Tazminat alıp emekli olabilir miyim.?

Merhaba,
benim prim günüm 4914 kalan prim günüm 386 sigortalılık sürem ise 21 yıl...yaşımdan dolayı henüz emekliliğe hak kazanmıyorum ,prim gün sayısınıda doldurmam gerekir mi?ve öğrenmek istediğim diğer konuda diyelim ki primimde doldu yaşım dolana kadar çalışmaya devam ettim.emekli aylığı bağlandığında bana bir artısı olur mu?şimdiden teşekkür ederim...

Ynt: Tazminat alıp emekli olabilirmiyim.?

Prim gününüzü ve sigortalılık sürenizi doldurduktan sonra, çalıştığınız yerden kıdem tazminatınızı alarak, işten ayrılabilir ve yaşınızı bekleyebilirsiniz.

yanıtınız için teşekkür ederim şöyle bir madde var benim durumuma uygun mu tam anlayamadım..benim sigorta başlangıcı 1988 yinede kalan prim gününü doldurmam gerekiyor mu?

4447 sayılı Kanunun 45.maddesi ile getirilen,08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme gereği en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısını doldurup, yaşı bekleyen işçilerinde ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak İş Kanuna göre kıdem tazminatı alabilir yazısını almaları gerekir. Bu yazıyı işverenine ibraz eden işçi kıdem tazminatını talep ederek işten ayrılabilir. İşverence kıdem tazminatının ödenmemesi halinde işçinin İş Mahkemesine dava açması gerekir

Bir kişinin emekli olabilmesi için, sigortalılık süresini, prim ödeme gün sayısını ve yaşını doldurması gerekir.!
Buradaki 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısını neye göre verilmiş bilmiyorum.!
Kısmi emeklilik için verilmiş olabilir.Bu durumda kısmi emeklilik için başvuru yapacaksınız sanırım.Sskdan yazıyı alabilirseniz, tazminatınızıda alabilirsiniz diyebilirim sadece.

Kolay gelsin.

teşekkür ederim...doğru anladıysam kısmi emeklilik sadece yaşı doldurmayı beklemek anlamına mı geliyor?

Kısmi emeklilik, tam emekli olmaya şartları elvermeyen, yaşı ilerlemiş kişiler için tercih edilebilir bir emeklilik şeklidir.
Sizin prim ödemenizin az kalmış, tam (Normal) emekliliği beklemenizi tavsiye ederim.

Merhaba; 1974 doğumluyum sigortamın başlangıç yılı 1986. Toplam pirim ödeme gün sayım 6.136 Son düzenlemelere göre çalıştığım yerden kendi isteğimle ayrılsam dahi kıdem tazminatımı alabilir miyim?
Teşekkürler

Sigorta başlangıç ve doğum tarihinizi net (gg/aa/yy) 01/01/..... şeklinde kabul etsek bile, prim gün sayınız ve sigortalılık süreniz dolmuş oluyor.Şuanda işyerinizden tazminatınızı alarak yaşınızı bekleyebilirsiniz.Sigortadan alacağınız yazıyı işvereninize vermeniz gerekir.

İşe giriş tarihim 14.07.1986 Doğum tarihim 06.01.1974

Kıdem tazminatımı alarak yaşımı beklememin maddi açıdan bana bir zararı olur mu? Yani Normal emekliliğimi beklemeden bu işlemi yaparsam yaşım geldiğinde bağlanacak olan Emeklilik maaşım daha mı az olur?
Yardımlarınız için teşekkür ederim

Hayır farketmez.Priminiz dolmuş, maaş açısından prim önemlidir.Çalışmaya devam ederseniz maaş açısından katkısı olabilir.Ancak asgari ücret üzerinden çalışıyorsanız faydadan çok zararıda dokunabilir.

Biraz kafam karıştı kusura bakmayın;
benim planım çalıştığım yerden tazminatımı alıp işten ayrılmak ve emeklilik için yaşımı beklemek. bu arada para kazanmak için çalışmaya da devam edebilirim. Asgari ücret üzerinden de çalışmıyorum.

Merak ettiğim şey daha fazla pirim günü yaparak emeklilik başvurusu yaparsam daha fazla mı emekli maaşım olur?

Tazminat alıp ayrıldıktan sonra başka yerde veya aynı yerde çalışmaya devam edebilrisiniz.
Emekli maaşı bağlanırken çalıma senesi daha fazla önem taşır. prim günü de çalışma yılna bağlı değişir tabi.
Ayrıca yaşdan emeklilik beklerken çalışmazsanız sağlık yardımı güvenceniz de olmaz.

Söylediğiniz şeyden ben şunu anlıyorum. Tazminat alıp ayrılırsam(tekrar çalışsamda çalışmasam da ) ve emeklilik yaşımı beklersem alacağım emekli maaşla bundan 15 sene sonra tazminat alıp emekliye ayrıldığımda alacağım emeklilik maaşı farklı olacaktır. Ne kadar çok yıl çalışırsam o kadar iyi olur.

Tabiki öyle olur. Çalışma senesi emekli maaşını arttırır. Ancak bu bir fayda/maliyet analizidir. Bu hesabı da en iyi yine kendiniz yaparsınız.

Slm
konu çok güzel anlatılmış benimde ilave sormak istediğim
15 yılı doldurmuş 3600 gün ile kıdem taz.alınıyor
ve daha sonra yeni bir işe giriliyor oradan da kıdem tazminatı alınabiliyormu ?
Alınıyorsa şayet bu böyle emekli maaşı bağlanana kadar devam edermi ?
Değişik işyerlerinde 1 yılı tamamlamak şartı ile.....

Ynt: Tazminat alıp emekli olabilir miyim.?

İşverenler emeklilik şartını ne zaman doldurduğunuza bakarlar.Emeklilik şartını doldurduğunuz tarihteki işyerinden alabilirsiniz sadece, sonrakilerden değil.

Ynt: Tazminat alıp emekli olabilir miyim.?

ZİNDAN ' Alıntı:
İşverenler emeklilik şartını ne zaman doldurduğunuza bakarlar.Emeklilik şartını doldurduğunuz tarihteki işyerinden alabilirsiniz sadece, sonrakilerden değil.
Teşekkür ederim