Şubeler Arası İşe Giriş Çıkışlarda Sgk'ya Bildirim

Herkese merhabalar,
Az önce firmama Sgk dan İPC geldi, nedeni ise yasal süresi içinde şubeler arasında geçiş yaptığım personelin işe giriş çıkışını bildirmediğimden dolayı. Bildiğim kadarıyla aynı işverene ait farklı sicil numaralarında devrettiğim personelin SGK'ya işe giriş ve işten çıkışını bildirmeye gerek olmadığı ve bu personelin işten çıkışında(naklinde) hiçbir şekilde gün kaybı yok. (ilave bilgi: Yapılan iş aynı iş kolu) Konu ile ilgili değerli bilgilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Bildirmeliydiniz. Sadece yasal süresinde bildirme zorunluluğunuz yoktu.

Ne yazıkki yanlış bilginiz var.Kişiyi farklı sicil numarasındaki dosyaya aktarırken mevcut olarak bulunduğu dosyadan çıkışını yapıp yeni dosyaya girişini yapmanız lazım sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirim ekranından.Yani kişinin SGK sitesi üzerinden çıkışını ve yeni yere girişini yapmanız gerekiyordu.

Peki zamanında vermedim ancak bana gelen ipc asgari ücret tutarı kadar, gelmesi gereken tutar kanuna göre bu değilmiydi, İşveren SSK (SGK) İşten Ayrılış Bildirim Süreleri uyarınca en geç 10 gün içerisinde ilgili kuruma yapmak zorundadır. İşverenin bahsi geçen bildirimi yapmaması durumunda ya da geç yapması halinde ise asgari ücretin yüzde 10 u kadar ceza ödemek zorundadırlar. İşveren işe giriş ya işten ayrılış sürelerini gerekli internet ortamında yapmaması halinde de asgari ücretin 10 da 1 kadar ceza öder.

Bizimde personelimiz merkezde sgk lı görünüyor ama bazen şubeye yardıma gidiyor bu konuda herhangi bir ceza kesilmedi ama sizinki farklı bir durumsa önceki verilen bilgiler gibi yapmanız gerekiyordu.

Zamanında verilmeyen işe giriş veya çıkış bildirgelerinden dolayı bir asgari ücret tutarında ceza kesiliyor.Bildirge başına bir asgari ücret.Öyle biliyorum ben.

Aynı işverene bağlı işyerlerinden diğerine nakil olan personel için GİRİŞ bildirgesi vermeniz icap ediyor. Nakil ayrıldığı işyeri içinde ÇIKIŞ bildirimi hakeza. İstisnai olan durum, bu tür nakil işe giriş çıkış bildirimlerinin "yasal" süreler dışında verilse bile süresinde verildiği kabul edilmektedir. SGK nın buna ilişkin GENELGESİNden alıntıyı sizinle aşağıda paylaşıyorum.

"2.3.12- Diğer Bildirimler
1- İlk işyerindeki çalışmasına ait sigortalı işe giriş bildirgesi Kuruma verilerek, tescil
işlemi yapılmış olan sigortalının, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka ünitede tescil edilmiş diğer işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yasal süresi dışında Kuruma yapılan bildirimler de süresinde yapılmış sayılacaktır."

SGK 2009/37 Genelgeden alıntıdır.

2.3.12- Diğer Bildirimler
1- İlk işyerindeki çalışmasına ait sigortalı işe giriş bildirgesi Kuruma verilerek, tescil
işlemi yapılmış olan sigortalının, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin aynı ya
da başka ünitede tescil edilmiş diğer işyerinde çalışmaya başlaması halinde, yasal süresi
dışında Kuruma yapılan bildirimler de süresinde yapılmış sayılacaktır. O zaman belli bir zaman sözkonusu değil, yasa yasal süresi dışında diyerek belirtmiş, bunun için neden İPC geliyor hala anlayamadım. :(

Nakil yaptığınız dönemde verdiğiniz APHB (hem giriş yapılan, hem çıkış yapılan işyerlerinin) Giriş tarihi ve çıkış tarihi(nakil kodu belirterek) bildirilmesi suretiyle,
İŞE GİRİŞ - ÇIKIŞ BİLDİRGELERİNİ yasal süresi dışında verilmesinin cezai müeyyidesi olmayacaktır.

