Süresiz Sözleşme REVİZE edilebilirmi??

Merhaba

Benim sormak istediğim 5 yıl önce işe başladığımda imzaladığım süresiz sözleşmemin işveren tarafından Revize(yenileme) adı altında tekrar imzatılması mümkünmüdür? İmzalamak zorundamıyım acaba?

Ynt: Süresiz Sözleşme REVİZE edilebilirmi??

Şartları okuyup beğenirseniz imzalarsınız. Eğer imzalamazsanız eski sözleşmeniz ve iş kanunu hükümleri zaten geçerlidir.
Ayırca yasaya aykırı sözleşme düzenlenemez.

biraz araştırdıktan sonra belirsiz süreli iş sözleşmesinin belirli süreli iş sözleşmesinden farkları;

ihbar tazminatı. yani işveren işten çıkaracağı zaman haber vermek zorunda.

ayrıca; iş kanunun bazı hükümlerinin süreksiz işlere tatbik edilmemesi. bunların yerine aynı konuları düzenleyen borçlar kanunu hükümleri tatbik edilir.

belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışanların işe iade hükümlerinden yararlanamaması. ayrıca kıdem tazminatı hakkı da çelişkili Yargıtay kararları nedeniyle tartışmalıdır.

bu yanıt; çeşitli sitelerden alıntıdır.

imzalama zorunluğu yoktur. arkadaşın dediği gibi beğenirseniz, size uyarsa imzalarsınız. beğenmezseniz, önceki sözleşmeniz belirsiz süreli olduğu için devam eder.

İlk imzaladığım belirsizdi ve tekrar yeniledik diye imzalatmak istedikleride belirsiz süreliydi fakat alıp evde okumak istediğimde,insan kaynakları yöneticim buradan çıkartamazsın dediği için ve onca sayfada eskisine nazaran değişen yeni madde ne var bilmediğimden ve büyük ihtimalle kendi menfaatlerince açıklarını kapattıklarını düşündüğüm için imzalamadım.

Benim kafamı karıştıran daha önemli birşey var, 5 yıl önce imzaladığım ilk sözleşmemin bendeki kopyasını evde aramaktayım bu arada ama yeni sözleşmeyi ben imzalamadığım için benden habersiz adıma imzalayıp dosyaya koyduklarından şüpheleniyorum. Bunu nasıl öğrenebilirim? imzalasaydım bir kopyasıda bende olması gerekiyor tabiki ama biz sana verdik diyebilme ihtimalleri varmıdır? :'(

Teşekkür ederim cevabınız için..

bir kere yeni sözleşmeyi al oku, uyarsa imzalarsın. bu konuda zorluk çıkaramazlar. neyi imzalayacağını bilmek doğal hakkın.

kendi iradenle imzalamadığın bir sözleşmeyi senden habersiz, senin adına imzalama yetkileri yok. öğrenmek için sorman gerekir ama böyle bir soru abes olur :)

kopyayı alıp kaybettiysen, onlarda olandan bir örnek alabilirsin sanırım.

nguroy ' Alıntı:
Şartları okuyup beğenirseniz imzalarsınız. Eğer imzalamazsanız eski sözleşmeniz ve iş kanunu hükümleri zaten geçerlidir.
Ayırca yasaya aykırı sözleşme düzenlenemez.

+1

peki bunu deneyeceğim o halde ;) teşekkür ederim

bu konuyla ilgili bende bir şey sormak istiyorum.Ücret değişikliğinde belirsiz süreli iş sözleşmesini revize etmek gerekirmi?

Ücret değişikliğinde çok özel bir durum yoksa revizeye gerek yoktur.

mesela asgari ücretle işe başlayan birisinin maaşı 1 yıl sonra 4 kat artarsa yeni sözleşme yapmak gerekirmi?

Farketmez. Ücret artışı için sözleşme yenilemeye gerek yoktur.

Bildiğim kadarıyla sözleşme yenilemeye gerek yoktur ancak ücret değişikliği formu oluşturup kişiye ik müdürüne ve finans müdürüne imzalatmakta fayda vardır. Yönetim değişikliklerinde ücret değişiklikleri sorun olabiliyor.

Merhaba,
Görev aldığım şirkette, 2006 yılında şirket unvanında değişiklik oldu ve belirsiz süreli sözleşmeler hala eski unvana göre duruyor. Sözleşmeleri yeni kanun hükümlerine göre tekrardan hazırladım, ve sözleşme başlangıç tarihini de her personelin kendi işe giriş tarihine göre düzenledim. personele sözleşmeleri yeniletmem hukuki açıdan sıkıntı yaratır mı ? personel kesinlikle bir hak kaybına uğramıyor. Ayrıca personelin işe girdiği zamanda yaptığı görevin ismi neyse, yeni sözleşmede de oyle mi olmalı? yoksa şu anda yaptığı görev ismi mi olmalı ( çünkü yıllar içerisinde terfi alıp, başka pozisyonlara geçen elemanımız da mevcut)
Yardımcı olur musunuz lütfen ?

Kanun bazında (4857/yeni TTK ve yeni BK yönünden)detaya girmeden açıklık getirmek isterim.
İşverenliğin/tüzel kişiliğin ünvan değişikliği sonrası,işcilerin çalışmasına devam etmiş olmaları karşısında,temel faktör"çalışma koşulları"dır.(yani çalışma koşullarının işci aleyhine olmaması,sonuç doğurmaması,zaten sizin/işverenliğinizin de böylesi olumsuz bir düşüncesi yok)
Buna göre;
-öncelikle belirtelim ki,taraflar anlaşarak çalışma koşullarında değişiklik yapabilirler
-ünvan değişikliği sonrası(yani yeni ünvanın işlem tarihi başlangıcı)yine belirsiz süreli iş sözleşmeleri düzenlenir
-sözleşmelerin düzenlendiği tarih(mevcut hal)de, işcilerin kadro/ünvan/pozisyonları ve ücretleri ne ise onlar belirtilir
-sözleşmelerde işcinin işbaşı yaptığı tarih,ilk defa işbaşı yaptığı tarih olmalı,bu noktaya da parantez içinde açıklık getirebilirsiniz
Belirttiğiniz durum karşısında,bu işlemin yapılmasının hukuki açıdan bir sakıncası olmaz,ileride doğabilecek muhtelif ihtilafları da önlemiş,en azından minimuma indirgemiş olursunuz.