Temmuz 2009 Temel Hukuk

Ynt: Temmuz 2009 Temel Hukuk

Bencede ben staj başlatmada da falan dehayı hatırlıyorum bir sürü saçma sapan hadise çıkmıştı. sınav komisyonu soruları cevap anahtarlarını aylarca tartışa tartışa hazırlıyor kelimeleri falan ne istediklerini ona göre seçiyolar deha 2 günde talebi karşılamak amacıyla alel acele hazırlamış gibi gözüküyor cevapları. yorumlarında kesin cümleler kullanmalarından belli. çalışma sermayesi hakkında 2 sayfa şey yazabilirim. dehayı terse çıkaracak. yada şüpheli alacağa verdiği cevap sen nerden biliyosun adam belki kafasına göre süpeli alacağa aldı sonrada keyfiyetten karşılık ayırdı hemen karşılığa girip ayrılmaz diip geçmiş.

author=gezgin-smmm link=topic=26539.msg154819#msg154819 date=1246912273]
kerem81 , salla ya onlar her sınavda aynı destan yazarlar , benim nişanlım onların yazdıklarına göre maliyetten ve analiz den kalacaktı ancak geçti. 7/7
[/quote]

Sınavdan çıkınca aşağıdaki gibi yazmışım. oda sicilde arkadaşım var ve sağolsun 2008 için bana verdiği rakam yok hatırlamıyor. önüne çıkmamış :):):) bir senedir orda çalışıyor. ama genede iyice bakacak sistemine kesin rakamı öğrenince söylerim.

3M_FS ' Alıntı:
ben ticaret odasına ilk iş çıkıp gittiğimde ticaret siciline şunu sorucam yılda kaç kez şirket birleşmesi kararı geliyor diye. eğer ooohhhhhhh hemen hergün derse bende diycemki ya evet kesinlikle hukuktan kalmayı hak etmişim.
ben danıştayın görevini kapsamlı olarak niye biliyim? bilmeyince niye smmm olmayım? bilirsem peki hakim de olacakmıyım görev yönünden red etmek için davaları.
sonra bana bi smmm belgesi verde ondan sonra sana ödeyeceğim aidatları biliyim mesela sor nekadar her sınav başına para alıyon ,nekadar kıytırık bir pembe dosyaya para alıyon, nekadar staja para alıyon hemen nasıl yapıştırıyorum cevabı.

sonra nakit akış tablosunu smmm ler hayatında kaç kez düzenlemiştir. tamam büyük firmalarda zorunlu. zaten bizde bilançoyu gt yi yedik içtik bi nakit akışından eksiğiz dimi?

3M_FS ' Alıntı:
ben ticaret odasına ilk iş çıkıp gittiğimde ticaret siciline şunu sorucam yılda kaç kez şirket birleşmesi kararı geliyor diye. eğer ooohhhhhhh hemen hergün derse bende diycemki ya evet kesinlikle hukuktan kalmayı hak etmişim.
ben danıştayın görevini kapsamlı olarak niye biliyim? bilmeyince niye smmm olmayım? bilirsem peki hakim de olacakmıyım görev yönünden red etmek için davaları.
sonra bana bi smmm belgesi verde ondan sonra sana ödeyeceğim aidatları biliyim mesela sor nekadar her sınav başına para alıyon ,nekadar kıytırık bir pembe dosyaya para alıyon, nekadar staja para alıyon hemen nasıl yapıştırıyorum cevabı.

sonra nakit akış tablosunu smmm ler hayatında kaç kez düzenlemiştir. tamam büyük firmalarda zorunlu. zaten bizde bilançoyu gt yi yedik içtik bi nakit akışından eksiğiz dimi?

dostum, danıştayın görevini kapsamlı olarak bilmen lazım.. bunun yanında çok iyi bir hukuk ve muhakemede bilmen gerekiyor, bunun nedeni ise kanunları yorumlayabilmek için. Hakimde olacakmıyım demişsin hayır hakim olmayacaksın ama meslek kanunumuzu birazcık incelersen bizim bilir kişi sıfatı ile hakimlerin önüne gelen alacak ve borç davalarında rapor hazırlayıp hakime yardımcı olduğumuzu açıkça görmen gerekir. Ama bunları bilmiyosan SMMM olmana gerek yok zaten. Nakit akış tablosunun nasıl yapıldığını da bilmen gerek. Sana üzgünüm ama diğer arkadaşlar gibi katılamıyacağım bu dediklerine.

