Şubeden Para Naklinde Tevsik Zorunluluğu var mıdır?

husok

Katkı Sunan Üye
Şirketimize bağlı şubeden, merkeze veya bazen de merkezden şubeye para nakli gerçekleşmekte. fakat bunu banka yerine elden yapıyoruz,ve 8000 ytl yi çoğunlukla aşıyor... Tevsik zorunluluğu kapsamına girermi?

Ynt: şubeden para naklinde tevsik zorunluluğu var mıdır?

V.U.K 324 seri no.lu Genel Tebligine göre işletmeler kendi ortakları ile diger gerçek ve tüzel kişlilerle olan ve
herhangi bir ticari içeriği olmayan nakit hareketlerinde işlem tutar 8.000 YTL yi asıyor ise bunlarda tevsik kapsamnda olacağından banka, özel finans kurumları veya tahsilat ve ödemeler yapılacaktır. Örnegin A firmasının ortağı olan B, işlletmesinden nakit olarak borç almıştır.r. Bu borcun ticari bir içeriği yoktur.
Ancak nakit hareketi söz konusu olduğundan bedeli 8.000 YTL yi aşlması halinde tahsilat işllemleri kendi ortaklar ile diğer gerçek ve tüzel kişişler le olan tahsilat ve ödemeler banka
özel finans kurumlar? veya PTT aracı ile yapılması gerekmektedir.

Ynt: Şubeden Para Naklinde Tevsik Zorunluluğu var mıdır?

Bu bir c/h hareketi değildir. Yani muhasebeleştirme yapılırken örneğin şube kasa borç merkez kasa alacak verilerek yapılır. Bu nedenle tevsik sınırı ile bağlantısı yoktur.
Tevsik sınırı uygulmasının amacı kayıt dışını önlemek için her türlü dolambaçlı ticari uygulamyı kontrol altına almaktır.
Ancak bence siz yine de nakit transferlerini banka kanalıyla yapın. Hem Şirket içi kayıtların sağlıklı olması hem de denetimin kolaylaşması için faydalıdır.

Daha net bir yanıt verebilecek, bu tür bir kayıt yapmış olan arkadaşlar varmı ?

ne olur ne olmaz sen genede 8.000 ytl sınırını kullanarak çıkış yap bence

Nasıl daha net yanıt istiyorsun arkadaşım
100,,01 Merkez kasa 1000 (B)

100,02 Şube kasa 1000 (A)

Muhasebe kaydı. Banka kanalıyla gönderim yapılırsa

Veya 102,02 Şube X hesabı 10000 (B)
102,01 X bankası 1000 (A)

Sayın arkadaşım, "net" derken, "tevsik zorunluluğu" kapsamından bahsediyorum, muhasebe kaydı anlamında değil. Zaten konu başlığımda bu, muhasebe kaydını sormuyorum ki. şöyle netleştireyim o zaman sorumu;
Şirketin Kendi şubeleri arasındaki para akışında Tevsik Zorunluluğu var mıdır? Net ve kesin olarak??????

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:323)

4- Tevsik Zorunluluğu Olmayan Ödeme ve Tahsilatlar

Tevsik zorunluluğu kapsamına giren kişiler ile nihai tüketicilerin genel ve katma bütçeli idareler ile döner sermaye işletmelerine yapacakları ödeme veya tahsilat işlemlerine ilave olarak aşağıdaki kurum ve kuruluşlarda yapılan işlemler de ilave edilmiştir.

1-Sermaye piyasası aracı kurumlarında,

2-Yetkili döviz müesseselerinde,

3-Noterlerde,

4-Tapu idarelerinde

yapılan işlemlere konu ödeme ve tahsilatların belirtilen kurumlar aracı kılınarak yapılması zorunlu bulunmamaktadır.

Tevsik zorunluluğu olmayan haller bunlar olduğuna göre sizin bahsettiğiniz konu burda geçmediğine göre tevsik zorunluluğuna uymanız gerekmektedir.

v.u.k. 323
1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı

Tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluluğu kapsamına; birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler, defter tutmak zorunda olan çiftçiler, serbest meklek erbabı ile vergiden muaf esnafın kendi aralarında yapacakları ticari işlemleri ile nihai tüketicilerden (Türkiye'de mukim olmayan yabancılar hariç) mal veya hizmet bedeli olarak yapacakları tahsilat ve ödemeleri girmektedir.
bu ifadeden hareket ile;
herhangi bir mal veya hizmet alışverişi sözkonusu değil..
öyle ise??

Bu bir c/h hareketi değildir. Yani muhasebeleştirme yapılırken örneğin şube kasa borç merkez kasa alacak verilerek yapılır. Bu nedenle tevsik sınırı ile bağlantısı yoktur

Diye cevap yazmıştım. Bunu okusaydın net olarak gerek olmadığını söyledim.

Ancak bence siz yine de nakit transferlerini banka kanalıyla yapın
sayın gurol! (özellikle sayın diyorum , dikkat)
bu ifade de size (size diyorum dikkat) aittir, ve konuya temkinli yaklaştığınızı gösteriyor. O yüzden daha net bir cevap istedim.
(ayrıca uslubunuz hoş değil, tanımadığınız yahut yeni tanıdığınız birine sen'li ben'li, ve tavırlı konuşmanız herhalde yönetici konumunuzdan kaynaklanıyor??
Sizi Mesleğe yakışır bir usluba davet ediyorum.)

Arkadaşım çok net bir yanıt istiyorsan defterdarlıktan mukteza istersin olur biter

nguroy ' Alıntı:
Nasıl daha net yanıt istiyorsun arkadaşım
100,,01 Merkez kasa 1000 (B)

100,02 Şube kasa 1000 (A)

Muhasebe kaydı. Banka kanalıyla gönderim yapılırsa

Veya 102,02 Şube X hesabı 10000 (B)
102,01 X bankası 1000 (A)

cari hareket değil diyosunuz ama yevmiye kaydı yapıyosunuz bu nasıl oluyo
merkez ve ya şube para transferlerini neyle belgelendircek
bence 8 000 ytl üzerindeki para tranferlerini bankadan yapılması gerekir
aşağıdaki sitede daha ayrıntılı bulabilirsin arkadaşım
http://archive.ismmmo.org.tr/docs/malicozum/80malicozum/11 hakemsiz dursun ali turanli.pdf

Kimseye saygısızlık yapma niyetim yok.
Ayrıntılı bilgi istendiği için yevmiye kaydı yaptım. Bu herhangi bir cari hesap hareketi değildir.
Ben kendi kasamın içinde de toplam olarak gösterebilirim.
Benim banka kanalıyla yapma tavsiyem yukarda açıklanmıştır.

( Hem Şirket içi kayıtların sağlıklı olması hem de denetimin kolaylaşması için faydalıdır.)
Demişim burda çelişki nerdedir. Dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

Sayın husok;
1-Şubeye sermaye ayrılmışsa ve kayıtları ayrı tutulacak diye kurulmuşsa,
2-Şubede, merkezdeki ortakların haricinde ortak varsa,
kesinlikle belgelendirilmesi gerekir.
3-Bunların dışında merkez ve şubeye aynı ortaklar sahipse ve sermaye ayrılmayıp "şube kayıtları merkezden yapılacaktır" diye kurulmuşsa belgelendirmenin de pratikte hiç bir faydası yoktur.

ilgi gösteren bütün arkadaşlara tşk ederim.