Temmuz 2010 SMMM Yeterlilik Sınavı İçin Toplu İtiraz Metinleri

• Konbuyu başlatan zeyna78
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Temmuz 2010 SMMM Yeterlilik Sınavı İçin Toplu İtiraz Metinleri

Arkadaşlar merhabalar

yazılarınızı okudum. Yazılacak dilekçenin Kanun maddesi değişikliği içermemesi gerektiğini söyleyen benim.

YAZILACAK DİLEKÇE NEDEN KANUN MADDESİ DEĞİŞİKLİĞİ İÇERMEMELİ.

Arkadaşlar Aralık döneminde 5. ve son hakkına girecek olan bir çok insan tanıyorum. Bunlardan biri de benim.
Eğer Kanun maddesi değişikliği konusunda taleplerimiz olursa ve bizim taleplerimiz Türmob tarafından topluca ele alınırsa, hele de Türmob tarafından bu iyileştirmeler için kanun değişmesi gerekiyor meclisi beklememiz gerekiyor diye bir cevap gelirse....

tatile girmek üzere olan meclisten bu kanun en az 1 sene de çıkar...

o zamana kadar 5. hakkı olan arkadaşların bir çoğu malesef dosya yakabilir.

Ayrıca bizim mağduriyetlerimizin çoğunluğunu yönetmelikler oluşturuyor. Bu sebeple

örneğin SM'lerin SMMM olmasına itirazımız uygulanamaz bir talep. Kanun çıktı, genelgeler yayımlandı sınavlar başladı... Artık kanun değişse bile kanunun geriye yürümezlik ilkesinden dolayı SM ler bu özel sınavlar SMMM olacak Cumhurbaşkanı biz olsak bunu değiştiremeyiz. Öncelikle bu konuda anlaşalım.

3568 değiştiğinden bu yana yönetmelik değişikliği yapılmadı. Yani kanunda 3 yıl olan staj yönetmelikte halen 2 yıl, yani türmob yönetmeliği zaten değiştirecek bizim stajımızı da sınavımızı da detaylarıyla anlatan zaten yönetmeliktir.

İşte bu sebeplerle kanun değişikliği içeren bir talebi dilekçeye sokarsak korkarım ki talebimiz Meclisin çalışma sistematiği bahane edilerek 2 3 yıl ötelenecektir...

ben size kanunla ilgili taleplerimizi ayrı bir kampanya çerçevesinde takip etmeyi öneriyorum. başarı şansımız çok daha fazla olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla

candandinc ' Alıntı:
nevermind ' Alıntı:
bir de torpille geçenler var...

benim de bu yönde kuşkularım var, kuşkumun dayanakları da var. eşimin verdiği fikir çok mantıklı geldi bana: itiraz değil de, dava meselesi yaparsak meseleyi, sadece kendi kağıdımızı bilirkişinin değerlendirmesiyle yetinmemeliyiz. diğer kağıtların da okunmasını ve hepsinin aynı kriterlerle notlandırıldığını göstermelerini istemeliyiz. gösteremeyeceklerinden kuşkum yok.

örneğin 70 beklerken 50 aldınız ve dava açtınız, tabii burada kesinkes en az 70'lik kağıdınız olduğunuzdan kuşkunuz olmayacak. bilirkişi de çok bildiği için 50'de karar kıldı. yok ben 70'lik kağıt verdim demeyeceksiniz, diğer kağıtlar da okunacak olursa (evet davanın maliyeti fahiş meblağlara ulaşacak ama) durum değişir. sizinle aynı ayarda cevap yazıp 80 alanlar veya sizden kötü kağıtla 70 alanlar çıkabilir. işte o zaman notlamanın sübjektifliği tabak gibi ortaya çıkar.

