Tekdüzen Hesap Planı-Organizasyon

• Konbuyu başlatan SMMMESUT
  • Başlangıç tarihi
S

SMMMESUT

Ziyaretçi
Sağlık üzerine konf.ve organizasyon düzenleyen şirketin hs planında gider hespları ne olmadlırı. (Konferans düzenleyip firmalardan otel yemek ve diğer katılım ücretleri tahsil ediliyor) 740 hesaplardamı 770 lerdemi izlenmeli yapılan harcamalar

Günaydın,
Bu tip harcamalar referans sistemi ile 740 satılan hizmet maliyeti ana hesabı altında verilen koda göre tali hesaplarda izlenir. Yani yapılan her işe ayrı bir referans numarası verilir.
770 hesapta ise genel yönetim giderleri izlenebilir. Kira, personel vb.
Saygılarımla,

merhaba.
nguray çok güzel açıklamış onun sözlerine katılıyorum. 770 için verdiği örnek yanlış anlaşılabilir. Bunun için bir açıklama yapmak istiyorum. Kira ve ücret bunların nerede kullanıldığı önemli yani bir konferans verdiğiniz yeri kiraladıysanız ve orda işçi çalıştırdıysanız bunlar 740 nolu hesaba atılır. Ama şirketin ana faaliyetini sürdürmek için bir bürosu varsa vede orada bir sekreter çalıştırıyorsa bunlar 770 hs. atılır.

Saygılarımla,

Evet tabii Sn. Sağlamın belirttiği gibi. Ben bunun bilindiği varsayımı ile yazmıştım.
Örneğin şirket genel ofis binasının kirası 770 , bu spesifik hizmet için ayrı bir yer kirlanmış veya telefon hattı alınmışşsa 740 olmalıdır.