Bu mesleğin gelişmesini istiyosak en başta kendimizi geliştireceğiz.. Bahane bulup sınav böyleymiş, sorular böyleymiş, bunu neden bilmem gerekiyo, onu niye öğreniyorum diye bahane üretmekten yerine, en başta biz neyi nasıl yapıyoruz bunu bilmeliyiz. Neyi öğrendiğimizden daha çok neleri unutmamamız gerektiğini bilmek daha önemlidir.

Kolaya kaçıp bahane üretmenin kimseye faydası olmaz.

^^Ama bunları bilmiyosan SMMM olmana gerek yok zaten.^^ O zaman bütün hukukçular Müşavir olsun.Bu söyleminize hala katılıyor musunuz ?

evet katılıyorum. Çünkü zaten hem avukat hemde smmm olanlar var.. Yasamız gereğince.. Bizde bilirkişilik yapıp avukatların yapamadığını yapıyoruz..

Arkadaşım bende zaten bunu anlatmak istiyorum. daha 2-3 ay önce avukatın beceripte açamadığı ,yazamadığı bakamadığı, yorum yapamadığı ,çünkü bilmediği dava için kendi ellerimle dilekçesini, akabinde savunmasını yazdım ve şirket olarak insanları yönlendirdik. sorun şudurki istediğin kadar savunabilirsin ama danıştayın görevi kıytırık bir sorudur. ağzınla dediğin gibi bilirkişilik yapmamı gerektirecek görevleri sormalıdır bana. kurumun ''kapsamlı'' görevini iç tüzüğünü oluşturanlar bilsin.
nakit akış tablosuna gelince. güzel bir soru bişey demiyorum tabikide bilmeliyiz. onada bişi demiyorum. nakit akış tablosu nedir. ek mali tablo .peki bu meslekte şu bir kesinmidir herşeyi kapsamlı bilemezsin karşına çıkarsa bildiğini kaynaklarla desteklersin. ama ana tabloyu bilmen gerekir. ana tabloyu halletmiş mi ki bu insanlar ölçtün mü bunu sen. ben inanacakmıyım belgesini alan herkes gerçekten bilanço ve gt yi yutmuş diyebilecekmiyim. yoksa şans eseri nakit akış tablosuna çalışıp soruyu cevaplayanlar mı var. Şans faktörü yok bu sınavda bilgi faktörü var. eleme yapılması için dandik kıytırık sorular ancak bizim sınavımıza boş bir zorluk katar.
idda ediyorum smmm yeterlilik sınavı zor bir sınav değildir. bk. spk , ve diğer kurum yazılı sınavları. hiç olmadı mazars ve denge nin sınavlarına girin.
bizim sınavımız boş bir zorluğa sahip para tuzağıdır. 2 ay ,(maksimum 2 ay) evden çıkmadan çalışan herkes ezberleyen herkes orta zekaya sahip herkes geçer. umarım komisyon bu boşluktan kurtarır. üniversite sıralarında kalan uygulamayla alakasız sorulardan kurtarır bizi ve gelecek adayları.

3M_FS ' Alıntı:
Arkadaşım bende zaten bunu anlatmak istiyorum. daha 2-3 ay önce avukatın beceripte açamadığı ,yazamadığı bakamadığı, yorum yapamadığı ,çünkü bilmediği dava için kendi ellerimle dilekçesini, akabinde savunmasını yazdım ve şirket olarak insanları yönlendirdik. sorun şudurki istediğin kadar savunabilirsin ama danıştayın görevi kıytırık bir sorudur. ağzınla dediğin gibi bilirkişilik yapmamı gerektirecek görevleri sormalıdır bana. kurumun ''kapsamlı'' görevini iç tüzüğünü oluşturanlar bilsin.
nakit akış tablosuna gelince. güzel bir soru bişey demiyorum tabikide bilmeliyiz. onada bişi demiyorum. nakit akış tablosu nedir. ek mali tablo .peki bu meslekte şu bir kesinmidir herşeyi kapsamlı bilemezsin karşına çıkarsa bildiğini kaynaklarla desteklersin. ama ana tabloyu bilmen gerekir. ana tabloyu halletmiş mi ki bu insanlar ölçtün mü bunu sen. ben inanacakmıyım belgesini alan herkes gerçekten bilanço ve gt yi yutmuş diyebilecekmiyim. yoksa şans eseri nakit akış tablosuna çalışıp soruyu cevaplayanlar mı var. Şans faktörü yok bu sınavda bilgi faktörü var. eleme yapılması için dandik kıytırık sorular ancak bizim sınavımıza boş bir zorluk katar.
idda ediyorum smmm yeterlilik sınavı zor bir sınav değildir. bk. spk , ve diğer kurum yazılı sınavları. hiç olmadı mazars ve denge nin sınavlarına girin.
bizim sınavımız boş bir zorluğa sahip para tuzağıdır. 2 ay ,(maksimum 2 ay) evden çıkmadan çalışan herkes ezberleyen herkes orta zekaya sahip herkes geçer. umarım komisyon bu boşluktan kurtarır. üniversite sıralarında kalan uygulamayla alakasız sorulardan kurtarır bizi ve gelecek adayları.

