Tescil Tarihi mi Yoksa Fatura Tarihi mi ?

Üyelik
24 Haz 2005
Mesajlar
29
iyi çalışmalar ;
1;
nakliyecilik faaliyetine başlaya bir mükellef sıfır kamyon alıyor 24.04.2006 tarihli fatura ile , mükellef aracı 22.05.2006 tarihinde trafikten tescil ettiriyor ve aynı gün içerisinde vergi kaydı için vergi dairesine başvuruyor. daire burada fatura tarihini dikkate alarak işe başlamayı zamanında bildirmedin diyerek mükellefe usulsüzlük cezası kesiyor

2:

Limited şirket ortakları adına tescilli arac 20.03.2006 tarihinde şirket adına tescil ediliyor. aynı araçlar 25.05.2006 tarihinde gider pusulası ile şirketin aktifine kayıt ediliyor.(şirketin faaliyet konusu taşımacılık) ve aynı tarihte v. dairesine bildirim yapılıyor. daire bu seferde tescil tarihini dikkate alarak usulzüklük cezası kesiyor.

iki farklı durumda farklı iki uygulama yapılıyor. bu durumda biz daireye birinci işlemde yanlış yaptıklarını ve tescil tarihinden itibaren vergi kaydının başlayacağını bildirmemize rağmen ikna edemedik her iki durumdada ceza kesilmektedir
bu durumda daha önce başına böyle bir durum gelen yada elinde açıklayıcı belge olan arkadaşlar var ise paylaşmanızı istiyorum kolay gelsin
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
!!!

İşe başlama bildirimleri Noter satış senedi veya fatura düzenlenme tarihini takiben 10 gün içerisinde yapılır. idarenin uygulamasında ben bir çelişki göremedim.
 
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
560
tescil tarihimi yoksa fatura tarihimi;

Fatura tarihi veya Noter satış sözleşme tarihi tescil tarihidir.tur_bey in belirttiği gibi 10 gün içerisindede daireye bilgi vermek gerekir.
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,058
Konum
Bozüyük - BİLECİK
tescil tarihimi yoksa fatura tarihimi;

Merhaba ;

VUK 173 sıra nolu tebliğ in B / b başlığına göre değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum.

10 gün içerisinde bildirimde bulunma süresini anlayamadım.Açabilir misiniz ?


b) Ticari plakalı nakil vasıtası sahipleri;

– Taşıtın, faturalı olarak plakasız yeni satın alınmasında, trafik şube veya bürolarına tescil ettirilmeden önce,

– Taşıtın plakalı olarak elden noter senedi ile satın alınmasında, noter senedinin yapılmasından önce veya noter senedinin yapıldığı gün,

İşe başlama bildiriminde bulunacaklardır.
 
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
560
tescil tarihimi yoksa fatura tarihimi;

Merhaba sayın muhasebe;

10 günlük sürede kast edilen VUK nun 168 maddesi Gerçek kişlilerde işe başlama bildirimi işe başlama tarihinden itibaren 10 gün içinde kendilerince ilgili vergi dairesine yapılır.....
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
!!!

Sayın arkadaşım...

173 sıra nolu tebliğde V.U.K'nun 168 maddesine istinaden işe başlama ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Ancak 168.maddeyi incelediğinizde 17/06/2003 tarihinden geçerli olmak üzere işe başlama bildirimlerinin, başlama tarihinden itibaren 10 gün içinde yapılması hükmünde değiştirilmiştir.

selamlar.
 
Üyelik
24 Haz 2005
Mesajlar
29
tescil tarihimi yoksa fatura tarihimi;

arkadaşlar ben burada işe başlama bildirimini değil işe başlamayı hangi tarih olarak kabul edeceğimizi sorumuştum yanlış anlaşıldı galiba;

sıfır araç alımında fatura tarihimi yoksa tescil tarihimi işe başlama sayılır
bunu öğrenmek istiyorum
yani daireye verilen işe başlama bildirim faormuna fatura tarihini mi yoksa tescil tarihini mi yazacağız
bunu öğrenmek istiyorum.
 
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
560
tescil tarihimi yoksa fatura tarihimi;

Sevgili arkadaşım açıklamamın içeriğinde cevap mevcut fatura tarihi mükellefiyetinizin tescil tarihidir.
 
Üyelik
27 Nis 2006
Mesajlar
71
tescil tarihimi yoksa fatura tarihimi;

Diğer taraftan, nakliyeciler ve şirketlerde işe başlama bildiriminin ne şekilde yapılacağı hususu 173 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin (B) bölümünde açıklanmıştır. Bu açıklamalara göre; nakliyeciler taşıtın faturalı olarak plakasız yeni satın alınmasında, trafik şube veya bürolarına tescil ettirilmeden önce, taşıtın plakalı olarak elden noter senedi ile satın alınmasında, noter senedinin yapılmasından önce veya noter senedinin yapılacağı gün; ticaret siciline tescili müteakip tüzel kişilik kazanacak şahıs veya sermaye şirketleri ise ticaret siciline kaydolunmak üzere müracaat edildiği gün işe başlama bildiriminde bulunabilmektedirler. İşe başlamada nakliyecilere ve şirketlere tanınan bu imkan defter tasdiklerinde de uygulanmakta olup, işe başlandığı (aynı) gün yapılan defter tasdikleri de süresinde yapılmış kabul edilmekte ve ceza kesilmemektedir.
 
Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
201
Konum
istanbul
İyi akşamalar,
Servis işi yapacak bir gerçek kişi için,vergi dairesine açılış verdik.Açılış tarihine aracın fatura tarihini yazdım.Fakat buna rağmen vergi dairesi, işe başlama tarihine araç tescil tarihini yazmış.Açılış, muhasebeci sözleşmesi ile yapıldı.Bu olayı vergi levhasına bakınca farkettim.
Fatura tarihi 26/10/2015
Tescil tarihi 28/10/2015
Ben vergi dairesi ile konuşsam açılış tarihine fatura tarihini yazın desem kabül ettirebilir miyim?
 
Üst