Temmuz-2009 Maliyet Muhasebesi

• Konbuyu başlatan kravat
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Temmuz-2009 Maliyet Muhasebesi

merhaba arkadaşlar 2. girişim olacak dentim ve maliyetten kaldım bir önerim var bende yurdakul çaldağ kitabı var genelde sınavda çalışma sorularından çıkıyor sorular ama cevapları yok ben elimden geldiği kadar buraya soruları yazsam cevaplarını hep birlikte tartışır ve kitabı elinde olmayan arkadaşlarlada paylaşmış oluruz .

gizemsarp ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar 2. girişim olacak dentim ve maliyetten kaldım bir önerim var bende yurdakul çaldağ kitabı var genelde sınavda çalışma sorularından çıkıyor sorular ama cevapları yok ben elimden geldiği kadar buraya soruları yazsam cevaplarını hep birlikte tartışır ve kitabı elinde olmayan arkadaşlarlada paylaşmış oluruz .

spesifik olarak yurdakul hoca'nın kitabındaki hangi çalışma sorusunun hangi tarihli sınavda çıktığını biliyor musunuz?

ÇALIŞMA PROBLEMLERİ:
Bir üretim işletmesinin bir yıllık üretim dönemine ait bazı verileri aşagıdaki gibidir.

A Stoklar 01/01/97 31/12/97
İlk madde ve malzeme 40000000 50000000

Yarı mamul 30000000 40000000

Mamul 20000000 30000000

B Dönem içinde 190.000.000 tl lik ilk madde ve malzeme (hammadde) satın alınmıştır.

C Dönem içinde 45.000.000 tl lik direkt işçilik gideri ile 35.000.000 tl lik genel üretim giderine katlanılmıştır.

D dönem içinde 300.000.000 tl lik satış hasılatı gerçekleşmiştir.

İstenilenler
a) işletmenin satışları maliyeti tablosunu düzenleyiniz
b) işletmede dönem içinde 5.000 adet mamul üretildiğine göre toplam ve birim maliyeti bulunuz
c) gider akım şemasını yapınız
d) ilgili yevmiye kayıtlarını yapınız.

ilk soruyu gönderdim arkadaşlar tanıdık gelecekmi bakın bakalım ben yevmiye maddesinde terettüt yaşıyorum .

the accountant ' Alıntı:
gizemsarp ' Alıntı:

spesifik olarak yurdakul hoca'nın kitabındaki hangi çalışma sorusunun hangi tarihli sınavda çıktığını biliyor musunuz?

arkadaşım soru dağılımını bilmiyorum ama agırlık bu kitaptan onu biliyorum

bu dönem safha var çok açık belli son üç yılı aldım birinci dönemler aynı ikinci dönemler aynı üçüncü dönemler aynı yani birer soru bankosu var bu dönem safha denk geliyor geçen dönem stmm idi.

SERGO35 ' Alıntı:
bu dönem safha var çok açık belli son üç yılı aldım birinci dönemler aynı ikinci dönemler aynı üçüncü dönemler aynı yani birer soru bankosu var bu dönem safha denk geliyor geçen dönem stmm idi.

Safha ve sapmalar riskli bakalım şansımıza ne gelirse :)

zaten topu topu 6-7 ünite var bunların ne oldunu herkes biliyor ama sayısal ders kolaylaştırıp zorlaştırmak ellerinde tabiki.

Kısacası maliyetten geçmemizi ' isterlerse ' geçeriz. Durum bundan ibaret arkadaşlar.

arkadaşlar maliyetten bence matematiksel dağıtıma çalışın kesinlikle bir soru ordan gelecek herkese başarılar diliyorum inanın çalıştın mı başarılı olacaksınız benden söylemesi

ben maliyetten bayağa zorlandım ama çalıştın mı gerçekten oluyor inanın

arkadaslar yurdakul hocanın kitabi 2 bolum halinde maliyet ve yonetim yönetim muhasebesi bölumunden sorumlumuyuz calismalimiyim

Başabaş noktası gibi konulara çalışmayın sakın onlar yok.

Başabaş noktası yok demişsiniz başka olmayan konular var mı ?

sapma konusu (ki çıkma ihtimali var) yurdakul hoca'nın kitabında yönetim muhasebesi kısmında değil miydi?

Satışların Maliyeti tablosu
Giderlerin saptanması
Basit Dağıtım-Kademeli-Matematiksel Dağıtım
Kapsam bakımından Maliyetlendirme Yöntemleri (Tam-normal-değişken-asal maliyet)
Hesaplama bakımından (Sipariş-Evre maliyet Yöntemi)

Genel olarak bu başlıklar var.

dağıtımlardan soru gelcegını dusunmuyorum.son 3 sınav donemınde dagıtımlara agırlık verıldı
evre malıyet ve sapmalar uzun süredir sorulmadı bunlardan gelebılme ıhtımalı yuksek gıbı

Evet safha, sapmalar, yine smm tablosu ve birde aslında sipariş maliyet bu da güzel bir konu