Anlatım süper, yorum süper, düşünce süper ,
Söyleyecek tek kelime yok.

Çok iyi hazırlandığım bir sınavdı Tek eksik meslek hukuku kaldı. Hiç bakmadım ama neredeyse geçebilme ihtimalim bile var. Ancak gel gör ki diğer altı ders 4 ayımı verdim gerçekten iyi çalıştım. Ancak tüm inancım 2-3 sınavda soru kağıdını elime aldığımda uçtu gitti , moralim bozuk çıktım bu sınavlardan tabi bir diğer dersimi de etkiledi.
Ama iyi biliyorum ki nereye çalışacağını bile bilmeyen muhasebeden çok fazla anlamayan ama şans eseri açmış bu konuları okumuş birçok insan geçecek.
Bu sistemin adil olduğunu mu gösteriyor sizce?
Tabiki güzel sorular var helede ben yeni komisyonu eskesine göre soru bazında çok daha iyi görüyorum ama 4 soru verip 25 er puanlık tekini olmayacak bir yerden sorarsan geri kalır 75 ve hiçte iyi olmaz.

size yemin olsun maliyete 3 gün
analize 0 gün
vergiye 1 ay
denetime 2 hafta
meslek hukuku staj ve etik ilkeler yönt. hariç 1 hafta
temel hukuk 1,5-2 hafta
muhasebe 0 gün
çalıştım.
çalışmalarım basit ve nokta atışlı oldu tek kaynaktan , fazla kaynakla bulanmadan kendimce kaynaklarımdan belki hepsinden belki 6 sından ama 5 inden geçicem. ben böyle beklemiyordum. özellikle son yıllarda komisyon bencede daha güzel daha uygulamaya dönük daha kaliteliyi arıyorken. çalışanın, hak edenin arandığı düşüncesi yayılmışken.
şimdi herkes kendini bilir kendinden yola çıkar
ben bukadarcık çalışmayla geçip belgeyi alacaksam bu sınav zor mor değil.
aradıkları nitelik çok belli. muhasebe mesleğinin gelişmesi yolundaki nida lar seminerlerde atılıyor. sınavları öyle değil.
tek bir konuda bilgim yok. oturup araştıramıycağım onuda sanırım en pahalı sınav tıpçıların tus sınavı. sonrada bizim ki muhtemelen. :):):)
halk arasında bir inanış vardır. pahalıysa vardır bir hikmeti. :):):)

3M_FS ' Alıntı:

İşte bu sese Kulak vermelisin.Tüm harfine kadar katılıyorum.

3M_FS ' Alıntı:
bizim sınavımız boş bir zorluğa sahip para tuzağıdır. 2 ay ,(maksimum 2 ay) evden çıkmadan çalışan herkes ezberleyen herkes orta zekaya sahip herkes geçer.

kerem81 ' Alıntı:

Çok iyi hazırlandığım bir sınavdı Tek eksik meslek hukuku kaldı. Hiç bakmadım ama neredeyse geçebilme ihtimalim bile var. Ancak gel gör ki diğer altı ders 4 ayımı verdim gerçekten iyi çalıştım. Ancak tüm inancım 2-3 sınavda soru kağıdını elime aldığımda uçtu gitti , moralim bozuk çıktım bu sınavlardan tabi bir diğer dersimi de etkiledi.
Ama iyi biliyorum ki nereye çalışacağını bile bilmeyen muhasebeden çok fazla anlamayan ama şans eseri açmış bu konuları okumuş birçok insan geçecek.

Bana bu söylenenler ilginç geldi. 2 ay (maksimum 2 ay) evden çıkmadan çalışılırsa geçilebilecek kolay bir sınav. Hem evden çıkmadan 2 ay çalışıyorsun hem de bu sınavın kolay olduğunu söylüyorsun. Gerçekten çok ilginç.

Diğer taraftan bir başka arkadaş 4 ay çalışmış ama yapamamış zorlanmış. Birde sınavdan geçebilecek olanları (ona göre muhasebeyi bilmeyenleri) eleştirmiş. Siz o kadar çalışıp yapamadıysanız bence sizde bir sorun var gibi. Ya nereye ve nasıl çalışacağınızı bilememişsiniz ya da muhasebe ile çok fazla içli dışlı olmayan bir işte çalışıyorsunuz. Bence bu arkadaşımız kendisinin orta zekadan düşük olduğunu söyleyen bir yazıyı alkışlayarak sınavlarının neden kötü geçtiğini de belli ediyor.

