Temmuz 2010 SMMM Yeterlilik Sınavı İçin Toplu İtiraz Metinleri

• Konbuyu başlatan zeyna78
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Temmuz 2010 SMMM Yeterlilik Sınavı İçin Toplu İtiraz Metinleri

Öyle bir kenetlenelim ki sesimizi duymamalarına imkan kalmasın.

arkadaşlar benimde 3. girişimdi ve 2 hakkım kaldı maliyet ve finansal muhasebeden mağdurum.ne yapılacaksa yapalım sesimizi duyuralım.yeter artık koyun yerine konulduğumuz.

Sn. zeyna78 bugün bir metin hazırlayabilirseniz gerçekten çok sevinirim. Dediğim gibi özel smmm sınavına atıfta bulunan, kötü niyetle bile bile karışık sorulan , sanki akademisyenmişiz gibi bize akademik soruların sorulması gibi şeylere atıfta bulunursanızda benim için yeterlidir bugün yada yarın en azından birileri sesimizi duysun hazırlayın ben etrafımda kim varsa onlarada mail attırıp dilekçe yazdırıcam elimden ne geliyorsa yapıcam ancak şuandaki derdimiz sürmen efendi ve maliyeti hazırlayan zatı muhteremin bize sorduğu zor ve kötü niyetli sorular ha bunn yanında başka konularıda eklerseniz gene varım ancak en büyük dert şuan bu sorular.

Kuruldan sorularla ilgili talepte bulunmanın bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Ancak size elbette destek vereceğim. Kurul istese de sorularla ilgili bir düzenleme yapamaz. Bu hocalar prof. öğrenci istedi diye hele de üstten rica geldi diye filan asla kolaylaştırmazlar gibime geliyor. Sorularda adalet yaklaşımı ile yaklaşılırsa bu sorulardan daha karmaşık ve zor sorular önünüze zamanında böyle sorulmuştu diyerek gelir.

özel smmm sınavı kanun gereğidir. kanunun emrettiği bir şeyi oda nezdinde müdahale ile düzelttirmek imkansızdır. direk meclisten mudahale edebilmek gerekir ki o da malesef bir kaç milyon imza ile olur.

bence yapılması gereken bu akademik ve zor soru tarzına kendimizi bir an önce alıştırmak için zaman kazanmaktan ibarettir. bu zamanı kazanmak için ya bir genel sınav affı yada sınav giriş hakkı arttırımına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Ancak sizi elbette destekleyeceğim.

Zeyna hanım dilekçede ne talep edeksiniz acaba biraz aktarır mısınız?

teşekkürler

SirkeciMD ' Alıntı:
tuuba58 ' Alıntı:
ArasTan ' Alıntı:
forum ' Alıntı:
ArasTan ' Alıntı:
Amma ağladınız ..
bence sorular gayet kolaymış...
bu soruları yapamayan smmm olmasın zaten
yusuf sürmen hoca komisyondan ayrılmasın ve daha zor sorular sorsun..
önüne gelen smmm zaten saygınlık kalmamıs meslekte
kime sorsam smmm yim diyor..

arastan sen smmm oldun herhalde canın yanmadı bilmiyorsun tabi gece gündüz çalışan insanların yapamadığı tarzda sorular vardı sana buradan meydan okuyorum ben stajerim sen belkide smmm sin muhasebe bilgimizi test edelim eğer beni bu konuda yen senin istediğin her türlü iddaya ödemeye hazırım altını çiziyorum bak her türlü bu sınavda sorulan sorular smmm sınavında sorulacak tarzda sorular değil.

stajyerlerin muhasebe bilgisini prof .yusuf sürmen hoca değerlendirecek .Bence,muhasebe bilen BİRİ bu soruları sınav da cevap kağıdına yazardı burada ağlamazdı .
akreditifi bilmeyen adamdan smmm mi olur :D

yusuf sürmenin avukatısın galiba?avukatsan burada işin ne git kendi platformuna bura smmm yeterlilik sınavlarına ait bir forum.smmm sınavlarına giren biri isende şu soruların cevaplarını bir versene sana zahmet nerden ne çıktı bir söylede samimiyetine inanalım yahu.

