TMS ve TFRS'na Uyum ve Bunların Muhasebe Sistemine Nasıl İhr

Merhaba Arkadaşlar/Üstadlarım;

Ben 01.01.2006 tarihinde başlatma sınavlarını kazanan bunun yanında 7-8 yıldır bu meslekte bulunan bir stajyerim.

Mesleğime de gerçekten AŞIĞIM. Bu mesleği hakkı ile yapmak ve sizler gibi birer meslek mensubu olmak istiyorum.

Bunun içinde kendi çapımda bir şeyler yapmaya gayret ediyorum. Fakat nasıl ve ne şekilde çalışmamam gerektiği konusunda ki sorunlarımı aşamıyorum.

Örnek verecek olur isek yayınlanan ve yayınlanmakta olan TMS ve TFRS bunları nasıl günlük işlerime ihraç edebilirim veya etmem gerekiyor mu? Bunları nasıl kullanmalıyım veya kullanmadığım için nasıl bir yaptırım ile karşı karşıya kalabilirim?

Bunun haricinde de yeterli bir bilgi birikimine sahip meslek mensubu olabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Değerli zamanızı ayırıp, vereceğiniz cevaplar, yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Sayın Sayar,

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından Uluslararası Muhasebe Standartlarının birebir çevirisi olarak hazırlanan ve yayımlanan TMS ve TFRS'ler BDDK ve SPK firmaları için yürürlüğe girdi..Raporlar ve bilançolar bu standartlara göre hazırlanıyor..Diğer firmalar için 01.01.2008 den itibaren kullanılmaya başlanacak...
2007 yılı bu açıdan tüm meslektaşlarımız için eğitim yılı olması gerekiyor..
Şimdiden bu standartları öğrenmeliyiz..
www.tmsk.org.tr adresinden faydalanabilirsiniz.
Bunun dışında mesleki yayımları takip etmenizi öneririm.
Alomaliye sitesini zaten takip ettiğinizi düşünüyorum..
Stajınız süresince muhasebe eğitiminize ağırlık vermenizi ancak bir yandan da Türk Vergi Sistemini ve güncel mevzuatı takip etmenizi öneririm..
Vergi Mevzutı da en iyi internetten takip edilir düşüncesindeyim..
Muhasebe konusunda kitaplardan yararlanabilirsiniz..

Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Merhabalar Sayın Ahmet Faruk Özdemir;

Değerli üstadım, cevabınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sürekli değişen vergi mevzuatları, yeniden yazılan kanunlar ve tabii ki meslek mensubu olmanın her geçen gün zorlaştığı toplumumuzda sizler gibi söz sahibi meslek mensubu olmak için ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREK ÇOK :) Muhakkak ki bir yere varmak için bazı aşamaları aşmak gerekiyor. Allah yardımcımız olsun.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Mesleğimiz her geçen gün daha da önem kazanıyor..Dünyada yaşanan denetim skandalları, Yeni Türk Ticaret Kanunu, yeni vergi kanunları ve diğer gelişmeler hep mesleğimizin önemini artırdı..Mesleğimiz kabuk değiştiriyor..Defter tutma boyutundan ziyade müşavirlik ve denetim ağırlıklı bir mesleğe doğru gidiyoruz..Mesleğe bakış açımız bu yönde olursa gelişmeleri takip edebilirsek hem Mesleğimiz kazanacak hem de bizler..Bunun için meslek yaşamımızın her aşamasında stajerken, SM iken, SMMM yada YMM iken farketmez..Her zaman eğitim şart..Öğreneceğimiz o kadar çok şey varki..
Evet çoook çalışmamız lazım çokkk..
Ama hepimizin..Stajeri, SM, SMMM yada YMM'si..
Selam ve muhabbetle...