Muhasebe ile birebir uğraşan ve çalışmasını geniş bir zamana yayarak düzenli çalışan arkadaşlar zorlanmadan bu sınavı geçebilirler. Her ders için ezber yapmak yeterli değildir. Hemen hemen her ders için güncel gelişmeleri de takip etmeli ve özellikle son zamanlardaki vergi ve denetim sınavlarındaki uygulama sorularına da cevap verebilmeliyiz. Bunun içinde biraz muhasebe ile içli dışlı olmalıyız.

İnşallah hepiniz başarılı olur, mesleki ve size yanlış görünen bu sorunların düzeltilmesi için çalışmalarda bulunabilirsiniz.

Bana bu söylenenler ilginç geldi. 2 ay (maksimum 2 ay) evden çıkmadan çalışılırsa geçilebilecek kolay bir sınav. Hem evden çıkmadan 2 ay çalışıyorsun hem de bu sınavın kolay olduğunu söylüyorsun. Gerçekten çok ilginç.

Yaptığım bu değil. kendi kendime çıkardığım sonuç bu. aynen senin çıkardığın sonuç gibi. bir sonraki mesajımda neye nekadar çalıştığımı söyledim. bu süreler günün en fazla 4 saati oldu.
ben tartışma yaratmak istemiyorum arkadaşım evet herkesin farklıdır kapasitesi. ben bilirkişi değilim ama düşüncelerimi söylemede sonsuz bir hürriyete sahibim.
bana katılırmısın bilmem ama geçmiş yıllar sorularına baktım.
bütün yıllarda çıkan konuları tasnifledim bir konudan son 20 yılda kaç kez sorulmuş dedim. ve okadr barizki nereye çalışacağını bilmen. yeni komisyona kadar yani 2008 bence sorularıyla belli etmişler bizim sınavımız budur diye. sen hangi sınavda bir sorunun yıllarca aynı versiyonda defeatlerce sorulduğunu gördün.
benim burdaki anlatmak istediğim sınav geçici bir sıkıntı ,herkes geçer elbet ama öyle ama böyle. ben sınavın kalitesine taktım. bilmem anlatabiliyormuyum. korkulacak kadar olmadığına. 3 soruyu garantileyin bir süpriz soru daima kapıda. mantalite bu.madem bu meslek değerli benim değerimi koyabileceğim sorular sormalılar. inatla tekrar tekrar söylemek istediğim sınavımızı sahipleniyorum mesleğimizin kalitesini sahipleniyorum. ve kıytırık sorularla uğraşmak istemiyorum diyorum. sadece içimi döküyorum tek başıma bu sözlerin bir şey ifade etmeyeceğini bilerek.
tartışma yok relaks ok.

Birincisi; sanki bütün kurumların sorularını tasnifleyip araştırmış gibi diğer sınavlarla kıyaslama yapmanız doğru değil diye düşünüyorum. Oturup diğer kurumların sınavlarını araştırıp bu kanıya varmışsanız ayrı.

İkincisi bilirkişi değilim demişsiniz ama net bir ifade ile orta zekaya sahip biri 2 aylık çalışma ile bu sınavı geçer diyerek net bir kanıya ulaşmışsınız. Bu bence gecesini gündüzüne katarak çalışan ve gerek sınavdaki heyecanını yenemediğinden gerekse çalışmadığı yada beklemediği yerlerden gelen soruları yapamadığından ve son hakkına gelmiş yada dosyasını yakmış arkadaşlarımıza üstü kapalı bir hakerettir. Daha da ileri gidersek ben çok zekiyim demenin farklı bir versiyonudur. Geçmek için 2 ay gerekli ama ben bu sınava üç gün bir derse, 1 hafta bir derse çalışarak hazırlandım ve çok basitti demekte bunun destekleyicisidir. Oysaki bu sınav sadece bilginin yetmediği, aynı zamanda şansın ve heyecanını yenmenin vb. faktörlerinde olduğu bir sınav.

