Süreli Sözleşme Ve Gebelik

merhaba,
eşim özel bir kolejde belirli süreli şözleşmeli öğretmen olarak çalışıyor. iş yerindeki ilk senesi. sözleşme başlangıcı: 01.09.2016, sözleşme bitişi: 31.08.2017 yani senesini doldurmadan 1 gün önce sözleşme süresi bitiyor. eşim gebe olduğu için 15.07.2017 tarihinde 32. haftasını doldurup doğum iznine ayrıldı.

işyeri sözleşme yenilemiyor ve 31.08.2017 de sözleşme süresi dolacağı için bu tarihi bekleyip herhangi bir tazminat vermeden iş akdinin sona ereceğini söylüyor.

öğrenmek istediğimiz; doğum iznindeyken sözleşme süresi dolduğu için tazminat hakkı olur mu olmaz mı?

yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...

Sözleşme süreli olduğu için doğum izni olsa da olmasa da süre bitiminde tazminat ödenmez.

sigorta girişleri ve maaş ödemesi olmadan öğretmenler sözleşme başlamadan 2 hafta öncesinden çalıştırılmaya başlandı. bunu ispat etmenin bir yolu var mıdır? eğer ispat edilebilirse sözleşme bitiş tarihinden önce 1 seneyi doldurmuş olacaklar.

Merhaba. Bir kamu kurumu ile 1 sene süresi olan belirli sureli is sozlesmesi imzaladım. İşçiyim.süre dolmadan isimden ayrılmak istersem bir cezai yaptırım olur mu.sözleşme de erken fesih ile ilgili bir hüküm bulunmuyor sadece şu sürede başlar şu sürede biter yazıyor. Teşekkürler saygılar.

Süresinden önce sözleşmeyi feshiniz nedeniyle kurumun uğradığı ıspatlayabileceği bir zarar olursa, o zararın tazminini isteyebilirler.
Diğer sorunuzda 2.kez belirli süreli sözleşme imzaladığınızdan bahsetmişsiniz,
belirli süreli sözleşme yapılabilmesi için işin gerçekten süresi belli, bitim şekli belli olması gibi durumların olması gerekir. Eğer yapmakta olduğunuz iş , belirli süreli sözleşme ile yapılacak işlerden değilse, en başından itibaren belirsiz süreli sözleşme olarak ta kabul edilebilir.

Bana yapılan bir eğitim yada masraf yok.sözlü olarak benden bir zarar bedeli isteyebilirler mi maaşından kesebilirler mi dava açıp tazminat isterler mi .ben kamuda işçi olarak calisiyorum

1 yıl için anlaşmışsınız, örneğin 9.ayda bırakmanız nedeniyle size bağlı olan o iş nedeniyle kurum zarara uğradı.
O zararın karşılanmasını talep edebilirler.

Sağlık sorununuzu ve o sağlık sorununuzun yapmakta olduğunuz iş nedeniyle olumsuz etkilendiğini belirten bir sağlık raporu alarak işverenden sağlık durumunuza uygun yeni bir görev vermesini talep ederseniz ve işveren de buna rağmen sağlık durumunuza uygun yeni bir görevlendirme yapmazsa, sözleşmenizi sağlık sorunlarınız nedeniyle feshetme hakkınız olur. O şekilde feshettiğinizde de tazminat talep hakkı olmaz.