Ticaret Kanunu Tasarısının Şirketlere Getireceği Yenilikler

Medeni ARİFOĞLU-BİNGÖL
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
[email protected]

YENİ TİCARET KANUNU TASARISININ ŞİRKETLERE GETİRECEĞİ YENİLİKLER:
Finansal piyasaların küreselleşmesi, çokuluslu şirketlerin ortaya çıkması, uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarının küresel piyasalardaki etkinliği ve rekabeti, Ülkemizin Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu yapmış olması ve bu konudaki kararlılığı, Türkiye Muhasebe Standartlarının, Uluslararası Finansal Raporlama Standardı (UFRS) ile uyumunun sağlanması için, 40 kişilik bir komisyon tarafından hazırlanan Yeni Türk Ticaret Kanunu, tasarrısı, TBMM alt komisyonuna sunulmuş, 2006 yılının sonlarına doğru yasallaşması beklenmektedir, Bu tasarıda öncelikli gördüğüm Ticaret Şirketlerinden bahsetmek istiyorum.
Şirketlerde Web Sitesi Zorunluluğu:
Bu tasarıda reform düzeyinde yenilikler yapılmıştır. Tüm şirketlerin internet ortamında Web siteleri kurmaları zorunlu hale getirilmiş. Şirkete ait, Bilanço, Gelir Tablosu, Finansal mali tablolar ile yönetim ve denetim kurulu raporları bu Web sitesinde yayınlanacak, Şirkete ait bilgiler en az 5 yıl sure ile yayında kalacak. Bankalar, Finans kuruluşları, ihale makamları ve benzeri kurumlar, yukarıda bahsi geçen belgeleri Web sitesinden takip edecekleri için, yetkili makamlardan ayrıca evrak istemeyecekler. Ayrıca, Şirkete ait Web sitesinin bir bölümü üçüncü kişilerin kullanımına açık olacak, şeffaf ve doğruluğun sağlanması için, sorular sorulacak, bu soruların cevapları da aynı bölümde yayınlanacak.
Şirketlerde Asgari Ortak Sayısı Değişiyor:
Limited Şirketler için en az iki, Anonim Şirketler için en az beş olan ortak sayısı bir’e inecek. Böylece, bir kişi tek başına bir limitet Şirketi veya Anonim Şirket kurabilecek. Zaten şimdiye kadar kurulan şirketlerin tamamına yakını tek kişiye ait olmasına rağmen, kanuni zorunluluktan dolayı, formalite icabı, hiç ortaklığı olmadığı halde, bir başkasına %1’ler gibi cüzi hisseler verilerek, şirket kuruluş formaliteleri sağlanmış oluyordu. Tek kişilik şirketlerde yönetim kurulu bir kişi olabileceği gibi, beş kişi de olabilir, yönetim kurulunun şirket ortağı olması şartı da olmayacak Yine bununla beraber, Şirket tüzel kişiliğini, şirket adına ortaklardan birine yetki verilerek temsil sağlanıyordu, bu tasarı ile şirket tüzel kişiliği bizzat temsile kavuşuyor. Örneğin, Şirket adına ortaklardın birine yetki verilerek şirketin diğer ortaklıklarda temsiliyeti sağlanıyordu, temsil yetkisi verilen kişi, şirketi zarara sokucu bir karar aldığında zararı şirket çekiyordu, oy kullanan yetkili kişi ise bu zararda hiçbir şekilde mesul değildi (ilgili kişiye karşı şirketin dava açma hakkı var, ama çözüm değil), tasarıda bu eksiklikte giderilmiş olacak.
Şirketlerde Denetim Sistemi Değişiyor:
Şirketlerdeki denetim kurulu organı kaldırılıyor, bunun yerine dışarıdan denetim sağlanacak. Kolektif Şirketler, Komandit Şirketler, Adi Ortaklıklar ile Aktif toplamları 6.000.000 YTL, Yıllık Ciroları, 6.000.000 YTL, Çalıştırdıkları İşçi sayısı 50 kişiyi geçmeyen Limited Şirketler ile Anonim Şirketler küçük işletmeler olarak tanımlandıklarından, bunların denetimini, Sözleşmeye dayalı olarak, en az iki Serbest Muhasebeci Mali Müşavir tarafından yapılacak, Yukarıda sayılan kıriterleri aşan Limited ve AŞ’lerin denetimini ise, Bağımsız Denetim Firmaları tarafından yapılacaktır. (Bağımsız Denetim Firmaları; en az iki Mali Müşavir veya Yeminli Mali Müşavirler tarafından kurulan şirketlerdir)
Genel Kurullarda İnternet ortamında Oy Kullanma Hakkı:
Bir diğer önemli yenilik, Halka açık şirketlerin genel kurullarında, hisse senedi sahipleri, İnternet ortamında online üzerinden oylarını kullanabilecekler. Bununla da, Türkiye genelinde hisse dağılım olan Koç, Sabancı ve benzeri şirketlerdeki çekirdek kadro konumunda olan kişilerin, oy kullanmak için genel kurula gelemeyecek olan hissedarlardan vekalet toplayarak, kendi kararlar doğrultusunda şirketi idare etmekten kurtarmak, internet üzerinden hissedarın oyunun bilinçli bir şekilde kullanımının sağlanması amaçlanmaktadır.