Üçüncüsü ise, sınavın kalitesi. Kalite bana göre göreceli bir kavram ve son dönemlerdeki sınavlar bana göre kaliteli sınavlar. Burada sınavın kalitesinden önemli olan başka hususlar var aslında. Dediğiniz gibi nasıl olsa (sizin deyiminizle) orta zekalı arkadaşlar 2 ay çalışarak, diğer arkadaşlarda üçüncü, dördüncü veya beşinci haklarında bir şekilde bu sınavı geçiyorlar. Asıl önemli olan sistemin kendisi ve stajyerler için sürecin nasıl işlediği. Tesmer yada Türmob staj dönemi boyunca mesleğin daha iyi öğrenilmesini ve kaliteli birer meslek mensubu yetiştirmeyi amaç edinmişmi ki siz girdiğimiz yeterlilik sınavından böyle bir katile bekliyorsunuz.

Kıytırık sorularla uğraşmak istememenizi anlıyorum fakat dediğim gibi staj süresi boyunca sıkıntılar çekmiş ve bana göre büyük çoğunluğunu oluşturduğunu düşündüğüm arkadaşlarımızın yaşadıkları bu sınavdan çok daha önemlidir. Bu sınavdan önce eleştirilmesi gereken sistemin kendisi ve Tesmer yada Türmob'un stajyerlere yaklaşım biçimidir.

Sizin içinizi dökmenizi anlayabilirim, bu sizin dediğiniz gibi en doğal hakkınız. Fakat söylediklerinizde katılmadığım biryer olursa, bunları dile getirmek de benim en doğal hakkım. Yine bana göre birşey ifade etmeyecek sözler söylemek yerine, bu formalite staj dönemi ve yeterlilik sınavını atlattıktan sonra ruhsatımızı alınca bu yaşananları unutmamalı ve bizden sonrakilerin staj süresi boyunca ezilmemesi ve kıytırık sorularla uğraştırılmaması için çalışmalar yapmalıyız. Aksi takdirde sizin değerli olarak gördüğünüz fakat benim bu zaman itibariyle pek de o kadar değerli görmediğim mesleğimizin değeri iyice aşağılara düşer. Gelin konuşmayı bırakalım ve beraberce mesleğimizin gerçekten değerini yükseltecek çalışmalar yapalım.

Ayrıca tartışma zaten yok ve ben gayet sakinim.

rocco ' Alıntı:
3M_FS ' Alıntı:
bizim sınavımız boş bir zorluğa sahip para tuzağıdır. 2 ay ,(maksimum 2 ay) evden çıkmadan çalışan herkes ezberleyen herkes orta zekaya sahip herkes geçer.

kerem81 ' Alıntı:

Diğer taraftan bir başka arkadaş 4 ay çalışmış ama yapamamış zorlanmış. Birde sınavdan geçebilecek olanları (ona göre muhasebeyi bilmeyenleri) eleştirmiş. Siz o kadar çalışıp yapamadıysanız bence sizde bir sorun var gibi. Ya nereye ve nasıl çalışacağınızı bilememişsiniz ya da muhasebe ile çok fazla içli dışlı olmayan bir işte çalışıyorsunuz. Bence bu arkadaşımız kendisinin orta zekadan düşük olduğunu söyleyen bir yazıyı alkışlayarak sınavlarının neden kötü geçtiğini de belli ediyor.

Muhasebe ile birebir uğraşan ve çalışmasını geniş bir zamana yayarak düzenli çalışan arkadaşlar zorlanmadan bu sınavı geçebilirler. Her ders için ezber yapmak yeterli değildir. Hemen hemen her ders için güncel gelişmeleri de takip etmeli ve özellikle son zamanlardaki vergi ve denetim sınavlarındaki uygulama sorularına da cevap verebilmeliyiz. Bunun içinde biraz muhasebe ile içli dışlı olmalıyız.

İnşallah hepiniz başarılı olur, mesleki ve size yanlış görünen bu sorunların düzeltilmesi için çalışmalarda bulunabilirsiniz.

1)Eleştri yapmadan önce lütfen yazılanları en başından okuyun! ve makul cümleler kurun! yoksa yaptığınız çıkış gibi bir tepki ile karşılaşırsınız! Sınavdan geçecekleri muhasebeden anlamayan olarak görmedim ben istisnai bir durumdan bahsettim!
2) 5 yıldır özel bir şirkette muhasebe bölümünde çalışıyorum her evrak benim elimden geçiyor çünkü benden başka bir sm var başka kimse yok!
3) Eğer bu sınavı biliyorsanız az çok yaptığınız iş ne kadar muhasebe ile ilgili olsada bu sınavın bununla çok bağdaşmadığını bilirsiniz! Öyle olsa yıllardır sm olan kişiler onca kez sınav a girmez ilk seferde güle oynaya çıkarlardı!
4) "Ya nereye ve nasıl çalışacağınızı bilememişsiniz ya da muhasebe ile çok fazla içli dışlı olmayan bir işte çalışıyorsunuz. Bence bu arkadaşımız kendisinin orta zekadan düşük olduğunu söyleyen bir yazıyı alkışlayarak sınavlarının neden kötü geçtiğini de belli ediyor."
bu yazıyı tekar okuyun lütfen... bense düşüncelerimi saklı tutuyorum.
5) Nereye nasıl çalışacağımı bilirim ama en önemlisi nasıl konuşacağımı iyi bilirim!

