Ticaret odasına şube işyeri bildirimi

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar, bir mükellefim yeni şube açılışında bulundu ve yoklaması tutuldu.ticaret odasına da bildirimde bulunmak istedim, yalnız ayrıntı yeni şube de esas işten farklı konuda faaliyette bulunulacak, dedilerki bize bildirmenize gerek yok, sonrasında bi sıkıntı olup olmayacağını sorduğumda da olmayacağını söylediler.sözlü bir yanıt aldım ama çokta tatmin olamadım, sonrasında odaya 1 ay içinde bildirilmemiş falan diye ceza yer miyiz ???
yoksa uygulama gerçekten bu şekilde mi ??

Ynt: ticaret odasına şube işyeri bildirimi

arkadaşlar belirtmeyi unutmuşum ::)
bahsettiğim mükellef gerçek usulde 2.sınıf deftere tabi.

slm

Bildirimde bulunmanıza gerek yok Herhangi bir sorun olmaz. Hatta şirketlerin bile şubeyi tescil ettirmelerine

gerek yok.

Kolay gelsin

gerçekten şaşırdım :) şube bildirmenin diğer kurumlar açısından başlı başlına yeni iş yeri açmadan bir farkı olmayınca .. sayın aknsbs peki belediyeye bildirim yönünden bir farklılık var mıdır ??

Selamlar
Sayın Subaşı, elinizde şubesi olan şirketiniz var mı?Bu şubeler içinde tescil edilmemiş olan var mı? Varsa bu işin vergi dairesi ayağını nasıl çözdünüz?Bu şubelerden satış yapılıyor mu?

En önemlisi (genele soruyorum) şube tescil ettirmeye gerek yoksa,ticaret odasının harçlar listesinde (ki istanbul ito'dan bahsediyorum) şube açılışı (ek işyeri,ilave işyeri,depo,mağaza v.s.diye geçiyor) neden 1000 tl'ya yakın olabiliyor.Burada bir tezatlık yok mu?Tescil işlemine gerek olmayan bir işlem için neden bu kadar tutarda bir harç belirlenmiş olsun?

Ynt: Ticaret odasına şube işyeri bildirimi

Şube tecil ettirmeye gerek yok diye bir şey söz konusu değil.

Şube işyerleri tescile tabi,

Ancak bazı vergi daireleri şube işe başlamada ticaret sicil için şart aramıyor. Bu nedenle bir çok şirket şubelerini ticaret odasına bildirmiyor sadece vergi dairesi bildiriyor.

Şubeyle irtibat bürosunu karıştırmayalım. Şubeler tescile tabi ama irtibat büroları tescil edilmiyor sadece vergi dairesine bildirimde bulunuluyor.

Ben şu ana kadar şube açıpta kararın ekinde sicil tescil yazısını istemeyen vergi dairesine rastlamadım..Siz rastladıysanız ne güzel şanslısınız o zaman..

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Sayın Subaşı, elinizde şubesi olan şirketiniz var mı?Bu şubeler içinde tescil edilmemiş olan var mı? Varsa bu işin vergi dairesi ayağını nasıl çözdünüz?Bu şubelerden satış yapılıyor mu?

En önemlisi (genele soruyorum) şube tescil ettirmeye gerek yoksa,ticaret odasının harçlar listesinde (ki istanbul ito'dan bahsediyorum) şube açılışı (ek işyeri,ilave işyeri,depo,mağaza v.s.diye geçiyor) neden 1000 tl'ya yakın olabiliyor.Burada bir tezatlık yok mu?Tescil işlemine gerek olmayan bir işlem için neden bu kadar tutarda bir harç belirlenmiş olsun?
NİSANLI ' Alıntı:
Şubeyle irtibat bürosunu karıştırmayalım. Şubeler tescile tabi ama irtibat büroları tescil edilmiyor sadece vergi dairesine bildirimde bulunuluyor.

20 gün önce bir şirketim için dün de başka bir şirket için ek işyeri açılışı yaptım. Noterden onaylı ortaklar kurulu kararı Kira kontratı o kadar

Bununla ilgili yazılar var daha önce forumda tartışıldı.
kolay gelsin

İlave İşyerleri İçin Tescile Gerek Yok

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğü 22/11/2006 tarih ve 9639 sayılı yazıları ile Derneğimiz Başkanı Abdülaziz URAL'ın 20/07/2006 tarihli dilekçesine istinaden ilave işyerleri için ticaret tesciline gerek olmadığını duyurdu.