Her zaman bir deyime inanmışımdır. " ....................... " (Teşbihte hata olmaz)

bu arkadaşlar için bizim çektiğimiz sıkıntılar hiç önemli değil onlar odalarında oturup sınavlardan elede ettikleri gelirleri hesaplıyorlar. bu sınavlarda bizleerin neler çektiği konusunda en ufak bir fikirleri bile yok. sınav parasını yatırıp otel için yol için para bulamayıp sınava gelemeyen insanlar vardı okulların bahçeleerinde yatanlar vardı yiyeceği olmayıp boş ekmek yiyenler vardı allahın bütün gazapları üstlerinde olsun

ncllp ' Alıntı:
zeyna78 mesaj kutun dolduğu için sana mail gönderemiyoruz

istersen yazının metnini buraya yaz tek tek mail göndermekle uğraşmamış olursun

7/6 dersi verip maliyet muhasebesi dersinden kalıp 2 yıl sonra tüm derslerden tekrar girecek olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. :(:(

İnşallah gerek kalmaz. Kurtulursun şu dersten...

haktan ' Alıntı:
bu arkadaşlar için bizim çektiğimiz sıkıntılar hiç önemli değil onlar odalarında oturup sınavlardan elede ettikleri gelirleri hesaplıyorlar. bu sınavlarda bizleerin neler çektiği konusunda en ufak bir fikirleri bile yok. sınav parasını yatırıp otel için yol için para bulamayıp sınava gelemeyen insanlar vardı okulların bahçeleerinde yatanlar vardı yiyeceği olmayıp boş ekmek yiyenler vardı allahın bütün gazapları üstlerinde olsun

Dostum seni çok iyi anlıyorum. Aynı şeyleri yaşıyorum ben de. Ben Smmm sjaj sınav yönetmeliğinin acilen değiştirilmesini doğru buluyorum. Sayıyı kısıtlamak için böyle numaralara gerek yok. Daha mesleğe girme kararı almadan insanları yönlendirmek gerekiyor. İnsanlar da gerekli şartları taşıyıp, başabileceklerine inanıyorlarsa girerler inanmıyorsa girmezler.

galiba bu ınsanlar turkıyede yaşamıyor yada türkiyenın gundemını takıp etmıyor reel gerçeklerı göz önune almıyor bu sınavalara hangı piskolojıde hangı şartlarda hazırlandığımızı göz önüne almıyor ve en onemlısı staja başlama sınavıını verdiğimizi göz onunde bulundurmuyor ve bu sınavın sonucunda bızım direk hazıneden pay alarak maaşa bağlanacağımızı sanıyor bu kadar hayatan ve konjekturden uzak yaşıyor bu ınsanlar ,bu sınavı verenler ıllakı kendı ıcınde elenecek ancak bunu eleme şartı kendılerınde olmadığını bılmelerı gerekırdı arkadaş nasıl bır sıstem bu nasıl bır duzen hangımız bu mesleğin bu yonlerını bılerek kendını bu işin içinde buldu idda ediyorum %10 bıle gecmez
ya adam akıllı meslğe girmeyı engeleyın yada meslek mensubu adayı yolun sonunagelmışken onune setler koyup hayatlarını mahfetmeyın madem olay bu tek snav yapın klasık yapın bu mesleğe girmek ısteyen gırsın yapamayacağıını görünce hiç bulaşmasın yoksa bu kadar emek ve ekonmık yonden çökertıkten sonra onune boyle setler koymak ılerıyı gorememenın , iş bılmemnın adıdır başka da bişey değil sen bu şekılde ınsanları zorlarsan unatmakı kedı bıle aslana dönuşur bunu aklınızdan çıkarmayın bu işlerın farkında olmayan bır tek stacer bıle yok kral çıplak seslerı yukselmeye başlayınca bundan herkes zarar gorur haberınız ola velhasıl eğer ınancınız varsa bu tarafta birşey yapamayan öbur alemde sarılır yakanıza haberınız ola velhasıl Allah nasıl bılıyorsa oyle yapsın bu işleri boyle çığrından çıkaranları

