Tasfiye Halindeli Ltd. Şti Ortağının Bağkur Mevzuatına Göre durumu

Tasifye halindeki limited şirket ortağı, tasfiye süresince tasfiye memuru olarak görev yapacaksa, bağkurluluğu tasfiye giriş tarihinde biter mi? Yoksa tasifye süresince bağkur a prim ödemek zorunda mı.? Teşekkürler,

Ynt: Tasfiye Halindeli Ltd. Şti Ortağının Bağkur Mevzuatına Göre durumu

Tasfiye kapanmadan şirket ve ortakaları mevcuttur. kapandıktan sonra herkes kendi haline döner.

banua ' Alıntı:
Tasifye halindeki limited şirket ortağı, tasfiye süresince tasfiye memuru olarak görev yapacaksa, bağkurluluğu tasfiye giriş tarihinde biter mi? Yoksa tasifye süresince bağkur a prim ödemek zorunda mı.? Teşekkürler,

Merhaba ;

1479 sayılı Bağkur kanunun 25. maddesi e fıkrasına dikkatinizi çekmek isterim.

Madde 0025: Sigortalılığın başlangıç ve bitiş tarihi

(02.08.2003 tarih ve 25187 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4956 sayılı Kanunun 14 üncü maddesiyle başlığı ile birlikte değişen ve 08.08.2001 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren şekli.) Bu Kanunun 24 üncü maddesine göre sigortalı sayılanlardan gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları, mükellefiyetin başlangıç tarihinden, gelir vergisinden muaf olanların sigortalılıkları ise Esnaf ve Sanatkar Sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı olmak şartıyla talep tarihinden itibaren başlatılır.

Bu suretle sigortalı olanların hak ve yükümlülükleri sigortalı sayıldıkları tarihte başlar.

Bu Kanuna tabi sigortalılık;

a-) Gelir vergisi mükellefi olanların, mükellefiyetlerini gerektiren faaliyetlerine son verdikleri,

b-) Gelir vergisinden muaf olanların, Esnaf ve Sanatkar Sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşlarındaki üye kayıtlarının silindiği,

c-) Şirketlerle ilgisi kalmayanların, çalışmalarına son verdikleri veya ilgilerinin kesildiği,

Tarihten itibaren,

d-) Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığına tabi olarak çalışmaya başlayanların, emekli keseneği kesilmeye başladığı,

e-) İflasına karar verilmiş olan tasfiye halindeki özel işletmeler ile şirket ortaklarının, özel işletmenin veya şirketin mahkemece tasfiyesine karar verildiği, iflasına karar verilmiş olan veya tasfiye halindeki özel işletmeler ile şirket ortaklarından hizmet akdi ile çalışanların çalışmaya başladığı,

f-) 2108 sayılı Kanuna göre 1479 sayılı Kanun kapsamına giren köy ve mahalle muhtarlarından; kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmasından dolayı gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar hariç, aynı zamanda hizmet akdi ile çalışanların çalışmaya başladığı,

g-) Gelir vergisinden muaf olan, ancak Esnaf ve Sanatkarlar Sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşlarındaki kayıtlara istinaden Bağ-Kur sigortalısı olanlardan bu sigortalılıklarının devamı sırasında, hizmet akdi ile çalışanların çalışmaya başladığı,
Tarihten bir gün önce,

Sona erer.

Sigortalılığı sona erenler sigortalılıklarının sona erdiği tarihten itibaren üç ay içinde Kuruma başvurarak kayıtlarını sildirmek zorundadırlar.

Evet bende bunu söylüyorum. Tasfiyenin kapanmasına karar verilince tescilden sicil kaydı silinir. Tasfiye memurunun işi sona ermiş olur.
Mahkeme kararı ile tasfiye ani tasfiyedir. Bu şekilde tasfiye tercih edilirse yine sicil kaydı silinir. Memurun işi bitmiş olur.

Merhaba,

Benim netleştirmek istediğim konu şu;

Bilindiği üzere, şirketin faaliyetine devam etmesinde fayda görülmediğinden (mahkeme kararı ile iflas değil) tasfiye haline girmesi durumunda en az 1 yıllık bir tasfiye süreci bulunuyor. Bu süreçte de ortaklardan birinin tasfiye memuru olarak tasifye döneminde yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor. Tasfiye devam ederken bu 1 yıl boyunca Bağkurluluk devam eder mi? Yoksa tasfiyenin Ticaret sicile bildirildiği tarihte sona erer mi? Teşekkürler,

İflasına karar verilmiş olan tasfiye halindeki özel işletmeler ile şirket ortaklarının, özel işletmenin veya şirketin mahkemece tasfiyesine karar verildiği, iflasına karar verilmiş olan veya tasfiye halindeki özel işletmeler ile şirket ortaklarından hizmet akdi ile çalışanların çalışmaya başladığı' tarihten bir gün önce sigortalılıkları sona erebilmektedir. Yani, şirket tasfiyeye girdiğinde de tasfiye işlemi sona erinceye kadar Bağ-Kur'a prim ödeme zorunluluğunuz devam eder. Ama tasfiye sırasında işçi olarak bir işe girerseniz Bağ-Kur'a prim ödeme zorunluluğunuz sona erer ve SSK'lı olursunuz.

re;Tasfiye Halindeli Ltd. Şti Ortağının Bağkur Mevzuatına Göre durumu

Merhabalar
oncelikle yaptiginiz hizmetin ne kadar onemli oldugunu vurgulayarak tesekkur etmek istiyorum.
2003 son gunleri esim(yabanci) ile bir ltd sirketi kurduk.Bu sirket faaliyete hic gecemese de aktif kaldi.Ben yurtdisinda yasadigimdan bu islerle ilgilenmesi icin muhasebecimize guvendim.Bu arada Bagkur sirket ortagi ve sorumlu mudur olmam nedeniyle beni zorunlu Bagkurlu yapti.En son aftan da yararlanarak borclarimi tamamladim ve muntazam primlerimi yatirdim.2006 da sirketi kapatma kararinin deftere yazdirip noter onaylatmamiza ragmen muhasebeci bunu Ticaret odasina onaylatmadigindan maalesef BagKur yukumlulugum devam etti.En son Turkiye de iken tekrar tasfiye kararini aldirip noterle onaylattim.Ticaret oda tescili de 7 Kasim da yapildi(bana bildirildigi kadariyla).Gelmeden once bir Bag kur yetkilisiyle gorustum; bana bir dilekceyle basvurmami soylemisti ,cunku tasfiye halinde oldugu icin 5510 s.kanundan yararlanabilecegimi soylemisti.Sorup da ogrenebilecegim fazla kisi yok etrafta.Ben Bagkur dan faydalanmiyorum ve faydalanacagimi da sanmiyorum..Yasadigim ulke ile T.C. arasinda ikili anlasma da yok o yuzden emeklilik vs. de dusunmuyorum.Bu primler su anda beni gercekten zora sokmakta.Gercekten 2006 da kapatmis oldugum fakat tescil edilmedigi icin hala odedigim bosuna primler sozkonusu.Bana bilginizle yol gosterirseniz gercekten cok sevinecegim.Zira yeni bir hayat dunyaya getirmeye hazirlanmaktayim ve fakat bu durum beni gercekten streslendiriyor.
Yardiminiz icin simdiden cok tesekkur ediyorum