Ticari Defterlerle Alakalı Tebliğ Bugün Resmi Gazetede Yayınlanmıştır

Tutulacak defterler
MADDE 5 (1) Gerçek veya tüzel kişi olup olmadığına bakılmaksızın her tacir yevmiye defteri, envanterdefteri ve defteri kebiri tutmakla yükümlüdür.
(2) Şahıs şirketleri birinci fıkrada sayılan defterlere ek olarak genel kurul toplantı ve müzakere defterini de tutarlar.
(3) Birinci fıkrada sayılan defterlere ilave olarak anonim ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri, limited şirketler ise pay defteri ve genel kurul toplantı ve müzakere defteri tutmak zorundadır. 11 inci maddenin dördüncü fıkrası hükmü saklıdır.

(4) Limited şirketlerde müdür veya müdürler kurulunun şirket yönetimi ile ilgili olarak aldığı kararlar genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilebileceği gibi ayrı bir müdürler kurulu karar defteri de tutulabilir. Müdürler kurulu karar defterinin tutulması halinde açılış ve kapanış onayları dahil olmak üzere yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmesi halinde 10 uncu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen hususların yazılması zorunludur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez.

Nihayet...
Aklın yolu bir...Fakat illa yumurta ve kapı ilişkisini kuracaklar,yoksa rahat edemezler...

Fakat bu karara istinaden bende şu soruyu sorarım..
1.maddeyi okuyunca ilk akla gelen soru şu:
Tacir'lerin odaya kayıtlı firmalar olduğunu düşünürseniz,işletme defter olupta odaya kayıtlı olanlar bilanço defteri tasdik edecek,oda kaydı olmayanlar,işletme defterine devam mı edecek?

Sanırım mevcut Genel Kurul Toplantı ve Müzakere defteri de eğer yeterli sayfa varsa kullanılmaya devam edilecek.

Gecici madde 1'e göre ticaret sicile kayıtlı mükellefler için ikinci sınıf defter tutulabilecek.

Yine aynı oyunu gördüm ben sahnede.Neden bu güne kadar bekletildi bu tebliğ, olda olacak 31.12.2012' de yayınlasalardı.
Bugüne kadar bu defterleri tastiklettirenler ne yapacak şimdi.Gereksiz bir sürü defter oldu bürolarda.
Yaptırıyorsan da kullanmak zorundasın demişler bir de!
Bu Yttk' ya göre defterlerde değişen ne oldu, bu kadar yaygara neden koparıldı...
Yevmiye, Kebir, Envanter, Pay Defteri hepsi zaten vardı.Karar Defteri varsa, GKTMD ve Müdürler Kurulu Karar Defterinin kullanılmasına gerek olmadığını bugün söylemek ne kadar doğru.Bu tebliğ 30.11.2012' ye kadar çıkarılmalıydı.
Ayrıca Türmob, Odalar neden bu tebliğdeki gibi değilde, hepsini yaptırmak zorunludur yönünde duyuru yaptılar.Türmobun, Odaların etkinliği de bu kadar işte...
:banghead:

Tebliğden çıkan Toplantı df fuzuli olduğu (ltd ihtiyari bırakılabildiğine göre) karar df isteniyorsa adı toplantı ve kararlar df olabileceğidir. Ahh kanunu yapanlar ...