Teşvik İndirimi Hk.

bu kişi bağkurlu idi,başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başladı....(erken emekli olsun diye )...

çalıştığı işyerinin prim borcu olduğundan dolayı ben bu engelli kişinin tüm sigorta kollarına tabii diye e-bildirgesini gönderiyorum...bunda ileride bir sıkıntı olurmu ?

birde bağkurlu olunca değilde, sigortalı olunca VERGİ İNDİRİM belgesini almasının şart olduğunu söylediler ( alo 170 )...

Zaten tüm sigorta kollarına tabi olarak gönderilecek aylık bildirgede. İşyerinin borcu olduğundan dolayı teşvikten yararlanamaz o yüzden kanun numarası 00000 olarak gönderilecek yani teşviksiz. İleride sıkıntı olmaz yaptığınız doğru.

Sigortalı olduğu zaman vergi dairesine gidip indirim için belge alacak. Bu belgeyi getirdiği zaman vergi indiriminden yararlanabilir. Bunun sgk ile ilgisi yok vergi dairesinin sağladığı bir indirim ve işverene değil işçiye yarayan bir durum o yüzden işyerinin sgkya borcu olsada vergi indiriminden yararlanabilir çalışan engelli kişi.

Emrah bey teşekür ederim. ..bazi yerlerde ve alo 170 de vergi indirim belgesi almak zorunda diyorlar...özürlü emekliliginden yaralanabilmesi için. ...dogrumu bu?

Onun vergi indirimi ile alakası yok. Vergi indirimi işçinin gelir vergisinden indirim yapmaya yarıyor ve işçi biraz daha fazla maaş almış oluyor. Engelli emekliliği için sgk ya başvuru yapılacak ve engelli raporları sunulacak. Gerçi sgk sisteminde gözüküyor olması lazım.

özürlü veya engelli emekliliğinde,
çalışama hayatına başlamadan önce engeli veya özürü olan kişiler için özür durumu en az % 40 olan kişiler, vergi indirim belgesi alarak erken emekli olma şansı var

Merhaba, internette okuduğum kadarıyla 6111 nolu kanunun sigorta teşvik yardımından yararlanmamı engrlleyecek hiçbirşey yok. Nisan 1 itibariyle sigortam ödenmeye başladı ve mali müşavirimiz sistemin yararlanamayacağımı bildirdiğini ve onların normal şekilde ödeme yapıp asgari ücret için toplamda 464tl ödeme yaptıklarını söyledi. Neden sistemin beni teşvikten yararlandıramadığını nasıl öğrenebilirim! Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler!

Yeni girdiğiniz işyeri öncesinde son 6 ayda başka bir yerde çalışmış mıydınız? Daha önce teşvikten yararlanarak başka bir yerde çalışmış mıydınız?

E-bildirgede yoklama yapıyoruz ya. Orada daha önce yararlananlarda "inceleme" pasif durumda ve açıklamasında kısaca "daha önce teşvikten yararlandı." mesajı çıkıyor.

Sayın Merkür2, bundan önce çalıştığım işyerinden 2011 haziran ınnda ayrıldım. Oraya girişim yani sigorta başlangıcım ağustos 2010 idi. Yani beni teşvikten yararlandırmış olamazlar herhalde -bu kanunun 2011 ocak ayında başladığını okudum çünkü internette-. Dediğim gibi yararlanmamamı gerektirecek bir sebep yokgibi duruyor. Şu an çalıştığım işyeride kriterlere uyuyor gibi gözüküyor. Sgk yı arayıp nedenini öğrenebiliyormuyum acaba?yafa bu durumda ben ne yapmalıyım sizce?

Sizin yapabileceğiniz birşey yok, zaten sizede maddi olarak ne olumlu ne olumsuz faydası yok. Teşvik işverenlere verilmiştir ve şartlar uyuyor ise işv. yararlanır.