................

3M_FS ' Alıntı:
size yemin olsun maliyete 3 gün
analize 0 gün
vergiye 1 ay
denetime 2 hafta
meslek hukuku staj ve etik ilkeler yönt. hariç 1 hafta
temel hukuk 1,5-2 hafta
muhasebe 0 gün
çalıştım.
çalışmalarım basit ve nokta atışlı oldu tek kaynaktan , fazla kaynakla bulanmadan kendimce kaynaklarımdan belki hepsinden belki 6 sından ama 5 inden geçicem. ben böyle beklemiyordum. özellikle son yıllarda komisyon bencede daha güzel daha uygulamaya dönük daha kaliteliyi arıyorken. çalışanın, hak edenin arandığı düşüncesi yayılmışken.
şimdi herkes kendini bilir kendinden yola çıkar
ben bukadarcık çalışmayla geçip belgeyi alacaksam bu sınav zor mor değil.
aradıkları nitelik çok belli. muhasebe mesleğinin gelişmesi yolundaki nida lar seminerlerde atılıyor. sınavları öyle değil.
tek bir konuda bilgim yok. oturup araştıramıycağım onuda sanırım en pahalı sınav tıpçıların tus sınavı. sonrada bizim ki muhtemelen. :):):)
halk arasında bir inanış vardır. pahalıysa vardır bir hikmeti. :):):)

kerem81 ' Alıntı:
1)Eleştri yapmadan önce lütfen yazılanları en başından okuyun! ve makul cümleler kurun! yoksa yaptığınız çıkış gibi bir tepki ile karşılaşırsınız! Sınavdan geçecekleri muhasebeden anlamayan olarak görmedim ben istisnai bir durumdan bahsettim!
2) 5 yıldır özel bir şirkette muhasebe bölümünde çalışıyorum her evrak benim elimden geçiyor çünkü benden başka bir sm var başka kimse yok!
3) Eğer bu sınavı biliyorsanız az çok yaptığınız iş ne kadar muhasebe ile ilgili olsada bu sınavın bununla çok bağdaşmadığını bilirsiniz! Öyle olsa yıllardır sm olan kişiler onca kez sınav a girmez ilk seferde güle oynaya çıkarlardı!
4) "Ya nereye ve nasıl çalışacağınızı bilememişsiniz ya da muhasebe ile çok fazla içli dışlı olmayan bir işte çalışıyorsunuz. Bence bu arkadaşımız kendisinin orta zekadan düşük olduğunu söyleyen bir yazıyı alkışlayarak sınavlarının neden kötü geçtiğini de belli ediyor."
bu yazıyı tekar okuyun lütfen... bense düşüncelerimi saklı tutuyorum.
5) Nereye nasıl çalışacağımı bilirim ama en önemlisi nasıl konuşacağımı iyi bilirim!

1- Makul cümleler kurduğumu düşünüyorum. Haliyle benim cümlelerim gibi yazacağınız cümlelerin benim için bir mahsuru olmaz. İsterseniz ne yazdığınızı birkez daha okuyun, muhasebeden anlamayan "birçok insan" demişsiniz. Bir çok insan demek istisnai bir durum bildirmiyor bana göre.

2- 5 yıldır çalışıyorsanız muhasebe ile bir probleminiz olmaması gerekir. Sorununuz yukarıda dediğim gibi heyecanlanmak yada çalışmadığınız yerlerden soru gelmesi olabilir. Çünkü bu durumu çok kolay bir amortisman sorusunda ben de yaşamıştım. Gayet normal bir durum yani.

3- Son sınavlarda soruların artık muhasebe ile bağdaşlaştırılmaya başladığını görüyorum. Yanlız bu teorik bilgiyi istemedikleri anlamını çıkarmaz. İşini layıkıyla yapan SM'lerin uygulama sorularını birazcık çalışmayla hatta bazıları için hiç çalışmadan rahatlıkla yapabileceği aşikar. Yapamayanlar sizin için örnek olmamalı, çünkü sizinde çevrenizde eminim işini layıkı ile yapmayanlar vardır. İşini layıkı ile yapanları ayrı tutuyorum. Ayrıca teorik bilginin de halen sınavlarda önemli yer tuttuğu gerçeği varken.

