Termal Devremülk Satış Komisyonu Hakkında

şöyle bi konuya takıldım size sormak istedim.
Biz bir termal tesisin devremülk satışını organize etmekteyiz.
Bu organizasyonda iller itibari ile satış temsilcileri var ve bu satış temsilcilerine komisyonlar ödenmekte bunlar da yaklaşık aylık 5.000tl ve 50.000 tlarası değişmektedir, tutarlar bazen daha da fazla olabilmektedir. bu temsilciler vergi mükellefleri değiller, bu kişiler ile aramızda herhangi bir akit yada sözleşme yoktur.
müşteriler tesise gelir, tesis gezilir, müşteri beğenirse dev remülk satışı gerçekleşir ve satış sözleşme ile yapılır.
mülkü satın alan kişinin danışmanı belli olduğundan komisyon turarı danışmana nakit yada banka havalesi ile ödenir.
Sorum şu: bizim bu ödenen komisyonları giderleştirebilme olanağımız varmı?
yada bu işlemlerle ilgili nasııl bir yol izlememiz gerekir sizden bir fikir almak istedim.
Teşekkürler eder saygılarımı sunarım,

Evet daha önce söz verdiğimiz üzere elimizden geldiğince cevap vermeye çalışalım.

1-Birincisi bu şahıslar ticari kazanç elde ediyorlar, her türlü aracılık işinden elde edilen kazanç ticari kazançtır. Anladığım kadarıyla bu kişiler aracılık işini yıl içerisinde birden fazla da yapıyorlar. Yani elde edilen ticari kazanç arızi değil, devamlılık arz ediyor.

2-Olması gereken bu kişiler ile aracılık sözleşmesi imzalamanız, ve "danışmanların" size fatura kesmesi, böylece gayet güzel PSD gideri yazarsınız 760'a.

3-Ya da bu kişiler ile iş kanuna göre hizmet akdi imzalayıp bordroya alacaksınız, o zaman da GVK md.40/1 ve 40/2 uyarınca ücret ve sgk primlerini gider yazabilirsiniz.

O zaman en kötü ihtimalle bu kişiler gerçekte öyle olmasalar bile sanki size arızi olarak aracılık hizmeti veriyorlarmış gibi kabul edip( bu sağlıklı bir yol değil amam tekrar belirtmek istiyorum)

1-Aracılara gider pusulası düzenleyin.

2-Ancak arızi ticari kazançta GV ve KDV stopajı yoktur, onlar arızi serbest meslek kazancında var.

3-Ödeme yaptığınız "danışmalar" vergi idaresi tarafından tespit edilince devasa cezalar ile karşı karşıya kalacaklar, siz ise sadece fatura almanız gerekirken gider pusulası ile belgelendirme yaptığınız için özel usulsüzlük cezası ile.

2-