Tasfiye Halindeki Şirketin Durumu

talcid

Katkı Sunan Üye
tasfiyeye girmiş bir şirketimiz var reklam hizmetleri işi yapıyor yalnız her ay 5000 ytl lik cirosu var bu şirket için sorul teşkil etmezmi

tasfiyeye girmiş bir şirketin çirosu olamaz. faaliyette bulunmamalıdır
her ay vereceğiniz kdv beyannmesi faaliyetsiz olarak başka bir deyiş ile boş olarak tasfiyeden önceki varsa deviri ile birlikte verilmelidir.
ve kdv beyannamesinde tasfiye halinde ....... ltd.şti. diye yazması gerekmektedir.
siz tasfiyede olduğuna eminmisiniz...
yada soruyu benmi yanlış anladım

tasfiyede olduğumuza eminim şuan şirket tasfiyede tasfiye olan şirket tasfiye süresince faaliyette bulunuabilir kdv beyannameside boş verilecek diyede birşey yok haraket olabilir yalnız bu kadar ciro yapması sorun teşkil etmezmi

Tasfiye haline giren şirketler normal ticari faaliyette bulunmazlar. Faaliyet konuları tasfiye amacı ile sınırlıdır. Tasfiyenin anlamı budur.
Tasfiye halinde alacakların tahsili, borçların ödenmesi şirket aktifinin en iyi şekilde değerlendirilmesi amacına yönelik bir süredir. Bu nedenle tasfiye halindeki şirketler geçici beyanname de vermezler.

gokhan64' Alıntı:
tasfiyede olduğumuza eminim şuan şirket tasfiyede tasfiye olan şirket tasfiye süresince faaliyette bulunuabilir kdv beyannameside boş verilecek diyede birşey yok haraket olabilir yalnız bu kadar ciro yapması sorun teşkil etmezmi

Sayın gökhan64 şirket tasfiye süresince faaliyette bulunamaz çünkü zaten faaliyetlerini bitirmek için tasfiyeye girmiştir.
Boş beyanname derken hareketsiz olarak beyanname vermelidir. Yani tasfiyeye girmeden önce 190'ı varsa devrederek beyanname vermelidir.

sayın arkadaşlar birkaç müşavirle görüştüm faaliyette bulunabileceğini bir sorun teşkil etmeyeceğini söylediler banada mantıken aykırı geldi madem tasfiyede nasıl oluyorda aylık 5000 ytl civarında fatura kesip alabiliyor

Arızı olarak fatura kesebilir . Bu fatura kesme olayı normal ticari faaliyetle ilgili olmamalıdır. Tasfiyeye giren şirket amacı ile ilgili faaliyetlerini durdurur. tasfiye ye girmekle konusu ve amacı otomatik olarak değişir. Amaç artık şirketin tasfiyesi olmuştur.Tasfiye ile ilgili hükümler TTK 441 ile 450 md hükümlerinde düzenlenmiştir.
Faaliyetine devam edebilir diyen mali müşavirlerin kaynak göstermeleri gerekmektedir.
Afaki olarak olur veya olmaz demekle bizim işler malesef yürümüyor.

nguroy'un dediği gibi olmalı faaliyetleri ile ilgili fatura kesemez. fakat tasfiye konusu ile ilgili olanlar işlenmelidir. Mesala tasfiye kararının noter makbuzu. kira giderleri v.s.
dediğin gibi eğer reklamcılık faaliyetinde bulunuyorlarsa bununla ilgili fatura kesmemelidir eğer tasfiye halinde ise
zaten tasfiyeye gitmesinde ki neden reklamcılık faaliyetine son vermek değilmi.

Değerli Arkadaşlar

Zannediyorum herkes tasfiyeye giren şirketin mantık olarak ticari faaliyetini sürdürmemesi konusunda hemfikir.

Bundan dolayı şöyle bir ifade sizce nasıl olur.

Tasfiyeye giren şirket kesinlikle mal alımı yapamaz.

