Teminat Mektubu Komisyonlarının Gecikme Zamları

figo

Katkı Sunan Üye
Teminat Mektubu Komisyonlarının Gecikme Zamları matrahtan düşülebilir mi?

Ynt: Teminat Mektubu Komisyonlarının Gecikme Zamları

Slm Gecikme zamlarını kanunen kabul edilmeyen giderlere atıp kara ekleyebilrisniz kolay gelsin

hayır..
matrahtan düşecekseniz...kara eklenmez..

Slm Gecikme zamları kkeg değilmidir kkeg karı yukseltmezmi gecikme zamları matrahtan nasıl dusuyoruz atladıgım briyer mi var yoksa yanlısmı anlıyorum konuyu Kolay Gelsin

6183 Sayılı kanun kapsamında ödenen ceza ve gecikme zamları KKEG dir. Bunun dışında sözleşme kapsamında ödenen gecikme zamları gider yazılır.

Slm bülent bey bende onu söyluyorum ama sayın askınbulduk matrahtan dusulur deyince bilmediğim bir konumu var diye dusundum Kolay gelsin

6183 Kapsamında derken, kamu bankaları gecikme faizleri kkeg, özel banka gecikme zamları matrahtan düşülebilir mi demek istediniz ?

bulent249 ' Alıntı:
6183 Sayılı kanun kapsamında ödenen ceza ve gecikme zamları KKEG dir. Bunun dışında sözleşme kapsamında ödenen gecikme zamları gider yazılır.

Ben de bu görüşe katılıyorum.

Bankalara ödenen gecikme faizleri gider yazılabilir. Kamu veya özel banka olması fark etmez.

öncelikle cevaplar için teşekkürler. benim bankadan teminat mektubu almam demek bir nevi banka ile aramda bu temşnat mektubuna ilişkin faiz ödeyeceğime dair sözleşme yapmam demektir. buna bağlı olarakda verilen teminat mektubum ticari ilişkilerimle ilişkili olduğundan buna ait faizin gecikmelerini normal gider olarak dikkate almam demektir. yanlışmıyım?

Yalnız dönemsellik ilkesine dikkat etmelisiniz. O yıl içinde tahakkuk eden faiz ve gecikme zammı tamamdır yazılabilir. Ancak geçmiş seneledre tahakkuk etmiş extre ile bildirilmiş ama indirilmemiş gecikme zammı bence indirim konusu yapılamaz.