Transit ticaret ve ihracat hk.

cetvel

Tanınmış Üye
Arkadaşlar .
çinden istanbul havalaalanına gelen bir mal var. birde stoğumuzda mevcut mal var. çinden gelen malı millileştirmeden stoğumuzdaki mal ile beraber almanya göndereceğiz. tek fatura keseceğiz.

1.çinden gelen mal millileşmeden almanyaya gideceği için transit ticaretin konusuna giriyor.
2.stoğumuzdaki mal ise daha önceden millileştiği için ihracatın konusuna giriyor.

transit ticaret ve ihracata konu işlemi tek bir fatura ile halledebilirimiyiz. birde stoğumuzdaki mal daha önce millleştiği için yüklenilen kdv ye dahil edip iade almayı düşünüyorum. bir sakıncası olurmu.

şahsi fikrim bir problemin olmayacağı ama sizden fikir almak istedim.
Teşekkürler.

Ynt: Transti ticaret ve ihracat hk.

Türkiye'de faydalanamıyacağınız hizmetler Türkiye'de yapılmamış sayılacağından vergi konusuna girmediğinden KDV beyanına dahil edemezsiniz.Millileştirilmeden satıldığı için vergi konusuna girmez. KDV konusuna girmeyen hizmetler KDV beyannamesinde (BA) - (BS) de olmaması gerekir.

millileşmiş malın bir kısmı faturada yer alacağına göre sadece millileşmiş tutar kadarını kdv beyannamesi mal ihracı kısmında göstermemiz lazım bence.

gümrük müşaviri ile görüştük tek beyannamede halledebileceğini söyledi.o nedenle tek fatura kesmek istiyoruz.

Ynt: Transit ticaret ve ihracat hk.

2 farklı fatura düzenleseniz millileşmemiş malı ayrı gösterseniz daha sağlıklı olmaz mı ?
Faturayı Türkçe'mi düzenleyeceksiniz ?

İyi günler...

hayır fatura türkçe düzenlemeyeceğim ihracat faturası gibi euro düzenleyeceğim.
dediğim gibi gümrük müşaviri tek beyannamede halledebilirim dediği için tek fatura kesmeyi düşünüyorum. hemde masrafları daha az olur kanaatindeyim.

İsmail bey benim düşüncem şu şekilde belirtmiş olduğum gibi millileşmemiş malı KDV beyannamesine dahil etmemeniz ve neticesinde ise (BA) - (BS) de olmaması gerekir. Fatura düzenlerken 2 malın faturanızı ayrı ayrı düzenlemeniz millileşmemiş malın faturasını düzenlerken ba-bs formlarında olmayacağı için faturayı Türkçe'de düzenleseniz ne kambiyo ne de vergi açısından bir sıkıntı olmayacağı kanısındayım.

Yine de bu işi yapan gümrük müşaviriniz ile konuyu netleştirin sanırım daha önceki işlemleri belirttiğiniz şekilde yaptığına göre bir sorun çıkmayacağını belirtmiş.

İyi çalışmalar,

sayın demiral bende sizin gibi düşünüyorum. transit ticarete konu işleme ayrı fatura ihracata ayrı fatura. Teşekkürler.

En sağlıklısı her ikisine de ayrı ayrı fatura kesmektir.
Çünkü sistemler ve kayıt usulleri farklıdır.