4- Sizi bu maddede yazdığım yazı rencide etti biliyorum ve bunun için sizden özür diliyorum. Fakat bizleri çaktırmadan aşağılayan bir yazıyı desteklemeniz bana bunu yazdırdı.

5- Nereye nasıl çalışacağınızı bildiğinizden hiç şüphem yok fakat sizi yine rencide edebilir biliyorum ama nasıl konuşacağınızı bildiğiniz hakkında şüphelerim var. Çünkü nasıl konuşacağınızı bilseydiniz orta zekalı bir insanın bu sınavları 2 ay çalışarak geçebileceği gibi son hakkını kullanacak diğer arkadaşlarımızı ve 4 ay çalışan sizi aşağılayan bir yazıyı alkışlar tarzda konuşmazdınız.

Olayı kişiselleştirmek gibi bir niyetim yoktu ama siz kendinizle ilgili açıklama yapma gereği duymuşsunuz. Saolun sizi tanımış oldum fakat tekrar söylüyorum kendimizi övmek ve bazılarını eleştirmek yerine tamamen sistemi eleştirmeli ve mührümüzü elimize aldığımızda da bu durumların değişmesi için çalışmalar yapmalıyız.

orta zekalı bir insanın
Bunu yazan insan kendine orta zekalı mı demiş?

Hadi o demişse siz neden kullanıyorsunuz?

Herkesin sınavlar hakkındaki düşüncesi deneyimi farklıdır gücünüze giden nedir de insanları hedef alarak konuştunuz?
Ben kimseyi parmakla göstermedim! Sizin yaptığınız çok farklı!
Kesinlikle rencide olmadım merak etmeyin bir forumda ufacık bir cümle kendine söylenmediği halde söylenmiş gibi hissedip alınan insanın kuracağı cümle beni üzmez aksine sizin adınıza üzüldüm.

Biz kendimize yakışan saygı çerçevesinde paylaşmaya devam edeceğiz. En azından ben kendi adıma söyleyebilirim bunu. Umarım herkes böyle olur.
Konuyu nerden nereye çektiniz sizi de tebrik ederim.

sayın rocco yazılarınızı okudum öncelikle teşekkür ederim güzel bir yaklaşımla beni eleştirdiğiniz için
ancak yanlış bir kaç anlaşılmayı düzeltmek isterim
öncelikle bende bu sistem içindeyim unutmayın. ve eğer geçmiş yazılarımıda okursanız haytımda hak etmeden kazandığım çok şükür birşey yoktur ki hep dualarım benden daha çok hakeden varsa o kişi ivedilikle kavuşsun yönünde ve bu arzu samimi olarak içimdedir.
sınav sürecinde herkes gibi belli bir kanaat oluştu bende . girmeden önce hiçbir fikrim yoktu. çevremde okadar çok insan vardıki hayatının en önemli kararlarını bu sınava adayan. istek ve arzularından vazgeçen ezilen ve bu psikolojiyle ezen. bunların hepsinin boş olduğunu gördüm. çünkü birileri (ki dediğiniz gibi smmm olduktan sonra oda komisyonlarına girerek elimden ne gelirse bunu düzeltmek için yapmak istediğim bir sürü hayal var kafamda) her dönem (gene bence) en az bir dersten nasıl yapsakta bu insanlardan birdaha para alsak gibi davranıyor gibi geliyor.
konu açılırken sınav sonrası şirket birleşmesini araştırdığımı sonra danıştay görevi sorusunun (gene bence) nekadar kıytırık olduğunu yazdım . bir arkadaş görevini bilmezsen smmm olamazsın dedi. çünkü bilirkişi raporu hazırlayacaksın dedi. bende görevini o kurumun çalışanları bilsin ben bilirkişilik yapmam gereken görevleri biliyim dedim. onlardan sorulsun dedim. tartışmanın ana konusu budur ve burdan hareketle yazdığım cümleler içinde herkes istediği kelimeyi seçer ve m-buse idi sanırım onun gibi lakayt bir tavırla eleştirilir isem bu haksızlıktır. ve cevap verilmesi basit ama benide basitleştirecektir.
çünkü kendime zeki demiyorum bilakis ben haketmedim ama nasıl sınavım iyi geçti diyorum. iyi geçtiyse ozaman ya zor değil dedikleri gibi yada boş bir zorlukla milleti harala gürele birdaha bakmayacağı yerlere çalıştırıyorlar o zaman bu düzende bi bozukluk var diyorum. sınavda şans faktörü olmamalı bilgi olmalı diyorum. bu arada keyfiyetten çalışmamazlık yapmadım tabi engelleyici sebepler olabiliyor herkes gibi.
ayrıca. kamu ve özel kurumların sınavları ile ilgili kıyaslama yapmak ve herkese açık bir ortamda görüş bildirmem için tabikide girmiş ve katılmış olmam gerekir veya ilgileniyor olmam gerekir öyle değilmi?
bunlar haricindeki düşüncelerinize en az sizin bana duyduğunuz kadar saygı duyuyorum
iyi akşamlar.