Siz çıkış-giriş işlemlerini yapmadığınızdan kurum resen yaptı ise (ki ipc 2 asgari ücret olarak olması gerekir.) veya nakil tutanak vs ile tesbit etti ise sisteme tanımladıklarından otomatik ipc kesilmiş olabilir. Siz bu çıkış-giriş işlemini arada gün kaybı olmayacak ve nakil işaretleyerek yapın. Daha sonra bildirim fot. eklediğiniz bir dilekçe ile kuruma itiraz dilekçesi verin. Kurum gerekli inceleme sonrası ipc kaldırır.

Siz çıkış-giriş işlemlerini yapmadığınızdan kurum resen yaptı ise (ki ipc 2 asgari ücret olarak olması gerekir.) veya nakil tutanak vs ile tesbit etti ise sisteme tanımladıklarından otomatik ipc kesilmiş olabilir. Siz bu çıkış-giriş işlemini arada gün kaybı olmayacak ve nakil işaretleyerek yapın. Daha sonra bildirim fot. eklediğiniz bir dilekçe ile kuruma itiraz dilekçesi verin. Kurum gerekli inceleme sonrası ipc kaldırır.

İlgili personelin gün dökümünü de aldım yapılmamış, ama ben pazartesi yapıp kuruma itiraz edeceğim çünkü hiçbir şekilde 1 gün bile gün kaybı yok, aynı organize sınırları içinde aynı tehlike derecesindeyiz, ve personel hala çalışıyor, bunun dışında 2009/ 37 sayılı genelgede de bununla ilgili bir ibare yok, ben istersem 10 gün içinde istersem 10 yıl sonra yaparım. Eğer atladığım bir nokta varsa belirtin sayın arkadaşlar, son olarak sayın merkür APHB demişsiniz ama onunla ilgili bir ibare yok.

Herkese merhabalar,
Az önce firmama Sgk dan İPC geldi, nedeni ise yasal süresi içinde şubeler arasında geçiş yaptığım personelin işe giriş çıkışını bildirmediğimden dolayı. Bildiğim kadarıyla aynı işverene ait farklı sicil numaralarında devrettiğim personelin SGK'ya işe giriş ve işten çıkışını bildirmeye gerek olmadığı ve bu personelin işten çıkışında(naklinde) hiçbir şekilde gün kaybı yok. (ilave bilgi: Yapılan iş aynı iş kolu) Konu ile ilgili değerli bilgilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Aynı işverene ait işyerleri arasında naklen atama yapılacaksa : İşten çıkış belgesinde kod 16- “Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli “ hanesi ile çıkış yapılır.
Sosyal sigortalar İşlemler Yönetmeliğinin,
Sigortalılığın başlangıcı ve bildirim yükümlülüğü
MADDE 11 – (1) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya (Mülga ibare:RG-16/6/2011-27966)(6) (…) staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar
ç) İlk işyerindeki çalışmasına ait sigortalı işe giriş bildirgesi Kuruma verilerek, tescil işlemi yapılmış olan sigortalının, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka ünitede tescil edilmiş diğer işyerinde çalışmaya başlaması veya işyerinin aynı il içinde başka bir ünitenin görev bölgesine nakledilmesi hâlinde yeni işyeri numarası üzerinden yapılan sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi dışında,
Kuruma yapılan bildirimler de süresinde yapılmış sayılır.
Uyarınca yeni işyerine giriş bildirgesinde “İSTİSNAİ DURUM BUTONU İŞARETLENİR” ve en altda bulunan “ naklen ve iş akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverene ait tescil edilmiş…………” butonu işaretlediğinde,
Önceki işyerinden çıkış yapılması unutulduğunda 10 gün süresi işlemez herhangi bir zamanda çıkış yapılabilir.
Diyelimki istisnai durum işaretlenmedi ve çıkış yapılmadı ipc geldi. O zaman ilgili ssk müdürlüğüne hitaben
……………..ssk müdürlüğüne
Şu işyeri ……. tc kimlik nolu işçinin aynı işverenimize ait ……… no’lu işyerine naklinde işe giriş bildirgesinde SEHVEN İSTİSNAİ DURUM İŞARETLENMEMİŞTİR .. bu itibarla söz konusu İPC’nin kaldırılması hususunnda gereğini bilgilerinize arz ederiz.
diye yazıldığında Sgk cezayı kaldırıyor.
Bilgilerinize, Saygılarımla.

