Teşvikli işçi girişi?

Ertann

Tanınmış Üye
İyi Çalışmalar
6111 istihdam teşviki kapsamında işçi girişimiz olacak işçi girişi aynı şekildemi yoksa farklı bir giriş yerinden mi yapılıyor ? İşkur yada Sgk dan herhangi bir belge yada dosya açımı yapılacak mı? Teşvikli işçilerin aylık prim bildirgeleri farklı numaradan mı gönderilecek ?
Kısaca uygulamada hangi aşamalar yapılıyor Saygılar

Ynt: Teşvikli işçi girişi?

Giriş sanırım aynı şekilde yapılıyor. Bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğüne başvurarak yararlanmak istediğiniz teşvikle ilgili sisteminizin açılışının yapılması gerekiyor bildirgeler de normal işçilerin bildirgesinden farklı olarak giriş yapılıyor ve farklı tahakkuk ve hizmet listesi alıyorsunuz.

Ertann ' Alıntı:
İyi Çalışmalar
6111 istihdam teşviki kapsamında işçi girişimiz olacak işçi girişi aynı şekildemi yoksa farklı bir giriş yerinden mi yapılıyor ? İşkur yada Sgk dan herhangi bir belge yada dosya açımı yapılacak mı? Teşvikli işçilerin aylık prim bildirgeleri farklı numaradan mı gönderilecek ?
Kısaca uygulamada hangi aşamalar yapılıyor Saygılar

İşçi girişini normal şekilde yapacaksınız. Daha sonra e bildirge ekranından 4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş ekranından başvuru yapacaksınız. Teşvikli olan işçileri 6111 sayılı kanunu seçerek ayrı bildirge göndereceksiniz. İşkur ve ya Sgk'ya yeni dosya açılmayacak. Teşvikten faydalanacak işçi için sigortalı adına belirttiğiniz eğitim durumunu gösterir belgeler mevcut ise bunları 30 gün içerisinde ünitenize teslim etmeniz gerekir. Fakat "Eğitim Durumu Yoktur/Uyuşmamaktadır" veya "İş-Kur Kursları" seçeneklerinden teşvik almış iseniz bu başvurular sistem tarafından otomatik olarak onaylanır. Sgk'ya herhangi bir müracaat gerekmez.

Teşekkürler
Ben şunu anladım şimdi işçiyi normal girişi yapılacak diğer işçilerden hiçbir farkı yoktur
Peki işçinin yararlanacağı teşvik 6111 sayılı kanun ancak siz diyorsuınuz ki 5 yıllık kadameli indirimli teşvik olan 4447 kısmınada giriş yapacaksınız
Bu durumda 6111 kanunla uyuşmazlık değil midir?
Bu e bildirgede 4447 kısmında işçiyi tanımlama işlemi yapılması mecburimidir?
Saygılar

Giriş işlemi normal giriş olarak yapılmaktadır eğer ki ilk defa faydalanılacak bir işlem ise 4447 sayılı kanun geçici 6111 sgk müracat edip işleme açılması gerekiyor.giriş yapıldıktan sonraki ay içinde e-bildirge dosyasına giriş yapıp 4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş. yerinden şartlara uygun personel onaylanmalıdır ve burada onaylanan personel kullanmış olduğunuz bordro programında sgk e-bildirge kanunu olarak da 6111 sayılı kanun olarak belirtmeniz yeterlidir umarım karmaşık anlatım olmamıştır kolay gelsin iyi çalışmalar

Bizde 1 tane teşvikli çalışan elemanımız var. İşlemini şu şekilde yaptım. Bu kişi son 6 ayda hiçbiryerde çalışmamış 29 yaşından küçük erkekti. Eğitim durumu ile çalışacağı iş uyuşmuyordu. Ssk dan sistem falan açtırmadım zaten sistem otomatik olarak açılı diye biliyorum . Normal girişini yaptım. Sonra 447 say.kan.giriş bölümünde giriş yapıldıktan sonra o kişiyi gösteriyor ordan gerekli işaretlemeleri yaptım. Yararlanılacak teşvik tarihi ekrana geliyor. Bildirge verirkende 5510 sayılı kanun yerine 6111 sayılı kanun olarak onun bildirgesi tek olarak çıkıyor. dikkat edilmesi gereken ortalama çalışan sayısı. son 6 aylık ort.çalışan sayısının üzerinde olmanız gerekiyor bu kişinin girişiyle birlikte.

Benim de takıldığım bir yer var. Acil yardımcı olursanız sevinirim. Nisan Eylül arası işçi sayısı 1 yani ortalama 1.
Ekim ayında bu 1 işçi yine var.Artı bir de 3 yeni giriş var. Yeni girişlerin hepsi kendi şartlarında yararlanıyor. (Ekim ayında toplam 4 işçi oluyor) Ortalama 1 olduğu için bu işçilerden yalnızca biri mi yararlanacak? Yoksa üçü de yararlanıyor mu ortalama bakımından.Burayı anlayamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.