ayrıca kerem81 arkadaşım sana hakaret etmişim gibi bir anlayış sergilenmiş. ve bana hak verdiniz diye şak şakçı olmuşuz. ne sana ne 4 ay 6 ay 1 yıl 1 hafta 1 gün çalışan kimseye bir hakaret niteliğinde, sonuçta aynı yolu paylaştığım herhangi bir insana hakaret için yazmadım. işi ,maddiyatı ,sağlığı ,maneviyatı ,insanın yoluna taş koymamış olsa biz malmıyız hepimiz 1 ay çalışır veririz tabikide. anlatmak istediğim kesinlikle bu değildi. 1 yıl çalışanın emeğinin (bence)bir saçma soruyla heba olmasıydı . hedefim aynı yolu yürüdüğüm insanlar değil.
bunuda senin için düzeltme amaçlı yazmak istiyorum. çünkü düşüncelerine önem verdiğim insanlardan birisin bu forumda sebepsiz yere yazdıklarımda art niyet aranmış ve bir gerginlik oluşmuş anladığım kadarıyla.

.......................

3M_FS ' Alıntı:
sayın rocco yazılarınızı okudum öncelikle teşekkür ederim güzel bir yaklaşımla beni eleştirdiğiniz için
ancak yanlış bir kaç anlaşılmayı düzeltmek isterim
öncelikle bende bu sistem içindeyim unutmayın. ve eğer geçmiş yazılarımıda okursanız haytımda hak etmeden kazandığım çok şükür birşey yoktur ki hep dualarım benden daha çok hakeden varsa o kişi ivedilikle kavuşsun yönünde ve bu arzu samimi olarak içimdedir.
sınav sürecinde herkes gibi belli bir kanaat oluştu bende . girmeden önce hiçbir fikrim yoktu. çevremde okadar çok insan vardıki hayatının en önemli kararlarını bu sınava adayan. istek ve arzularından vazgeçen ezilen ve bu psikolojiyle ezen. bunların hepsinin boş olduğunu gördüm. çünkü birileri (ki dediğiniz gibi smmm olduktan sonra oda komisyonlarına girerek elimden ne gelirse bunu düzeltmek için yapmak istediğim bir sürü hayal var kafamda) her dönem (gene bence) en az bir dersten nasıl yapsakta bu insanlardan birdaha para alsak gibi davranıyor gibi geliyor.
konu açılırken sınav sonrası şirket birleşmesini araştırdığımı sonra danıştay görevi sorusunun (gene bence) nekadar kıytırık olduğunu yazdım . bir arkadaş görevini bilmezsen smmm olamazsın dedi. çünkü bilirkişi raporu hazırlayacaksın dedi. bende görevini o kurumun çalışanları bilsin ben bilirkişilik yapmam gereken görevleri biliyim dedim. onlardan sorulsun dedim. tartışmanın ana konusu budur ve burdan hareketle yazdığım cümleler içinde herkes istediği kelimeyi seçer ve m-buse idi sanırım onun gibi lakayt bir tavırla eleştirilir isem bu haksızlıktır. ve cevap verilmesi basit ama benide basitleştirecektir.
çünkü kendime zeki demiyorum bilakis ben haketmedim ama nasıl sınavım iyi geçti diyorum. iyi geçtiyse ozaman ya zor değil dedikleri gibi yada boş bir zorlukla milleti harala gürele birdaha bakmayacağı yerlere çalıştırıyorlar o zaman bu düzende bi bozukluk var diyorum. sınavda şans faktörü olmamalı bilgi olmalı diyorum. bu arada keyfiyetten çalışmamazlık yapmadım tabi engelleyici sebepler olabiliyor herkes gibi.
ayrıca. kamu ve özel kurumların sınavları ile ilgili kıyaslama yapmak ve herkese açık bir ortamda görüş bildirmem için tabikide girmiş ve katılmış olmam gerekir veya ilgileniyor olmam gerekir öyle değilmi?
bunlar haricindeki düşüncelerinize en az sizin bana duyduğunuz kadar saygı duyuyorum
iyi akşamlar.