fonradar

Temmuz 2009 Temel Hukuk

Ynt: Hukuk Soruları

Değerli arkadaşlar benim ilk girişim kasım 08 sınavı idi orada hatırlarsanız hukuktan çok zorlamışlardı 25 almıştım.Mart 09 sınavında aynı tempoda çalıştım 90 aldım.Temmuz 09 sınavı gördüğüm kadarıyla marttan zor fakat kasımdan kolay sormuşlar.Değerli arkadaşlar turmob bir dönem dersten zor sorduğunda muhakkak birsonraki sınavda kolaylaştırıyor.Bunu bilin.İnşallah hepiniz smmm olacaksınız.
Son söz olarak alomaliye forumdan çok faydalandım,bilgi paylaşımımız çok oldu.Bu forumu kuranlara şükranlarımı sunuyorum.Hepinize başarılar.

Ynt: Temmuz 2009 Temel Hukuk

benim hepsinden ilk girişimdi. ve tek zorlandığım ders hukuk oldu.
1. soruyu yaptım 25 garanti. ama geri kalan danıştay hariç iş hayatında yaptığım uygulamalarla epey bi sallamasyon tutmuş saladıklarım ama eksik sallamışım puan verirlermi bilmem. kuvvetle muhtemel kaldım.

Kalmam sorun değilde şunu isterdim sınavdan çıkınca ''abi yazık bana şu soruyu nasıl bilemezsin ya'' demek istedim hakediyorum kalmayı demek isterdim. Ama kıdem tazminatı sorusu hariç diğer soruları soruyorum size iş hayatımızın neresinde kullanıcaz merak ediyorum. Bana ne danıştayın görevinden. koskoca İYUK ta bi bu mu kaldı sorulacak. temyiz ilk derece uyuşmazlık mahkemesi diye yazdım ama daha fazlasını bilmeme zaten ne gerek var.
Avukatlar dava dilekçesini yazamıyor mükellefi veya dilekçesini bize gönderiyolar biz onlara yazıyoruz. sorsalar ya bana dilekçeyi.
nezaman niye iptal davası açarım. nerdeki mahkemede dava açarım.
A:Ş: yi LTD. yi hallettik bide bunların birleşmesi kaldı.
Ben bu sınavların mantığının hala smmm leri nekadar iş yaşamına hazır ölçmek olduğuna inanmak istiyorum.

Bende Hukuktan ikinci girişim %90 oranında çalıştım.%10 fark bu kıyıda köşede kalmış konulardı.Şimdi tek ders hukuktan kaldım.Çık işin içinden şimdi.Yani %100 çalışayım 100 alayım.Ne olacak.Birde Dehanın verdiği 101 soru cevap vardı.Abi kesin oku burdan çıkacak diye yanıltmasalardı 50 alıp geçerdim.

Deha bu kez tutturamadı o sorularda bende meslekte o yüzden çuvalladım

bence aralarından hukuku seçmişler gene en saçma hangisini sorabiliriz diye. hoş bilene kolay gelebilir belki ama ben bilmeme gerek yok diye atladığım yerlerdi sorular. resmen notlarıma danıştayın temyiz ilk dere mahkemesi uyuşmazlıkların çözüm yeri olduğunu bil yeter demişim. şirket birleşmesi zaten ben görmedim arif kocamanda. borçlunun temerrüdünüde alacaklının temerrüdüne önem verdiğim için biliyorum. kıdem tazminatıda bordro hazırlarken bildiğim için sallayabildim tanımını 3-4 şartını. yoksa iş kanununda okumaya bile gerek duymadım.

4. sorunun cevabı:

F - ŞİRKETLERİN BİRLEŞMESİ:

I - TARİFİ:

Madde 146 - Birleşme, iki veya daha fazla ticaret şirketinin birbiriyle birleşerek yeni bir ticaret şirketi kurmalarından veya bir yahut daha fazla ticaret şirketinin mevcut diğer bir ticaret şirketine iltihak etmesinden ibarettir.

Çeşitli ticaret şirketlerine ait hususi hükümler mahfuz kalmak şartiyle birleşme hakkında mütaakıp maddelerdeki hükümler tatbik olunur.

II - ŞARTLAR:

1. NEVİLERİN AYNI OLMASI:

Madde 147 - Birleşme, yalnız aynı neviden olan şirketler arasında caizdir.

Şu kadar ki, birleşme bakımından kollektif ile komandit şirketler ve anonim ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, aynı neviden sayılır.

2. KARAR:

Madde 148 - Birleşme için ilgili şirketlerin, mukavalelerinin değişmesi hakkındaki usul ve şartlar dairesinde, ayrı ayrı karar vermeleri ve bu kararın tescil ve ilan olunması gerekir.

