Tek taraflı fesih hakkında

Öncelikle Merhaba,

Özel bir firmada 6 yıldan bu yana çalışmaktayım.Mesai saatleri hafta içi 7.30-18.30, Cumartesi 7.30-12.00.Yani işe başladığım günden beri haftada 59-60 saat çalışıyorum.Her hangi bir şekilde fazla çalışma ücreti adı altında bir ücret almadım.6 yıldan bu yana hiç yıllık izin kullanmadım.Yerime bakacak kimse olmadığı için izin vermek yerine izin parası verdiler.İzin parası aldığıma dair imzalı belgelerde mevcut.Kağıt üzerinde izinli gösterdiler.İzinde göründüğüm sırada çalıştığımı kanıtlayacak, tarafımdan kesilmiş ve imzalanmış faturalar mevcut.Bu sebebeplerden dolayı noter aracılığıyla iş akdimi tek taraflı feshedip başka bir firmada işe başlamak istiyorum.

Sormak istediğim,

* Bu durum yeni başladığım firmada bir sıkıntı yaratır mı? Yani beni mahkemeye verseler, mahkeme beni haksız çıkarırsa yeni çalıştığım firmaya bir yaptırımda bulunabilirler mi?

* Şuan idari kadroda 2 kişi kaldık.4 kişiydik.2 kişi geçen hafta ayrıldı.Noter aracılığıyla iş akdimi feshedersem ve işe gelmezsem firma zor durumda kalacak.Benim yerime işi çevirecek kimse de yok.Bu durum benim açımdan bir sıkıntı yaratır mı? Yani mahkemeye verseler, fazla çalışma ve izin kullandırmama gibi durumlara maruz kaldığım halde firmayı zor durumda bıraktığım için tarafıma bir yaptırım uygular mı?

Teşekkürler.

Ynt: Tek taraflı fesih hakkında

Yeni çalışacağınız firma açısından herhangi bir sıkıntı söz konusu olmaz. Mahkeme sizin aleyhinize karar verirse esk işyerinizi sizden ihbar sürenize karşılık gelen ücreti talep edebilir.