Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkulte
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Temmuz 2008 Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

• Bayramdan Önce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bayramdan Sonra

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

Allah emeklerinizi boşa çıkartmasın arkadaşlar. herkese başarılar.Allah yardımcımız olsun. Ben ikinci kez giriyorum sadece meslekten. İlk girişi olanlara da özellikle başarılar ::)

evet merak edenler için işte denetim sınavında çıkan sorular:

1. İşletmelerin mali tablolarının denetiminin bağımsız denetçiler tarafından yapılmasının nedenlerini açıklayınız.
2. Müşteri işletmenin ilişkili olduğu kişi ve kuruluşlar kimlerdir? Hangi durumlarda bu kişilere yapılan işlemlerde yolsuzluk bulunduğu kabul edilir?
3. Denetçinin müşteri işletmenin muhasebe sistemi hakkında bilgi edinmesi hangi amaçların gerçekleştirilmesi sağlanır? Bilgi edinmede hangi prosedürler izlenir?
4. Denetçinin olumlu görüş bildirmesini engelleyen durumları, bu durumlarda raporun hangi görüş bildirilerek düzenlenmesi gerektiğini de belirterek açıklayınız.

bu sorulara ne kolay diyebiliyorum ne de zor..sadece ilginç.. :)

Sınava girmiş tüm arkadaşlara geçmiş olsun diyorum ve emeklerinin karşılığını almalarını diliyorum. Ve tabiki bir an önce soruları açıklamaları için sabırsızlıkla bekliyorum.... Bu arada hala sınavı devam edenlere ve yarınki sınava gireceklere de başarılar.

herkese kolay gelsin

arkadaşlar herkese merhaba.
4.girişim sadece denetim var.geçen girdiğimde 70 lik kağıdıma 37 veren komisyon üyesinin asistanına yani kağıdımı okuyan zeki kişiye hakkımı helal etmiyorum.bu sınavda 3.sorudaki düşük cümle bize bu soruları soran kişilerinde türkçe kültürünü ortaya çıkardı.anlayabilene aşk olsun.sorular çok zordu bence çünkü hiç bir soruda net bir soru yok.ilkin ne olduğunu anlayabilmek için baya bi düşünmek gerekiyor.sor kardeşim gelir tablosu ilkeleri nelerdir de.iç kontrol sisteminin unsurları nelerdir sadece sayınız de.işi dallandırıp budaklandırıp, soruyu uzatıp düşük cümle kurma pahasına insanların kafasını karıştırma.inş herkesin umduğu gibi geçer hepinize başarılar.ayrıca yarınki sınavda analiz dersine girmemeyi düşünen arkadaşlar varsa girsinler sadece çıkmış son 3-4 sınavın soru cevaplarını bari okuyun hepinize kolay gelsin.

smmmmls ' Alıntı:
evet merak edenler için işte denetim sınavında çıkan sorular:

1. İşletmelerin mali tablolarının denetiminin bağımsız denetçiler tarafından yapılmasının nedenlerini açıklayınız.
2. Müşteri işletmenin ilişkili olduğu kişi ve kuruluşlar kimlerdir? Hangi durumlarda bu kişilere yapılan işlemlerde yolsuzluk bulunduğu kabul edilir?
3. Denetçinin müşteri işletmenin muhasebe sistemi hakkında bilgi edinmesi hangi amaçların gerçekleştirilmesi sağlanır? Bilgi edinmede hangi prosedürler izlenir?
4. Denetçinin olumlu görüş bildirmesini engelleyen durumları, bu durumlarda raporun hangi görüş bildirilerek düzenlenmesi gerektiğini de belirterek açıklayınız.

bu sorulara ne kolay diyebiliyorum ne de zor..sadece ilginç.. :)

1.ve 4.soru kolay gibi sanki. Ama yinede belli olmaz.

MUHASEBECİLİK VE MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEK HUKUKU SINAV SORULARI
19 TEMMUZ 2008
SORU1- 213 Sayılı VUK.nun 175.ve 257.maddelerinin Maliye Bakanlığına vermiş olduğu yetkiye dayanılarak, 1 No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile
* Muhasebenin Temel Kavramları
* Muhasebe politikalarının açıklanması,
* Mali tablo ilkeleri, Mali tabloların düzenlenmesi ve sunulması,
* Tekdüzen Hesap Çerçevesi, hesap planı ve işleyişi,
Konularında düzenlemeler yapılmıştır.

a) Yapılmış olan bu düzenlemeler hangi gayelere yöneliktir.
b) Yapılan düzenleme de öngörülen usul ve esaslara uyulması zorunluluğu varmıdır.
c) Bu düzenleme sonucu oluşturulan mali tablolardaki mali mevzuat hükümlerine aykırılıklar nasıl giderilmektedir. Kısaca bilgi veriniz.