tuuba hanim efendi rica etsek 5 saat icerisinde cevaplari bizimler paylasabilir misiniz? 2 saatde bonus veriyoruz. bak aglamiyoruz senin engin bilgilerinden yararlanmak istiyoruz. ha akreditife gelince senin hayatinda gormedigin islemleri yapiyorum ben. ama sen her gun sirket devraliyorsan elini operim o zaman.kusura bakma yani.

arkadaşım bende senle aynı taraftayım ben bu mesajı yazan arastan beye kızdım hatlar karıştı galiba neyse önemli değil sorular kolaydı diyen ben değilim yani bilakis finansal muhasebe sınav tarihinin en zor ve en alakasız sınavıydı teşvikli bölgelerde maaş tahakkuku sor varlık barışı muhasebe kaydı sor agi ile alakalı muhasebe kaydı sor uygulamaya yönelik ne varsa sor zor dersek o zaman ayıp ederiz ama kenar köşe uygulamadan çok uzak kayıt çıkınca insan sinirleniyor galiba...

itiraz metinine herkesin katılımı ile birlikte daha güzel ve daha etkili bir metin yazılması iyi olur bu konuda bütün stajerlerin ortak bir ses olması ve kenetlenmesi gerekir yoksa üzerimmizden dönen oyunlar kazanılan paraların heabını sormalıyız staj süresinin 3 yıla çıkması ile bu yıl stajer sayısında sınava girecek stajer sayısında ciddi bir azalma olacak gibi gözüküyordu. buda stajerlerin üzerinden kazanılacak paraların düşmesi demekti belkide biz kenetlenmedikçe sesimiz çıkmadıkca bizim kendimiziden başka savunacak kimse yoktur.

ArasTan 3 gün süreyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Lütfen Forum Kuralları'na uyunuz.

yerinde ve doğru bir karar olmuş forumdan uzaklaştırılması karşısındaki insanları rencide etmek di amacı

Arkadaşlar hazırlanan dilekçenin talep ettiği konu nedir acaba bir bilgisi olan var mı?

saygılar

proaccount ' Alıntı:
Arkadaşlar hazırlanan dilekçenin talep ettiği konu nedir acaba bir bilgisi olan var mı?

saygılar

Konu olarak kafadan çifte standart olabilir, SM lere özel sınav yaparak belge verenler bize neden sanki öğrenciymişiz gibi akademik sorular soruyorlar. Adam gibi mesleğimizle alakalı soru sorsalar yapabiliriz ve şunuda ekleyeyim benim 6 arkadaşımın 6 sıda İsmmmo nun kursuna gitti ve 6 sıda kesinlikle kaldığını söyledi. Oda bile soruların böyle geleceğini hesaplayamamış müfredatı gösterilen hiçbir konu sınavda çıkmadı dediler.

Arkadaşlar,
Bugün çok net biliyoruzki piyasada ruhsatını kiralayan bir çok Sm veya Smmm var.Ayrıca yıllar önce Kanun ilk çıktığında 1 gecede Sm olan tonlarca ruhsat sahibi var.Kimi ilkokul kimi ticaret lisesi mezunu.benim sınav sistemi ile ilgili yazılacak dilekçeye konulmasını istediğim şey sağlık sektöründe sıkça uygulanan resertifikasyon uygulaması benzeri bir şey.Her 5 yılda bir tüm SMMM'ler sınava alınsın sınavı veremeyenlerin ruhsatı iptal edilsin.Tekrar staj yapsınlar.Sektörde deneyimli ve bilgili gerçek SMMM'lerin kalması ancak böyle sağlanabilir.

