek mecburen..
 
İ

İrem35

Ziyaretçi
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

Şube vergi levhalarının onaylatma zorunluluğu yoktur..

bizdede merkez şube işyeri var.. Şube işyerinde merkez vergi levhasının fotokopisi asılıdır. tabi merkez vergi levhasında adres kısmında açıkça şube adresininde belirtilmesi gerekiyor.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,105
Konum
İstanbul
Ynt: Şube Vergi Levhası Tasdiki Bildirimi yapılmadığı için kesilen ceza.?

İrem35 ' Alıntı:
Şube vergi levhalarının onaylatma zorunluluğu yoktur..

bizdede merkez şube işyeri var.. Şube işyerinde merkez vergi levhasının fotokopisi asılıdır. tabi merkez vergi levhasında adres kısmında açıkça şube adresininde belirtilmesi gerekiyor.
Selamlar
Birden fazla şubesi olanlarda adres sığdırma olayını nasıl yapıyorsunuz?Her şubeye ait olanda sadece o adresi yazıyoruz herhalde..
 
Üst