meslek odalarımız bizi birer gelir kapısı olarak görmekteler. bizim sorunlarımıza ve sıkıntılarımıza tamamen kulak tıkamaktalar. bu tıkanmış kulakları açmak da bizim sesimizi gür olarak cıkarmamız ile olur ançak. bizim türmob ve odalarımızdan istemiş oldugumuz hakları kesinlikle kendileri bize vermeyceklerdir. bizi görmeleri ve dinlemeleri ve sorunlarımıza çare bulmamız için yeterli kamuoyu baskısını üzerlerinde hissestmeleri gerekir. bizim sadece sınavlar sonrasında canımız yandıgı için değil bu bagırmlarımız ve çagırmalarımız staj ve sınav sisteminin bir sonucudur. meslek odalarımızın oda kurulllarında komisyonlarında veya diger birimlerde kesinlikle söz sahibi olmalıyız. bize onların bazı hakları tanımasını beklemek yerine bizlerin sesini çıkarması gerekir..

Değerli arkadaşlar, Best Fm Programında Sabahları Konuşan Türkiye adlı programda bu tür mağduriyetler için duyurular yapılıyor gerekirse ilgililere bağlanılıp telefonla görüşleri alınıyor. biz bu durumu Best fm'e bildirdiğimizde Türmob genel başkanı Masum Türker'i %100 telefonla programa bağlarlar. Bundan 1 yıl önce SMMM yeterlilik sınav sonuçlarının çok geç açıklanması ile ilgili şikayet üzerine duyuru yapmışlardı. ve sonuçların okunması hızlandırılmıştı. farklı görüşleri olanlar lütfen düşüncelerini paylaşsın. Program sabah 09:00-10:00 arasında yayında

Arkadaşlar dilekçenizde itiraz ederken, TÜRMOB Başkanı Masum Türker'in şuanda bir siyasi partinin başkanı olduğunu ve 3568 sayılı yasamızda geçen 28.maddeye göre aykırı hareket ettiğini de dile getirin..

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ

Madde 28- Serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirlere ait bütün Odaların katılacağı Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği kurulur. Bu Kanunda kullanılan Birlik deyimi, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğini ifade eder.
Birlik, tüzelkişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.
Birliğin merkezi Ankara'dadır.
Birlik organları kuruluş amaçları ve bu Kanunda belirtilenler dışında hiçbir faaliyet gösteremez, kendilerine Kanunla verilen görevlerin yerine getirilmesiyle ilgili olmayan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyemezler, siyasetle uğraşamazlar, siyasi partiler, sendikalar ve derneklerle ortak hareket edemezler, siyasi partilere maddi yardım yapamazlar, onlarla siyasi ilişki ve işbirliği içinde bulunamazlar, milletvekili ve mahalli idarelerin seçimlerinde belli adayları destekleyemezler.(4276 sayılı Kanunun 24. maddesiyle değişen ve 20.6.1997 tarihinden itibaren yürürlüğe giren fıkra) (*) Birlik, kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamaz.

Bence bunu da dile getirin. Bu hassas konudaki kararlılığınızı, araştırmacı ve ciddi olduğunuzu da hissettirirsiniz.
Siyasi otoritenin atadığı bir başkan olmaz. Siyasetle uğraşan bir TÜRMOB başkanı bu maddeye göre Başkanlık görevini yürütemez. Yasak.

gulpembe ' Alıntı:
forum ' Alıntı:
*Türmob senden nefret ediyorummmmmmmmmm
*sizler birer soyguncsunuz
*ortaya bir pasta koymussunuz her sınav dilimlerinde yiyiyorsunuz
*bizde sizler bunları yerken seyrediyoruz.
*yarım kapak şeffaf dosyadan 50 TL. alan zihniyeti kınıyorum
*staj dosyası için aldığınız milyarı kınıyorum
*alnının teriyle gecesini gündüzüne katan smmm unvanına hak kazan kişiden ruhsat ücreti diye aldığınız milyarları kınıyorum.
*bu paralarla yaptırdığınız istanbuldaki o güzel binanızın içinde bizlere şirin görünmek için sunduğunuz o şekerleri yemiyorum. çaylarınızı içmiyorum.
*özetle senden nefret ediyorum
*ve elimden elimizden örgütlenemememizden dolayı meslek mensup adaylarını meslek mensuplarınıda kınıyorum. uff yaaa canım çok sıkılıyor çoooook :mad: :( ??? :-\