Özel SMMM sınavı kanunun getirdiği bir uygulama, meclisin getirdiği bir şey için Türmoba mı dilekçe yazılacak?

o konuyu tam anlamadım. yardım ederseniz sevinirim

kmlaky ' Alıntı:
Arkadaşlar,
Bugün çok net biliyoruzki piyasada ruhsatını kiralayan bir çok Sm veya Smmm var.Ayrıca yıllar önce Kanun ilk çıktığında 1 gecede Sm olan tonlarca ruhsat sahibi var.Kimi ilkokul kimi ticaret lisesi mezunu.benim sınav sistemi ile ilgili yazılacak dilekçeye konulmasını istediğim şey sağlık sektöründe sıkça uygulanan resertifikasyon uygulaması benzeri bir şey.Her 5 yılda bir tüm SMMM'ler sınava alınsın sınavı veremeyenlerin ruhsatı iptal edilsin.Tekrar staj yapsınlar.Sektörde deneyimli ve bilgili gerçek SMMM'lerin kalması ancak böyle sağlanabilir.

Bakın daha detaylı ve belki adil bir yol şu da olabilir.
Türmob Ülkede doğacak SMMM ihtiyacına göre kontenjanları belirlenmek kaydıyla üniversitelerde bu meslek çin bölümler açtırsın.Mezun olanlar SMMM olsun.Bunun dışındakiler staj ve sınavla ruhsat sahibi olsunlar ve her 5 yılda bir ruhsat yenilemek için sınava girsinler.

Arkadaşlar isteklerimizin kanun gerektiren şeyler olmaması gerekiyor. En azından şimdilik bu gerekiyor. Kanun değişikliği yaptırmak çok zor bir konu siz de biliyorsunuz

Bahsini yaptığınız konuların hiç birisini türmob yapamaz. Bunlar için 3568 in değişmesi gerekir ki bu değişikliği yaptırmak neredeyse imkansız. lütfen müdahalemizi yönetmeliğin değişmesi üzerine organize edelim.

yoksa vakit kaybından hepimiz 2 sene bekleme süresini boylayacağız:)

Bizler smmm adayları olarak 2 yıllık staj sürelerini tamamlayıp smmm yeterlilik sınavlarına hak kazanmış olan smmm adaylarıyız. aday mali müşavirler olarak çeşitli zorluklarla karşılaşan bizlerin hakları odalarımız tarafından gerekli şekilde savunulmaması nedeni ile biz stajyer ve mali müşavir adayları olarak kendi sesimizi duyurmak adına bu sesi çıkarma zorunluluğu hissetmeliyiz.

Zor şartlar altında bir çoğumuz staj yapmaktayız. Staj süresi içinde birçok arkadaşımız staj sigorta pirim bildirgeleri kendileri tarafından yatırılmakta. Birçok arkadaşımız düşük ücretlerde ve ağır şartlar altında çalışmaktadır. Öncelikli olarak eşit ve adil ve dengeli bir çalışma ve staj şartlarına sahip olmak istiyoruz . Staj süresi boyunca eğitimlerimizde bu şartlar yüzünden yeteri kadar aksamaktadır. Düşük ücretlerde çalışmamıza odamız tarafından herhangi bir ses çıkarılmaması karşılık üstüne bir de bize staj dosyası vb. şekillerde ekonomik olarak da ağır yükler bindirilmektedir. Ekonomik olarak da bir çok zorluklar yaşamaktayız.

Bu zor ve ağır şartlar altında eşit ve adil bir şekilde eğitim alamamaktayız. Meslek odalarımız bizlere mesleki eğitim vermek yerine staj sürelerimizin kısalması için mesleki eğitim vermektedirler. Staj sürelerimizde meslek odalarımızın bize sağladığı zor ekonomik şartları karşılayabilmek için ağır şartlar altında çalışmaktan ve mesleğimiz gereği ağır iş yükünden dolayı mesleki eğitimlerimiz gerekli seviyeye gelememektedir. Tesmer tarafından gene yüksek ekonomik maliyetler ile tarafımıza verilen cd ler güncel ve yeterli değillerdir. Ayrıca sınıf ortamında olmamaları nedeniyle amaçlarına ulaşmamaktadır. Sıkıcı birer zorunluluk olarak kalmaktadırlar. Meslek odarımız bizleri birer gelir kapısı olarak görmektedir
.
Bu kadar olumsuz durum karşısında bizler kimseden sınavlar konusunda bizlere yardım edilmesini yada kolay sorular sorulmasını elbette beklememekteyiz. Bizim talebimiz sadece eşit şartlar altında sınavlara tabi tutulmamız sınavlarda mesleki bilgi ve becerilerimiz ölçülmesidir.
sm den smmm geçiş sınavında ki kolaylıklar sağlanmasına bizim haklarımızın elinden alınması anlamına gelmektedir. Sm den smmm geçiş ile birlikte smmm sayısında artış olmuş ve yeterlilik sınavlarındaki sorulan sorular ile birlikte de bu artışın önüne geçilmek istenmektedir.