Son düzenleme:
Aynı işverene ait işyerleri arasında naklen atama yapılacaksa : İşten çıkış belgesinde kod 16- “Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli “ hanesi ile çıkış yapılır.
Sosyal sigortalar İşlemler Yönetmeliğinin,
Sigortalılığın başlangıcı ve bildirim yükümlülüğü
MADDE 11 – (1) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya (Mülga ibare:RG-16/6/2011-27966)(6) (…) staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar
ç) İlk işyerindeki çalışmasına ait sigortalı işe giriş bildirgesi Kuruma verilerek, tescil işlemi yapılmış olan sigortalının, naklen ve hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin aynı ya da başka ünitede tescil edilmiş diğer işyerinde çalışmaya başlaması veya işyerinin aynı il içinde başka bir ünitenin görev bölgesine nakledilmesi hâlinde yeni işyeri numarası üzerinden yapılan sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi dışında,
Kuruma yapılan bildirimler de süresinde yapılmış sayılır.
Uyarınca yeni işyerine giriş bildirgesinde “İSTİSNAİ DURUM BUTONU İŞARETLENİR” ve en altda bulunan “ naklen ve iş akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverene ait tescil edilmiş…………” butonu işaretlediğinde,
Önceki işyerinden çıkış yapılması unutulduğunda 10 gün süresi işlemez herhangi bir zamanda çıkış yapılabilir.
Diyelimki istisnai durum işaretlenmedi ve çıkış yapılmadı ipc geldi. O zaman ilgili ssk müdürlüğüne hitaben
……………..ssk müdürlüğüne
Şu işyeri ……. tc kimlik nolu işçinin aynı işverenimize ait ……… no’lu işyerine naklinde işe giriş bildirgesinde SEHVEN İSTİSNAİ DURUM İŞARETLENMEMİŞTİR .. bu itibarla söz konusu İPC’nin kaldırılması hususunnda gereğini bilgilerinize arz ederiz.
diye yazıldığında Sgk cezayı kaldırıyor.
Bilgilerinize, Saygılarımla.

Bugün başvurumu yapıyorum, bakalım SGK nasıl bir yol izleyecek

Sgk da memurlar konu hakkında pek bilgi sahibi değiller, bugün sgk müdürüyle yaptığım görüşme sonucunda, ipc'nin iptal edileceği söylendi, bu kadar strese boşu boşuna girmişim anlaşılan ama arkadaşlar ne olursa olsun elinizde yazılı belge olsun, genlegeden bile bir haberler bilgi veren arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. İyi Çalışmalar...

Önceki mesajlarda nakil olsa dahi işe giriş ve çıkış bildirgesini yasal süre sınırı olmaksızın vermek zorundasınız ifadesini kullanmakla birlikte,
Şahsen tarafınıza kesilen cezanın yersiz olduğunu düşünmüş olup; yapmış olduğunuz bi haber açıklamasına alınmamak elde değil.

Önceki mesajlarda nakil olsa dahi işe giriş ve çıkış bildirgesini yasal süre sınırı olmaksızın vermek zorundasınız ifadesini kullanmakla birlikte,
Şahsen tarafınıza kesilen cezanın yersiz olduğunu düşünmüş olup; yapmış olduğunuz bi haber açıklamasına alınmamak elde değil.

Sayın Ayşe Hanım, sabahtan giriş bildirgesini istisnai durum seçerek yaptım,konuyla ilgili genelgeyi okuyan sadece müdürün bilgisi var, diğer memur arkadaşlar,işe girişi yapmadıysanız cezayı ödemeniz gerekli gibi ifadelerde bulundular ve genelgeyi bilmediklerini açıkça ifade ettiler, bi haberler diyorum çünkü konu hakkında bilgileri yok. Siz neden alındınız anlayamadım.