SORU 2- 3568 sayılı meslek yasamızda; meslek mensuplarımızıa getirilmiş olan yasaklar hakkında kısaca bilgi veriniz.
SORU 3-
a) SM.SMMM.ve YMM.lerin Mesleki Faaliyetlerinde Uyacakları Etik İlkeler Yönetmeliğinin AMACI nedir,
b) Bu yönetmelik hangi merci tarafından hangi yetki ile getirilmiştir.

SORU 4- 3568 sayılı kanun gereğince yapılacak başvurular hakkındaki yönetmelik gereğince;

a) Ruhsat alan meslek mensuplarının, mesleki faaliyete başlayablmeleri için gerekli olan şart nedir.
b) Meslek mensubu olmaya hak kazanmış meslek mensupları hangi hallerde meslek faaliyetinde bulunamazlar.
Kısaca bilgi veriniz.

SORU 5- SM.SMMM.ve YMM.lik Kanunu Disiplin Yönetmeliğine göre; aşağıda belirtilen fiil ve hareketlere, hangi cezaların uygulandıklarını açıklama yapmadan kısaca yazınız.

a) Odanın yönetim,denetim ve disiplin kurulları tarafından görevleri ile ilgili olarak, meslek mensuplarından istenmiş bulunan her türlü belge ve bilginin bu kurullara verilmemiş olması
b) Meslek mensubunun ruhsatnamesini, bir başkasına kiraya vermesi veya herhangi bir şekilde başkasına kullandırılması,
c) Ev olarak kullanılan ikametgahların aynı zamanda büro olarak kullanılması.
d) Stajını tamamlayarak mesleği yapmaya hak kazanan meslek mensuplarının, meslek ruhsarlarını aldıkları tarihten itibaren 2 yıl geçmedikçe staj yaptıkları meslek mensuplarının rızası olmadan onların müşterilerine hizmet vermesi.
e) 3.kişilere ücret ya da herhangi bir çıklar sağlanması veya vaat edilmesi sureti ile iş alınması

Not: Her soru 20 puan değerindedir.

gülümse 1907 bu sorulardan sonra hala gülümseyebiliyor musun? :)

spiderden ' Alıntı:
gülümse 1907 bu sorulardan sonra hala gülümseyebiliyor musun? :)

:) Ben hayata her daim gülümserim arkadaşım:)

Ama sorular gerçekten zordu. Yani beklemiyodum. Ama sanırım 50 alabilecek kadar yaptım yinede belli olmaz.

meslek hukuku böyle giderse maliyetten ve vergiden daha zor olacak ;D.zor sormak için baya zorlanmışlar belli :)
inşallah emeklerimiz boşa gitmez.herkese tekrardan başarılar.maliyet beni bekler ben kaçar..

vergi sınav soruları
1.5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre kurumlar vergisi mükelleflerini sadece sıralayarak iş ortaklığı kavramını kısaca açıklayınız

2. gayrimenkul sermaye iratlarına yönelik olarak gelir vergisi yer alan istisna hükümlerini belirtiniz.

3. araç kiralama işi ile uğraşan L limited şirketi maliyet bedeli 50.000 ytl olab bir binek otomobilini kiralık araç olarak kullanmak üzere 15 ekim 2007 tarihinde satın almış ve aynı tarihte aktifine dahil etmiştir. şirket faydalı ömrü 5 yıl olan otomobil için azalar bakiyeler usulü ile amortisman uygulamaktadır.

buna göre 2011 yılında ayrılması gereken amortisman tutarını hesaplayınız.

4. buzdolabı imalatı ile uğraşan A anonim şirketi 1 aralık 2007 tarihinde faaliyete başlamıştır. 20 adet idari personel ve 300 adet işçiye sahip bulunan anonim şirket aralık ayı içinde 1000 adet buzdolabı satışı gerçekleştirmiştir.

yukarıda yer alan verilerden hareketle şirketin 2007 yılı aralık ayında gerçekleştirdiği faaliyetlerine ilişkin hangi vergi beyannamelerini vermesi gerektiğini saptayarak beyanname türü, beyannamenin verleceği son gün ve ilgili verginin son ödeme zamanını belirtiniz.