kesinlikle katılıyorum . yemiyorum şekerlerinizi

caksi ' Alıntı:
ArasTan ' Alıntı:
Amma ağladınız ..
bence sorular gayet kolaymış...
bu soruları yapamayan smmm olmasın zaten
yusuf sürmen hoca komisyondan ayrılmasın ve daha zor sorular sorsun..
önüne gelen smmm zaten saygınlık kalmamıs meslekte
kime sorsam smmm yim diyor..

Hangi dönemde smmm oldun söylesene döneminin sorularını çözelim bakalım dediğin kadar cengaver misin?

kardesim takma kafana o ........ bizim camiamızdan degil.

Türmob başkanının siyesi kimliğini eleştirmek bizim sınavdan geçmemizi sağlamaktan ziyade yapılan başvurunun çöpe gitmesini sağlar gibi geliyor bana.

Ayrıca Türmob başkanının siyasi parti başkanı olması bir çok hukukçu tarafından didik didik edilmiş bir konu "organ" ifadesi başkanın siyasetle uğraşmasını engellemiyor. organ yönetim kurulunun vs gibi kurulların topluca hareket etmesini ifade ediyor.

neyse şimdi bu tartışma çok gereksiz, ancak biz işi kendimize hak almaktan önümüze gelen herşeyi eleştirmeye döktük galiba..

birde benim dikkatimi çeken bir diğer konu arkadaşlar en acısı bizim bir ünvanımız bile yok stajyerkende hadi neyse smmm stajı yapıyorum diyoruzda şimdi neyiz biz?aday meslek mensubu ne demek yahu bu ne saçmalık?hangi mesleğin ne şekilde adayı birine aday meslek mensubuyum desen uzaydanmı geldin der adam vallaha...hasılı kelam bizler ruhsatı almadan adam yerine bile koyulmayan bir grup garibanız diğer mesleklerde stajyer avukat,stajyer mühendis v.s.diye ünvan alıyorlarda bizim meslekte zamanın birinde hasbel kader smmm olmuş adam böceğe bakar gibi bakıyor stajyer görünce buda kesinlikle düzeltilmeli.meslekte basamaklandırma olmalı bence kalite anca bu şekilde sağlanır hadi bir iş yaptınız herkesin kafasına vura vura okuryazara bile smmm ünvanı verdiniz ama deyinki bari okuryazar-ilköğretim mezunu smmm şu şu işleri yapar şu şu işleri yapamaz lise denginin yapacağı işler önlisans mezununun yapaağı işler ve lisans mezunu smmm nin yapacağı işler farklılık göstermeli şahsi kanaatimce ruhsatlarda farklı olmalı ilerde lisans mezunu olupta bizim ruhsatı almak isteyenler yani öğrenimini tamamlayanlar bizle beraber ter döküp emek vermeli.
başımdan geçen bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim 7-8 yıllık bir smmm tanıdık sınavdan sonra beni aradı geçmiş olsun dileklerinin ve sınavın nasıl geçtiğini sorduktan sonra ne sordular dedi bende işte 4 dersten sınava girdim temmuzda finansal,vergi,meslek,denetim bu derslerde çıkan soruları işte söylemeye başlayınca oooo oldukça basit çıkmış iyiymiş sorular dedi:))))ben telefonla uzun uzadıya görüşmek istemedim dün memlekete dönünce işte ilk işim o büyüğümün (!) kapısını elimde soru kağıtlarımla çalmak oldu soruları ben yanlışmı yaptım şu neydi bu neydi diye sorunca yaa internette açıklanmıştır şudur budur bir kıvırmalar (ohh dedim yukardan aşağıdan) vallahi billahi morardı kaldı..yaa şimdi ne gereği vardı sen beni ezmeye çalıştında noldu sen morardın değilmi ama:))))))

