fonradar

TOKİ Site Yönetimi Gelir Gider Muhasebesi

veli

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar ;

1.Etap toki evleri yapılmış(5 yıl önce) .Aynı yerin yanına 4 bloktan oluşan 2.Etap toki evleri yapıldı bu sitenin muhasebe işlerini yapacağım biraz araştırdım çok karışık.(önceki meslektaş sağolsun)
Yeni yapılan sitenin yönetimi diğer toki evlerinden bağımsız olması gerekmez mi?
yeni 2 etap toki bloklarına alınan kapıcılar eski 1 etap toki bloklarının sgk dosyasında sigortalı.. gelir giderler tek bir hesapta toplanıyor ve bu gelirler bütün blokların giderlerine kullanılıyor yönetici maaşları stopaj vergisi kesintisine tabi tutulmamış yani muhtasar verilmemiş ..

Bu site yönetimi muhasebe işleri ile ilgilenen bir arkadaşımız varsa yardımcı olabilir mi bana burayı düzene sokmam lazım. Site yönetimi muhasebesi hakkın yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

Günaydın;
Öncelikle her blok veya etap, kısım ne derseniz deyin. Yönetim planı oluşturulmalıdır. Her blok için ayrı yönetici mi olacağı yoksa hepsi birden mi olcağı kat malikleri kurulunun alacağı karara bağlıdır.

Öncelikle bu seçim yapılmalı. Daha sonra bağımsız tutulacaksa ayrı işyeri numarası alınmalıdır.
Site tamamen mesken ise kapıcılar ve diğer çalışanlar gv den muaftır. Ancak bu muafiyet yöneticiye uygulanaz kanısındayım.

yönetici ve denetçiler hakıhuzur alır.(%15 g.v)

kapıcılar g.v den muaf ssk ve damga vergisi var.

bir de gider pusulaları bunlarla muhtasar veriyorsun sadece

ssk aylık bildirim veriliyor.

yaptığınız diğer işler işletme projesine göre toplanacak aidatların tespiti ve bunların takibidir.

kolay gelsin.