"İlgide kayıtlı dilekçenizden, Kurumlar Vergisine tabi mükelleflerin şube açılışı için vergi dairelerine başvurmaları halinde şube açılışına dair ticaret siciline tescil belgesi ve ticaret sicil gazetesinin aranılıp aranılmayacağı, şube niteliği taşımayan ilave işyerlerinde tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranıp aranılmayacağı, merkezi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan mükelleflerin aynı sınırlar içinde açtıkları şubeler için de tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranılıp aranılmayacağı konusunda bilgi istenildiği anlaşılmıştır.

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile yazışma yapılmış olup, alınan 10.11.2006 tarih ve 87674 sayılı yazıda;
"213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 159'uncu maddesinde; "Aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükellefler vergi dairelerine bildirmeye, mecburdurlar." hükmü bulunmakta ve aynı Kanunun 168'inci maddesinde de, değişiklik bildirimlerinin bildirecek olayın vukuu tarihinden itibaren bir ay içerisinde mükellef tarafından vergi dairesine yapılacağı belirtilmektedir.

Ayrıca, anılan kanunda ticari işletmelere ait şubelerin ticaret siciline tescil edilmesine dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu nedenle, mükelleflerin mükellefiyeti devam ederken bu iş nevine dahil işyeri sayısında bir artış söz konusu olduğunda, değişiklik bildirimi olarak mütalaa, edilerek bir ay içinde ilgili vergi dairesi'ne bildirilmesi ve bu bildirimi alan vergi dairesince de mükellefiyetin tesis edilmesi gerekmektedir.

Buna göre farklı vergi daireleri yetki alanı içinde ilave işyeri açılması durumu nedeniyle yeni mükellefiyet tesisinde; gerçek kişilerde konu ile ilgili yazılı bildirimin tüzel kişilerde de ilave işyeri açılması ile ilgili yönetim kurulu kararının noter tasdikli bir örneğinin vergi dairesine verilmesi yeterli görülmektedir." denilmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Alim SAYILGAN

Ben şu ana kadar şube açıpta kararın ekinde sicil tescil yazısını istemeyen vergi dairesine rastlamadım..Siz rastladıysanız ne güzel şanslısınız o zaman..

+1 aynen

Şube açıpta kararı tescil ve ilanı olmadan nasıl ticaret sicilde göstereceksinizki ?

Vergi idaresi tescil şart değil diyor, ticaret sicil gelirsen 1000 liranı alırım diyor.Ne gidecem? :)

T.T.K.'ya göre şube işyerleri için tescil zorunlu.

Vergi dairesinin tutumu T.T.K. hükümlerini bağlamaz.

arkadaşlar bağışlayın beni, kaçırdığım yer olabilir, yazılan bütün mesajları okudum.
Sorun, işyeri şubesinin Ticaret siciline tescili mi? yoksa bu şubenin ticaret odasına bildirimi mi? yada arkadaşımız ticaret odası yerine ticaret sicil demek istedi.
sanki ben şubenin ticaret siciline tescili gerekmiyor diye anladımki bende şube eğer aynı il sınırları içindeyse tescile gerek yok diye biliyorum
ama sorulan soru ticaret odasına bildirim hakkındaydı, tescil işlemi üzerine tartışılıyor gibi..

Birde şu yönden bakalım olaya. Eğer firma sanayi sicil belgesi kapasite raporu gibi başvuruları yapmak istediği zaman ticaret odasına tescil ettirmek zorunda kalacak Sonu yok yani :D

ticaret siciline tescil ettirmeniz şart.yoksa hukuki yönden ticaret sicili memuru şirket hakkında yasal işlem yapar.tabi bu yasal işlemin mevzuatı da var.neyse sizin yerinizde olsam tescil yaptırıp kafam rahat olur.yok ben şu vergi dairesi başkanının yazısına istinaden tescil yaptırmam diyorsanız siz bilirsiniz.ama bir vergi dairesi başkanının yazılı talimatı,yazısı vs. ticaret kanunundan üstün degildir.kanunda herşey açık.saygılar..