yapamazlar ya:)
maliyet sorularını bütün belge almışlara sor ben başarı oranının çok yüksek olacağını düşünmüyorum.
atıp tutuyorlar işte

arkadaşlar yazdıklarınızı eleştirilerinizi takip ediyorumda
bizler stajı tamamlayıp bunca maddi manevi zorlukları çektikten sonra, yeterlilik kapısında yığılıp kaldık,neden bizlere son dakika golu atıyorlar? madem smmm yapmaya niyetleri yok, smmmler çoğaldı o zaman daha erken staja başlatma sınavındaki kapıda bıraksınlar milleti o sınavı zorlaştırsınlar bizim günahımız ne? bunca sıkıntıyı çekmek buralara kadar gelmek mi? yeterlilik sınavlarında 12 senedir dönüp dolaşıp aynı soruyu soranların, şimdiki niyetleri nedir?

arkadaşlar yusuf sürmenin sitesindeki teli aradım.bir bayanla konuştum sınavın zor olduğunu yusuf sürmen hocanın kitabında sınavdaki soruların olmadğını söyledim.kimseden böyle bir tepki gelmediğini yusuf sürmenin öğleden sonra geleceğini söylediler.
Arkadaşlar herkesin arayıp tepki vermesi gerekir.

caksi ' Alıntı:
tuuba58 ' Alıntı:
birde benim dikkatimi çeken bir diğer konu arkadaşlar en acısı bizim bir ünvanımız bile yok stajyerkende hadi neyse smmm stajı yapıyorum diyoruzda şimdi neyiz biz?aday meslek mensubu ne demek yahu bu ne saçmalık?hangi mesleğin ne şekilde adayı birine aday meslek mensubuyum desen uzaydanmı geldin der adam vallaha...hasılı kelam bizler ruhsatı almadan adam yerine bile koyulmayan bir grup garibanız diğer mesleklerde stajyer avukat,stajyer mühendis v.s.diye ünvan alıyorlarda bizim meslekte zamanın birinde hasbel kader smmm olmuş adam böceğe bakar gibi bakıyor stajyer görünce buda kesinlikle düzeltilmeli.meslekte basamaklandırma olmalı bence kalite anca bu şekilde sağlanır hadi bir iş yaptınız herkesin kafasına vura vura okuryazara bile smmm ünvanı verdiniz ama deyinki bari okuryazar-ilköğretim mezunu smmm şu şu işleri yapar şu şu işleri yapamaz lise denginin yapacağı işler önlisans mezununun yapaağı işler ve lisans mezunu smmm nin yapacağı işler farklılık göstermeli şahsi kanaatimce ruhsatlarda farklı olmalı ilerde lisans mezunu olupta bizim ruhsatı almak isteyenler yani öğrenimini tamamlayanlar bizle beraber ter döküp emek vermeli.
başımdan geçen bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim 7-8 yıllık bir smmm tanıdık sınavdan sonra beni aradı geçmiş olsun dileklerinin ve sınavın nasıl geçtiğini sorduktan sonra ne sordular dedi bende işte 4 dersten sınava girdim temmuzda finansal,vergi,meslek,denetim bu derslerde çıkan soruları işte söylemeye başlayınca oooo oldukça basit çıkmış iyiymiş sorular dedi:))))ben telefonla uzun uzadıya görüşmek istemedim dün memlekete dönünce işte ilk işim o büyüğümün (!) kapısını elimde soru kağıtlarımla çalmak oldu soruları ben yanlışmı yaptım şu neydi bu neydi diye sorunca yaa internette açıklanmıştır şudur budur bir kıvırmalar (ohh dedim yukardan aşağıdan) vallahi billahi morardı kaldı..yaa şimdi ne gereği vardı sen beni ezmeye çalıştında noldu sen morardın değilmi ama:))))))

Ben iddia ediyorum finansal muh. Ve maliyet sorularını piyasa da aktif görev yapan bürosu olan 5 yıllık kıdemli 100 smmm ye sorsunlar 2 tane aynı sonucu bulan çıkarsa ben mesleği bırakacağım. ?

