Süt İzninde İşten Çıkarılma Ve Kesinti Hakkında

Iyi gunler efendim. Esim 20.09.2013 tarihinde hemsire olarak bir diyaliz merkezinde ise baslamisti. 30.05.2015 tarihinde dogum yapti. 26.09.2015 tarihinde iznin bitmesiyle ise basladi. Ancak 03.10.2015 tarihinde mesaj yoluyla isten cikatildiniz denildi. Gerekceyi sordugumuzda sozlu olarak sut izniniz var verim alamayiz denildi. Ve bir baska dogum yapam bayani da suan dogum izninde oldugu icin iznin bitmesiyle isten cikaracaklarini soylediler.

Ihbar kidem ve alacagimizi hesaplamaya kalktiklatinda esime isverenin kendisinin aldirdigi bir sertifika var o olmadan calistirmasi yasak diyalizde ve bunu isten kendi rizamiz ile ciktigimizda odeyecegimizi belirten bir anlasma var ancak isten kendi rizamiz ile cikmiyoruz bunun ucretlerini kesmeye calisiyorlar.

Sut izni ollldugu icin isten cikartiliyor tazminat ve ihbarrldan kesinti yapmaya calisiyorlar yani.

Bu konu hakkinda bilgilerinizi paylasir ve bizi yonlendiriseniz sevinirz. Dava acabilirmiyiz neler ypabiliriz?

Saygilarimizla..

İşyerinde çalışan sayısı 30 üzerinde ise işe iade davası açabilirsiniz.
Mesaj yoluyla iş sözleşmesi sona erdirilmesi şeklinde bir yol yok, feshin yazılı olarak yapılması gerekir.
Ben olsam öncelikle noter kanalıyla bir ihtar gönderip, 03.10 tarihinde iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı veya geçerli bir sebep olmaksızın sona erdirildiğini belirtip, örneğin 5 gün içinde ihbar ve kıdem tazminatı ile kullanılmamış izin ücretlerinin ödenmesini talep ederdim.