Tekdüzen Hesap Planı Alt Hesap Değiştirme

Merhaba,

Arkadaşlar mevcut hesap planı üzerindeki alt hesap kırılımlarını değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür? Mümkünse nasıl değiştirebilirim?
Not: Mevcut alt hesaplar işlem görmüş.

Örnek: Şu anki hali
100.01 TL Kasası
100.02 USD Kasası
100.03 Euro Kasası

Değiştirmek istediğim
100.01 TL Kasası
100.02.01 USD Kasası
100.02.02 Euro Kasası

Kasa Hesabını sadece örnek olarak verdim. Birtek kasa hesabı değil tüm hesap planını değiştirmek istiyorum.

Ynt: Tekdüzen Hesap Planı Alt Hesap Değiştirme

Sorunuz kullandığınız muhasebe programı ile ilgilidir.Programınıza göre değişir.Kullandığınız programı yazın, ona göre cevaplar alacaksınız.Örneğin ben eta7 ve etasql kullanıyorum. Programınızı belirtin kullanan arkadaşlar varsa tarifini yapacaklardır.Saygılar.

ben micro 12 muhasebe programını kullanıyorum. Program izin vermiyor değişiklik yapmama.. ama servis elemanlarınca değişiklik yapılabilinir..

değiştirmez
çünkü 100.01 hesap işlem görmüştür

hesap planı güncelleme için en uygun zaman hesap planı başlangıcı olmakla beraber yıl içinde zaruretten doğan değişiklikler yapılabilir. burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri alt kırımları doğru kurmak.
örneğinizde 100.01 1.kırım olup doğrudan bu hesap kullanıldığından bir nevi bazı programların algıladığı muavin hesap kodunuz 100.01 olmakta iken, 100.02 birinci kırımınız olmamasına rağmen 100.02.01 ikinci kırımınız olmakta ve muavin kodunuz ikini kırımda yer almaktadır. bunlar düzeltilebilir sorun teşkil etmez.
Ancak bazı programlarda dikkat edilmesi gereken konu, örneğin siz 100.01.01 100.01.02 100.01.03 şeklinde altı kırımları kullanırken toparlamak adına açtığınız yeni bir hesaba tüm kayıtların aktarılması olabilir. Bu da tük yıl kayıtlarının güncellenmesini gerektirebilir. bir iki hesapta olması belki çok sorun teşkil etmez, güncellenebilir, ancak hesap planının genelinde aktarım hatası oluşması çok büyük iş yükü doğurabilir.

program fişlerde hesap kodu değişikliği yapabiliyorsa çok kolay değiştirirsiniz bunu yapamıyorsa tek tek uğraşmanız gerekebilir

luca kullanıyorum bende hesap planında çok değişiklik yaptım lucada istediğin alt hesapı açıp fişlerde hesap kodu değişikliği yaparak eski hesapdaki tüm işlemleri yeni hesaba aktarıyor...

Logo da "bakım/diğer işlemler/hesaplar arası aktarım" kısmında bu işlemi yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine de servisinden bilgi almanızı öneririm.

Ben yinede ETA' daki uygulamayı yazayım.eta7 ve sql programlarında uygulama aynıdır.
Önce olmasını istediğiniz hesapları hesap planı kısmından yeniden açın.Sonra sırasıyla,
muhasebe>servis>hesap nakli bölümüne gelin.
aktarmak istediğiniz ay aralığını belirleyin.ör: 01.01.2010-31.05.2010
eski hesap ve yeni hesapları yazın.ör: eski hesap 100.02 yeni hesap 100.02.01
işleme devam/başla bölümünden aktarmayı yapın.Her hesabı bu şekilde aktarın.bitti mi bitmedi.
hesap planından hesap hareketlerini ve tutarlarını kontrol edin,eski hesapta hareketlerin olmaması gerekiyor.
Sonra mizan nakli yapın. Bütün işlemlerden sonra eski hesapları silebilirsiniz.
Saygılar.

Mikro V12 bir mükellef için 1 veritabanı ile çalıştığınız için öyledir.
Heryıl farklı veritabanı ile çalışırsanız değiştirebilirsiniz.

ben micro 12.26 kullanıyorum. Bana izin vermiyor.

mesela daha önce 191 nolu hesaplarda 191.01.001-191.01.002 açılmış, ben bunları 191.01.008-191.01.018 yapmak istiyorum ama 191.01 daha önce açıldığı için üst tanımlaması yapılamaz mesajı veriyor microda..

alt hesapları aktarma bölmünü kullanarak yapabilirsiniz

Önceden kullanmıştım Micro;üst hesabta kayıt varsa alt hesap açamazsınız.Yani 100.01 hesaba kayıt girmişseniz.100.01 in altında bir hesap açamazsınız.İşleyen hesap örneğin cari eğer bir kayıt varsa silinemez.Kalan 0 ise ertesi yıl o hesabı silebilirsiniz.Hatırladığım kadarıyla alt hesaplar arasındaki tüm hareketleri otomotik aktarıyordu.Yani kaynak hesap 100.01.001 hedef hesap 100.02.001 aktar dediğinizde tüm işlemleri hedef hesaba aktarıyor 100.01.001 üzerinde istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz.