Tek Ortaklı A.Ş. de Hisse Devri ve YK Değişikliği

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
A.Ş. tek ortaklıdır ve aynı ortak tek YK üyesi ve tek temsil yetkilidir (Ahmet)
Bu A.Ş. de tek ortak tek YK üyesi ve tek temsilci olan Ahmet tüm hisselerini Cengiz e devredecek ve YK dan çıkacak
Cengiz A.Ş. de yeni tek ortağı olacak tek YK üyesi olacak ve tek temsilci olacaktır
Hisse Devri 19.02.2024 de yapılacak
Bu durumda;
- Tek ortaklık değişim YK kararı hisse devri olan 19.02.2024 de alınacak
- Pay defteri 19.02.2024 tarihinde hisse devri ve YK kararı tarihi olan 19.02.2024 de yeni ortak Cengiz in bilgisi yazılacak mıdır?
(Hisse devri işleminde ticaret odası hisse devir sözleşmesi talep ediyor mu? Tek pay sahipliği değişim TK kararı tescilinde talep edilmekte midir?)
-20.02.2024 de Genel kurul kararı alınacak ve genel kurul kararında YK üyeliğinden Ahmet ayrılacak ve Cengiz yeni YK üyesi olarak atanacak ve aynı genel kurulda Cengiz YK başkanı seçilip yine aynı genel kurul devamında temsil yetkisi Cengiz e verilecek
YK değişimi ve yeni seçilen YK üyesinin görev taksimi ve temsil yetkisi aynı genel kurulda karar alınabilir mi?
Tek pay sahipliği değişim YK kararı ile genel kurul aynı günde tescile verilebilir mi? Aynı dilekçe ile tescile verilebilir mi?
Teşekkürler

1-) Dilekçe

• Şirket kaşesi ile yetkili tarafından imzalanmalı, ekindeki evrak dökümünü içermelidir.

2-) Şirketin tek pay sahibinin değişmesi hâlinde, bu husus noter onaylı yönetim kurulu kararı alınarak tescil ve ilan ettirilmelidir.

• Yönetim kurulu karar defterinden noter onaylı bir suret.
3-) Pay geçişinin işlendiği pay defterinin ilgili sayfalarının örneği de Müdürlüğümüze ibraz edilmesi gerekmektedir.

DİKKAT: Pay sahibi sayısı bire düşen anonim şirketin, yönetim kurulu üye sayısında değişiklik yapılmak istenilmesi hâlinde, esas sözleşmenin yönetim kuruluna ilişkin maddesinin tadil edilerek yönetim kurulu seçimi yapılması gerekmektedir.

……………………………………………………………………… Anonim Şirketi

Karar No:

Karar Tarihi:

Toplantıya Katılanlar:

Şirketimizin tek pay sahibi değişmiş olup, şirketin tek pay sahibi …………………………………………………….... adresinde ikamet eden, ……..……… uyruklu ………………….. kimlik numaralı / vergi numaralı ……………….….’dır.

İşbu hususun Türk Ticaret Kanunu’nun 338. maddesi gereğince Ticaret Sicili Müdürlüğünde tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yönetim Kurulu Üyesi

İmza İmza İmza