TASFİYE ÖNCESİ stokta bulunan malları nakite çevirmek için miktar ne olursa olsun fatura kesebilir.

dolayısıyla gelir elde edebilir.

Elde edilen gelir sadece tasfiye giderlerinde kullanılır.

Yeni ticari mal alamaz.

Sonuç itibariyle bu konunun özeti bana göre böyle...

.

Ben de sn Nakula gibi düşünüyorum.
Amaç tasfiye ye yönelik işlem olduğuna göre ticari mal alımı yapmamalı.
Elindeki malları satmak için ek bir takım giderler olabilir. (Nakliye+ambalaj gibi)

NAKULA' Alıntı:
Değerli Arkadaşlar

Zannediyorum herkes tasfiyeye giren şirketin mantık olarak ticari faaliyetini sürdürmemesi konusunda hemfikir.

Bundan dolayı şöyle bir ifade sizce nasıl olur.

Tasfiyeye giren şirket kesinlikle mal alımı yapamaz.

TASFİYE ÖNCESİ stokta bulunan malları nakite çevirmek için miktar ne olursa olsun fatura kesebilir.

dolayısıyla gelir elde edebilir.

Elde edilen gelir sadece tasfiye giderlerinde kullanılır.

Yeni ticari mal alamaz.

Sonuç itibariyle bu konunun özeti bana göre böyle...

.

Dediğiniz doğru fakat şirket reklamcılık faaliyetinde bulunuyor. Yani stoklu çalışması pek mümkün değil

.[/quote]

Dediğiniz doğru fakat şirket reklamcılık faaliyetinde bulunuyor. Yani stoklu çalışması pek mümkün değil[/quote]

fatih bey eğer firma bir hizmet firması ise bu dönemde sadece borç ve alacakalrına yönelik faaliyette bulunabilir zaten tasfiyenin mantığı(bence) temiz başladığın ticari hayatı temiz terk etmek için kanunun zorunlu koştuğu bir süreçtir.

fatih_akca' Alıntı:

Dediğiniz doğru fakat şirket reklamcılık faaliyetinde bulunuyor. Yani stoklu çalışması pek mümkün değil[/quote]

Sayın Fatih bey

Sayın tolgahan beye katılıyorum.

ilave etmek gerekirse.

Mal yazılı bölüme hizmet yazıldığını farz edin.

Tasfiyeye girdikten sonra mal veya hizmet satın alamaz.

Reklamcılık işleriyle ilgili olarak yorumlarsak,

Stokları sizin işinizde reklam işleri ile önceden yapılmış matbaa,ilan giderleri olarak düşünebilirsiniz.

.

sayın forumdaşlar hepinizin yorumları için teşekkürler tasfiye halindeki firma ciro yapamaz fatura alamaz diyorsunuz peki şirketin, pay sahipleri ve üçüncü kişilerle olan borçlarını nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz ?

Tasfiye sürecine giren şirket. Elindeki malları değerlendirip satabilir. Alacaklarını tahsil edip , borçlarını öder. Pratikte zaten ticari faaliyetinden umut kesilmiş şirketler tasfiyeye girer.Eğer ortakların hala işten umudu varsa neden tasfiye başlatsınlar ki.
En sonunda tüm borçlar ödendikten sonra (ki genelde böyle olmaz) aktifinde bir değer kalırsa bunu da nakte çevirip ortaklara hisseleri oranında dağıtır ve bilançoyu sıfırlayarak kapanır.

yani sonuçta borçlarını ödemek için ciroda yapabilir elinde mevcut bir malı yoksa faturada alabilir.

Aynı şeyler değil sn Gökhan. Elinde malı varsa satacak tabi. Fakat yeni ticari faaliyet için mal alır mı? Neden alsın pratik olarak düşün. O zaman tasfiyeye neden girdi?

sayın guroy bir önceki mesajımdada belirttim şirketin, pay sahipleri ve üçüncü kişilerle olan borçlarını nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz ? elinde malı yoksa borçlarını ödemek için o malı alıp daha sonrada satacak