Talebimiz yeterlilik sınavlarında sınav müfredatının belirlenmesi sınavda sorulacak konu ve derslerin sınırlarının çizilmesidir. Ucu acık olan sınav konuları ile birlikte sınavlarda yer alan soru tarzlarının her sınavda değişmesi biz mali müşavir adayları arasında eşitsizlik yaratmaktadır.

Bizler mali müşavir adayları olarak 2 gün içersinde 7 sınava girmekteyiz. Bu sınavlar ile de mesleki yeterliliklerimiz ve bilgilerimiz ölçülmektedir. Bu 2 günlük süre gerçekten çok kısa bir süredir. 2 gün içersinde 7 adet sınavda yeterli konsantrasyon sağlanamnası imkansızdır.

Mali müşavir adayları olarak bizler mesleki sorunlulukta dolayı ve stajer olmamızdan dolayı zorve agır mesai saatleri içersinde çalışan insanlarız. Bu durumda mesleki yeterlilik kazanmak için gerekli çabayı sarf etmekteyiz. Buna rağmen sınav komisyonundaki üyeler bizden akademik düzeyde bilgiler istemektedir. Bizlere sınavlarda sorulan düzeyde bir eğitim ve çalışma şansı sağlanmamasına rağmen

Smmm adayları olarak bizlerin de meslek ustadlarımız gibi bir çok sorunla karşı karşıyayız. Odalarımız tarafından bu sorunlara duyarsız kalınmaktadır. Bu zor koşullar altında mesleki yeterliliğimizi sağlamak adına birçok emek vermekteyiz. Bu emeklerimizin sınav komisyonlarımızda yer alan hocalarımızın keyfi uygulamaları ile emeklerimiz boşa gitmektedir.

Bizler kesinlikle kolay yoldan smmm olmayı talep etmiyoruz. Sadece adil ve eşit bir şekilde sınavlarımıza hazırlanmak ve sınavlarımıza girmek istiyoruz. Haklarımızın korunmasını talep etmekteyiz.

2 yıl bekleme süresinin kısaltılması veya kaldırılması,

sınav hakkımızın arttırılması ile ilgili bir talep de olsa olmaz mı

yazdıklarım benim kişisel olarak düşündüklerimdir burdaki arkdaşların da katkıları ile birlikte metni genişletip yazılı dilekçe haline getirip göndermeyi düşünüyorum ve tüm mali müşavir adaylarınında destek öneri ve görüşlerini bekliyorum. toplu olarak haraket etmeliyiz ve ortak bir metin hazırlamalıyız. bu şekilde sesimizi duyurabiliriz ancak

Oluşturulacak metin 1 sayfayla sınırlı olmalı (fax vb açısından işlevsel olması maksadıyla)
mutlaka somut talepleri olmalı - maddeler halinde taleplerimizi içermeli.
kendini tekrarlayan cümleler olmamalı
kanunla getirilmesi gereken değişiklikleri kapsamamalı yönetmelik değişikliği ile halledilecek talepleri içermeli

(sizin yazınızda bunlar eksik demiyorum yanlış anlamayın genel itibariyle böyle bir yazı hazırlanmalı diye düşünüyorum)

saygılar

size tamamen katılıyorum ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...