3. BİLANÇO:

Madde 149 - Birleşen şirketlerin her biri, aralarında tesbit edilecek bir örneğe göre tanzim edilmiş olan bilançosunu ilan eylemeye ve birleşme sebebiyle varlıkları sona eren şirketler ise ayrıca kendilerine ait borçların ne suretle ödeneceğine dair tanzim edecekleri beyannameyi bilanço ile birlikte ilana mecburdurlar.

kıdem tazminatı sorusu tamam, borcun temerrüdü tanımı doğru, şirketlerin birleşmesi tanımı az da olsa tutuyor. 50 alabilir miyim acaba

ben ticaret odasına ilk iş çıkıp gittiğimde ticaret siciline şunu sorucam yılda kaç kez şirket birleşmesi kararı geliyor diye. eğer ooohhhhhhh hemen hergün derse bende diycemki ya evet kesinlikle hukuktan kalmayı hak etmişim.
ben danıştayın görevini kapsamlı olarak niye biliyim? bilmeyince niye smmm olmayım? bilirsem peki hakim de olacakmıyım görev yönünden red etmek için davaları.
sonra bana bi smmm belgesi verde ondan sonra sana ödeyeceğim aidatları biliyim mesela sor nekadar her sınav başına para alıyon ,nekadar kıytırık bir pembe dosyaya para alıyon, nekadar staja para alıyon hemen nasıl yapıştırıyorum cevabı.

sonra nakit akış tablosunu smmm ler hayatında kaç kez düzenlemiştir. tamam büyük firmalarda zorunlu. zaten bizde bilançoyu gt yi yedik içtik bi nakit akışından eksiğiz dimi?

3M_FS ' Alıntı:
ben ticaret odasına ilk iş çıkıp gittiğimde ticaret siciline şunu sorucam yılda kaç kez şirket birleşmesi kararı geliyor diye. eğer ooohhhhhhh hemen hergün derse bende diycemki ya evet kesinlikle hukuktan kalmayı hak etmişim.
ben danıştayın görevini kapsamlı olarak niye biliyim? bilmeyince niye smmm olmayım? bilirsem peki hakim de olacakmıyım görev yönünden red etmek için davaları.
sonra bana bi smmm belgesi verde ondan sonra sana ödeyeceğim aidatları biliyim mesela sor nekadar her sınav başına para alıyon ,nekadar kıytırık bir pembe dosyaya para alıyon, nekadar staja para alıyon hemen nasıl yapıştırıyorum cevabı.

sonra nakit akış tablosunu smmm ler hayatında kaç kez düzenlemiştir. tamam büyük firmalarda zorunlu. zaten bizde bilançoyu gt yi yedik içtik bi nakit akışından eksiğiz dimi?

Çok doğru... Tebrik ederim sizi...

acaba bunları o komisyondaki üstadlar okurmu ki?

3M_FS ' Alıntı:

Sana katılıyorum dostum. Ben ne amaçladılar bu sınavla çok merak ediyorum. Her dönem finansal muhasebede en az 4-5 soru mal alış satış iade falan. Ben bu sınavda 2 hatırlıyorum. Onu da geçtim gittikçe sınavı zorlaştırıyorlar madem bizede bitirince ymm ruhsatı versinler bari .

3M_FS ' Alıntı:

harika! tebrik ediyorum ve altına imzamı atıyorum duygularıma tercüman olmuşsunuz sağolun

daha çok şey yazarım ama bilmiyorumki boş işte. anlamsız bir düzen işte ülkede insanları sınav manyağı yaptılar.
okullarında sen adam gibi eğitim verme sonra çil yavrusu gibi kafana göre sor milleti dağıt. insanları madden manen sars. ozaman niye zorunlu kıldığın eğitime inanacak kadar düzeni değiştirmiyorsun.
sınav yapıyorsanda niye mesleğin gereğini sormuyorsun. bu soruları hazırlayan üstadlar ya mesleğin nasıl icra edildiğini nelerle bu insanalrın uğraştığını bilmiyor yada insanları eliycem diye kulağı ters tutarak bir gaflet içerisindeler.
eleme böyle yapılmaz. SPK nın lisanslama sınavı gibi zor değil sınavlarımız ama boş mevzularla uğraştırdıklarından zor muş gibi gözüküyor. bence zor değil. BOŞ.

Ben dehanın cevaplarını yok sayıyorum kimseninde cevaplarına bakmıyorum. Ya baktıkça canım sıkılıyor. Nasıl terimler kullanmışlar. Biz 4 cümle danıştay görevi öğrendik , Çalışma sermayesini ise kısa vadeli yabancı kaynaklarını dönen varlıklarla finanse etmesinin iyi bu durumda likidite gücünün yüksek fazlasının ise işletmenin atıl kapasiteyle çalıştığını istenilmeyen bir durum olduğunu öğrendik. Ve de, ne o alt tarafı reeskont için kdv olayına bile girmişler biz bunu finansalda bile yapmıyoruz. kıdem tazminatında yine uçmuşlar aynı şekilde. Bakmıyorum işte yeter artık ya......

kerem81 , salla ya onlar her sınavda aynı destan yazarlar , benim nişanlım onların yazdıklarına göre maliyetten ve analiz den kalacaktı ancak geçti. 7/7

gezgin-smmm ' Alıntı:
kerem81 , salla ya onlar her sınavda aynı destan yazarlar , benim nişanlım onların yazdıklarına göre maliyetten ve analiz den kalacaktı ancak geçti. 7/7

Yok 7/7 verseler de ben istemem :) 6-5 ideal ;D

Günün ilk mesajı benden olsun :):):)