100 de 2 mi? cok iyi bir rakam bu! maliyet+muhasebe icin klavyeden mm'leri de kleyerek 1000 de 2 diyorum.

Arkadaşlar merhaba,
Sınavdan önce olduğu gibi sınavdan sonra da buradayım. Aralık'a kadar daha burada olacağım konusunda da garanti verebilirim şimdiden. Denetim, Vergi, Maliyet'e girdim, Denetim ve Vergi'den umutluyum. Maliyetten maalesef kesin kaldım. Sorular daha önce sorulanın aksine oldukça zordu (yada farklıydı diyelim). Özeleştiri yapmak gerekirse 'ezberlemediğim yerden geldi' sanırım.
Benim şahsi görüşüm geçen sınavda nasıl maliyet soruları kolayken çok yorumda bulunmadıysak şimdi de soruların içeriği hakkında fazla yorumda bulunmamamız gerekir. Geçen sınavda ben vergi zor geldiği için şikayet etmiştim ama şimdi bu sınavdaki soruları gördükten sonra şikayet etmiyorum çünkü bu sefer kolay geldi. Bence soruları kendi durumumuza göre yorumlamamız lazım. Mesleğe değer katan meslek sahiplerinin kalitesi bence. Bu sorular kalite ölçüyor mu derseniz kalite ölçmüyor belki ama bu mesleği gerçekten yapmak isteyenleri meslek sahibi yapıyor. Bir sınavda zor sorulan dikkat edin bir ya da iki sınav sonra çok kolay soruluyor ve daha önce kalanlara bunları temizleme fırsatı veriliyor. Sınava her giren 7/7 yapsaydı inanın bu mesleğin değeri olmazdı. Bence şikayet etmeden, yılmadan çalışmaya devam edelim, 1. değilse 2., 2. değilse 3. hakkımızda verelim. Ya da 4 ve 5.
SM'lerin sınavları hakkındaki görüşüm de sizle aynı değil. Bu insanlar hayatlarını burdan kazanıyorlar ve belki sadece bu işi biliyorlar ve başka iş yapabilecek insanlar değil. Güzel bir kanun çıktı ve SM'lik kaldırıldı. Bu bizim peşinde koştuğumuz mesleği daha değerli hale getiriyor. Ama bu insanları da düşünmek lazım ne yapsınlar yani ölsünler mi?
Bence itiraz edecek çok da birşey yok bu sınavın tarzı budur. Ben de üzülüyorum maliyet çalışmak için uyumadığım gecelere ama bu üzüntü neticeyi değiştirmez. Allah'ın izniyle Aralık'ta alırım ruhsatı. Moral bozmaya gerek yok.
Kişisel görüşümdür. Herkesin fikrine saygı duyduğum gibi ölçülü her türlü eleştiriye de açığım her zaman.
Allah hepimizin yolunu açık etsin.

Arkadaşlar merhaba,bende temmuzda ilk kez sınava girenlerden ve maliyette kalem oynatamayanlardanım, adaletsizlik olduğunu düşündüğümden itiraz etmeyi düşünüyordum,bu sitede yazılarınızı görünce bende üye oldum, toplu itiraz ile ilgili benide bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhabalar

sınav hakkının arttırılması ve 2 yıllık bekleme süresinin kaldırılması ile ilgili bir başvuru dilekçesi hazırladık.
lütfen başvurumuz için bizi destekler misiniz?

özel mesajlarınızla maillerinizi bildirirseniz dilekçeyi size gönderip, numaramıza faxlamanızı rica edeceğim

desteklerinizi esirgemeyin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...