Tali Sigorta Acentesi Prim Toplama Yetkisi

merhaba arkadaşlar tali acente işyerine pos cihazı almış adam alacak hesaplamaktan bıkmış ve k.kartı çekicem diyor, kendisini uyardım prim toplama yetkisi yok aldığı belgeye bir fatura düzenlemesi gerekli fakat diğer taraftan da kafama takılan adama poliçe kesiliyor gelir evrağı ise poliçe ileride incelemede sorun olur diye düşündüm, bu konu hakkında düşüncelerinis nedir arkadaşlar başma mod arkadaşlar ve diğer forum üyeleri yardımcı olursanız sevinirim ben biraz tereddütte kaldım acentelik sözleşmelerinde sadece komisyon dan bahsediliyor. bunun yanında a tipi acente olursa başka bir işle uğraşamıyor ama bunun vergi açısından sorun yaratmıyor değilmi

Ynt: Tali Sigorta Acentesi Prim Toplama Yetkisi

Sadece A tipi acenteler sigorta şirketi adına poliçe düzenleyebilir ve düzenledikleri poliçelerin primlerini tahsil etme yetkisine sahiptirler. Tali acente bir sigorta acentesinin acenteliğini yapan kişidir, yani asıl teminatı veren sigorta şirketi ile bağlantısı yoktur. Diyelim ki tali acente müşteriden prim tahsil etti, ama bu primi acenteliğini yaptığı sigorta acentesine ödemeyi atladı, sonuç olarak da prim sigorta şirketine ödenmedi ve müşterinin bir hasarı oldu. Bu durumda müşterinin ödemeyi tali acenteye yaptığını söylemesi hatta makbuz ya da kk slibi ibraz etmesi dahi hasarının ödenmesi için yeterli değildir, çünkü sigorta şirketi tali acenteyi tanımaz,aralarında hukuki sözleşme yoktur, dolayısıyla müşteri mağdur durumda kalır. Burada en sağlıklı yöntem tali acentenin sadece müşteri bulma konusunda aracılık yapıp kesilen poliçeden komisyonunu alıp aradan çekilmesidir, tahsilat ile esas sigorta acentesi uğraşmalıdır.