Şubeden mal ithali

bil_gin

Tanınmış Üye
Serbest bölgedeki şubesinden merkezine mal ithal eden firmanın muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır. Firma şube ve merkezin defterlerini ayrı tutuyor.
saygılar;
bil_gin

Ynt: Şubeden mal ithali

Hem şube hem de merkez kayıtlarında 600 lü hesapların kullanılması doğru olur mu?

tabi birde bu sorunun devamı olarak ba-bs formlarında şubeler arası işlemlerin gösterilip gösterilmeyeceği konusu var. ilginçte bir konu ama kimse ilgi göstermedi :(
saygılar;
bil_gin

bence şubeden alınan mal normal mal alış olarak kayıt edilmelidir.

ŞUBEYE İLİŞKİN İŞLEMLER
şubenin ithalat yaptığını düşünelim.

159
320
ithalatın yapılması ( ba ya konu firma)
-----------------/-------------------
153
159
maliyetin tamamlanması
-----------------/--------------------

120
601
merkeze satışın gerçekleştirilmesi
------------------/----------------------

MERKEZE İLİŞKİN İŞLEMLER
-------------------/-----------------------
150/153
320 ...... şubesi
merkezin şubeden mal alışı
-----------------------/-----------------
120
600 ( bs ye konu firma )
391
merkezin malı iç piyasa satması
--------------------------/-------------------

merkez şubeden mal alışı ba da göstermiyor ama serbest bölge bu malı kimden almışsa örnekte biz ithalat yaptığımızı düşünmüştük o firmanın bilgilerini ba ya girmemiz gerekir.

merkez bu mal satışını ise bs de göstermesi gerekir.

Sayın cetvel bu konu karşıma ilk çıktığında bende aynen sizin gibi düşündüm fakat biraz daha düşününce mesela şöyle bir soru geliyor aklıma:''Serbest bölgedeki şubenin ve merkezin satışlarını ve maliyetlerini konsolide edip beyan vereceğim idareye ve burada rakamlar şişmiş olmayacak mı?''
Kısacası şubenin serbest bölgede olması ile yurtiçinde olması arasında ne fark var? Yurtiçindeki şubelerarası mal işlemlerinde genelde irsaliye düzenlenip olay çözümleniyor en azından kendi çapımda yaptığım araştırmalarda bu sonuca ulaştım. Tabiki serbest bölgeden irsaliye ile çıkamam malı ama bu işlemi şube defterinde satış gösterip nasıl Bs ye dahil etmeyeceğiz?
şube satış kaydı
393
153
-------/--------

merkez alış
153
393
-------/-------

mal stoğa girene kadar yapılan masraflar 760 Paz Sat Dağ. hesabına aktarılır.

merkez satış
120
600
391
------/--------

son satışı Bs de bildireceğim. Bu nasıl bir kayıt olur sizce?
saygılar;
bil_gin

189 Alo Maliye'yi aradım bu konu ile ilgili ve Ba-Bs lerde bu alış-satışları göstermemiz gerektiğini söylediler. Tebliğde böyle bir durum sözkonusu değil bu nasıl olabilir?

şubenden aldığın malı ba formunda göstermek mantıklı gelmedi bana. ama şubenin yurtdışından aldığı faturayı konsolide hazırlanan ba da göstermeniz lazım.

cetvel ' Alıntı:
şubenden aldığın malı ba formunda göstermek mantıklı gelmedi bana. ama şubenin yurtdışından aldığı faturayı konsolide hazırlanan ba da göstermeniz lazım.
o noktada mutabıkız ama telefonla aldığım bilgide şubeden satışı Bs de merkezin alışını da Ba da bildirin diyorlar.