fonradar

Temizlikçi kadına Gider Pusulası düzenlenirmi.?

S_aday

Katkı Sunan Üye
Merhabalar Sayın forum üyeleri;

Bir firmamız bir temizlikçi bayana yıllık olarak 4 000-5.000 arası gider yaptırıyor. Firma; gider pusulası ile stopajını ödeyerek bunu giderleştiriyor...

** Benim asıl sorum şu ; Temizlik bayanın elde ettiği yıllık kazancın sonunda herhangi bir beyanname verecek mi? Verecekse hangi tür beyanname verecek ve vereceği beyannamede istisna sözkonusumudur?

Cevaplarınız için tşk ederim. iyi çalışmalar.

Ynt: Temizlikçi kadın ....

Nasıl yani ssk olmadan sadece vergi hesaplaması nasıl oluyor?

Aday Selam

Bizde de vardı aynısı sonra bir mukteza bulduk Patrona gösterdik. kısmı süreli iş sözleşmesi yapın sizde rahat edin Temizlik yapan kişide sağlık hizmeti alabilsin. Allah korusun camı fln silerken birşey olsa...

İyi Çalışmalar

Ant Z ' Alıntı:
Aday Selam

Bizde de vardı aynısı sonra bir mukteza bulduk Patrona gösterdik. kısmı süreli iş sözleşmesi yapın sizde rahat edin Temizlik yapan kişide sağlık hizmeti alabilsin. Allah korusun camı fln silerken birşey olsa...

İyi Çalışmalar

Budur. :)

Öncelikle temizlikçi bayan ayda kaç gün çalışıyor.? Ayın belli günleri geliyorsa, kısmi istihdam yaptırılması gerekir.
Süreklilik arz eden bir durumsa Gider Pusulası olmaz.Sigortalı olmalı yada vergi mükellefi olup, fatura kesmeli size.

-Gider pusulasının Yıllık sınırı var, sonrası için vergi mükellefi olması gerekiyor.2009 Yılı için yanlış hatırlamıyorsam, 17.900,00-TL idi.

Ynt: Temizlikçi kadına Gider Pusulası düzenlenirmi.?

Herkese selamlar,
Yeni üyeyim, hayırlısını olmasını dilerim. Tecrübeli arkadaşlarımızın derin bilgilerini bizimle paylaşmasını bekliyorum.
Temizlikçi çalışanınızın yıllık geliri 2010 için 18.000-TL yi geçmemesi durumunda herhangi bir bildirimde bulunmasına gerek yok, zira siz onun adına gerekli vergileri ödemektesiniz.
Ancak bu konuda bir noktaya daha temas etmek istiyorum. Bir yıl boyunca gider pusulası düzenlediğiniz temizlikçiyi bordronuza dahil etmek istemiyorsanız düzenlediğiniz bu gider pusulalarına işin sürekli olmasından doalyı sorumlu sıfatıyla KDV uygulamanız gerekmektedir. KDV 19 seri nolu tebliğinde konuya açıklık getirilmiştir.

Ynt: Temizlikçi kadına Gider Pusulası düzenlenirmi.?

Benim şahsi görüşüm bu tip işlerin gider pusulası değil de bordroya dahil edilerek yapılması.

Gider pusulası telif hakkı ve özel yetenek bilgi ve beceri gerektiren işlerle ilgili dışarıya yaptırılan hizmetler karşılığında ödenen bedeller için düzenlenmesi gerektiği kanısındayım.