Tevkifat

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,248
Konum
İSTANBUL
117 No.lu KDV Tebliğinde belirtilen alıcılara düzenlenen araç kiralama faturalarında tevkifat uygulaması ne yöndedir.
Diyelim ki bu araçlar bir yerden bir yere misafir taşıması olarak düşünürsek. Araçlar binek otomobil ve minibüs.(Araç tiplerine göre farklılık söz konusu olurmu)

Araçlarda şöfor bulunuyor fakat fatura araç kiralama bedeli olarak düzenlendiğini düşünürsek sadece araça kiralama ücreti ödendiğinde uygulamalar nasıl olamalıdır ?

İyi Günler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
1-Araç tipine göre farklılık olmaz.

2- Araç kiralama hizmeti, sadece araç kiralamasını içeriyorsa KDV tevkifatına tabi olmaz.

3-Araçların şöforleri eğer kiracıya bağlı hizmet erbabı ise yine KDV tevkifatı olmaz.

4-Araç şöförleri kiraya verene bağlı hizmet erbabı ise ve misafirler, ki her halde bu misafirler firmanın müşterileri olmalı, belli bir güzergahda taşınıyorsa KDV GT madde 3.2.11 uyarınca 5/10 oranında kısmi KDV tevkifatı yapılacaktır.

"Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları girmektedir.
Söz konusu hizmetin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir."
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Kiracının 5018 sayılı Kanuna tabi olduğunu varsayarsak;

2 nolu mesajımdaki 4'üncü maddedeki durumda 3.2.11, 2 ve 3'üncü maddelerdeki durumlarda ise 2.3.1 uygulanır.

Çok ince bir fark var arada, ama daha önce bu hususu yeterince açıkladığım kanaatindeyim.
 

Benzer konular

Üst