Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

Ynt: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

Değerli Meslektaşlar

Prof Dr Ünal Tekinalp hocamızın 6-7 Mayıs 2011 tarihinde yapılan 6. Muhasebe Forumundaki konuşmasından küçük bir bölümü aynen aktarıyorum
( Yeni Ticaret Kanunu bunu getirirken bir de birinci olarak sizin kendi aranızda ayrımlara tabi tutmamanızı öngörüyor Onun için Türk Ticaret Kanunu açısından bağımsız denetim şirketleriyle YMMler SMMMler arasında hiç bir fark yoktur bunu açıkça bilin ve şunu da bilin ki bunun da mücadelesi verilmiştir Onun için siz lütfen mesleğinize bir bütün olarak kendinize de bütünün parçası olarak bakınız IMFden Dünya Bankasına kadar yapılan tenkitler şudur:
Türkiyedeki bütün denetçiler vergi denetiminden gelmiştir ve bunlar denetimin felsefesini bilmemektedirler Onun için siz Ticaret Kanununda çok ileriye gidemezsiniz Bunu açıkça söylemişlerdir Avrupa Topluluğunun en çok beklediği şey denetimin Türkiyede başarıya ulaşamaması ve onlarında mesleklaerin serbest dolaşımında bu pazarın kendilerine açılmasıdır Bunu da unutmayınız)
Arkadaşlar Ünal Tekinalp hocamızın bu görüşlerini tekrar tekrar okumamız ve anlamamız gerektiğine inanıyorum
İyiçalışmalar

Ynt: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

çorluda yapılan bir bilgilendirme toplantısında , denetim yetkisnin SINAVSIZ dağıtılacağı bizzate türmob yetkilisi tarafından belirtildi, meslek elemanlarının durumu malum, böyle bir yetki dağıtımı , denetim gibi çok ama çok ciddi bir piyasada yeni enron , arthur andersen vakaları doğurması artık çok uzak değil