AAAA vergi çok kolay çıkmış yaaa:)

1.soru kolay (Ki ben daha önce forumda iş ortaklıkları çıkabilir yazdım toplantıda söylediler)
3.soru kolay (Uygulamada hepimizin yaptığı bi kayıt)

2.soru çalışıldıysa kolay:)
4.soruda ne demek istediler anlamadım. Adamlar buzdolabı satmış işte:)

Umarım tüm arkadaşlar geçer vergiden valla kıskandım meslek hukuku bile daha zor yaa:)

gülümse1907 ' Alıntı:

1.soru kolay (Ki ben daha önce forumda iş ortaklıkları çıkabilir yazdım toplantıda söylediler)

Umarım tüm arkadaşlar geçer vergiden valla kıskandım meslek hukuku bile daha zor yaa:)

evet vergi bencede kolaydı gülümse meslek hukuku çok daha zordu :) uzunca bi süre baktım sorulara , sahiden bu ders vergiyi filan solladı galiba. geçecek kadar yaptım ama bakalım ne olacak başka dersim yok zaten sadece vergi ile meslek..

meslek zormuş ya >:(
vergi fena değil 3.ve 4. sorulardaki uygulamaları staj esnasında yapanlar bu sorularda zorlanmazlar.ama marta göre biraz daha sormuşlar en azından kanunda sorulma ihtimali olan kurumlar vergisi mükelleflerinden gelmiş
umarım iyi geçmiştir herkesin..

gülümse1907 ' Alıntı:

ayrıca 3. soru için sınavdan çıktıktan sonra insanların konuştuklarına baktım şööle, burada kıst amortisman uygulamış çoğu kişi ama kıst amortisman uygulanmayacaktı, çünkü şirketin esas faaliyeti araç kiralanması ve bu aracı da kiralamak için alıyor. sanırım bu sınavın ters köşesi de bu oldu. onun dışında gerisi amortisman hesaplama, herkes yapabilir.

umutburcak ' Alıntı:
gülümse1907 ' Alıntı:

evet vergi bencede kolaydı gülümse meslek hukuku çok daha zordu :) uzunca bi süre baktım sorulara , sahiden bu ders vergiyi filan solladı galiba. geçecek kadar yaptım ama bakalım ne olacak başka dersim yok zaten sadece vergi ile meslek..

Ya meslekde 4.Soru b şıkkına ne yazdın?

umutburcak ' Alıntı:
gülümse1907 ' Alıntı:

ayrıca 3. soru için sınavdan çıktıktan sonra insanların konuştuklarına baktım şööle, burada kıst amortisman uygulamış çoğu kişi ama kıst amortisman uygulanmayacaktı, çünkü şirketin esas faaliyeti araç kiralanması ve bu aracı da kiralamak için alıyor. sanırım bu sınavın ters köşesi de bu oldu. onun dışında gerisi amortisman hesaplama, herkes yapabilir.

Araç kiralama işi ile uğraşıyor ama aracı o yüzden almamışki kendi kullanmayacak mı? Şimdi bi daha okudumda aracı kiralamış ama başkasına kiraya vermicek yani kendi kullancak. Dur bi daha okuyum soruyu:)

gülümse1907 ' Alıntı:
umutburcak ' Alıntı:
gülümse1907 ' Alıntı:

Ya meslekde 4.Soru b şıkkına ne yazdın?

ya meslek mensubu olmaya hak kazanınca ruhsat işlemleri giriş aidatının ödenmesi odaya kayıt filan gibi işlemler var onlardan bahsettim en son olarak iş yerinde veya büronda gelip yoklama yapıyolar ve tutanak düzenleniyor ondan sonra fiilen başlayabiliyorsun. ruhsat alan bi arkadaşım bunları yaptığını söylemişti, bunları yazabildim ama doğru ama yanlıştır bilmiyorum :)

kiralamak amacıyla kullanacaktır diyor dikkat

:) Yanlış arkadaşım.

A şıkkı : Çalışanlar listesine kayıt olacaktır (Yani sadece bunu yazman yeterli)
B şıkkı : - Kanunun aradığı genel ve özel şartları sonradan kaybetmesi durumunda
- Ruhsatnamenin verilidiği tarihte verilmemesi gereken sebeplerin sonradan tespiti halinde
- Meslekten çıkarma, geçici olarak alıkoyma, yeminili sıfatının kaldırılması cezası almış olması
- Ağır hapis cezası

Valla ben B şıkkına bunları yazdım ama emin değilim.

gülümse1907 ' Alıntı:
:) Yanlış arkadaşım.

A şıkkı : Çalışanlar listesine kayıt olacaktır (Yani sadece bunu yazman yeterli)
B şıkkı : - Kanunun aradığı genel ve özel şartları sonradan kaybetmesi durumunda
- Ruhsatnamenin verilidiği tarihte verilmemesi gereken sebeplerin sonradan tespiti halinde
- Meslekten çıkarma, geçici olarak alıkoyma, yeminili sıfatının kaldırılması cezası almış olması
- Ağır hapis cezası

yeminli sıfatının kaldırılması ne gülümse ;D bu yazdıkların çalışanlar listesinden silinme sebepleri gibi geldi bana

Valla ben B şıkkına bunları yazdım ama emin değilim.