Tür Değiştirerek A.Ş. Olanlarda Yönetim Kurulu Üyelerinin Sigortalılık Durumu

Ltd. Şti. olan bir mükellefimi isteği üzerine 01 Eylül 2014 tarihinde A.Ş.'ye dönüşüm işlemlerini sorunsuz hallettim. Ltd. şirketi iken şirket ortakları kendi işyerlerinde 4a (SSK) sigortalısı olarak çalışmaktaydılar. 01.10.2008 den önce SSK lı olduklarından ve ara vermediklerinden kanun kendi işyerlerinde 4a lı çalışmaya izin veriyordu. A.Ş.'ye dönüşünce bu defa aynı 2 ortak yönetim kurulunda yer aldı. SGK müdürlüğüne tür değişikliğini bildirdiğimde işyeri tescil bildirgesi verdim ancak müdürlük dosya numarasını da e-bildirge şifresini de değiştirmedi. Sadece bilgisayarda işyeri bilgilerimizi güncelledi ve biz aynı şifre aynı işyeri sicil numarası ile bildirge vermeye sonraki aylardada devam ettik. Yönetim kurulu üyelerini de Limited iken olduğu gibi 4a'lı olarak bildirmeye devam ediyorum bu güne kadar. Çünkü herhangi bir kesinti olmadı sigortalılıklarında. Fakat son zamanlarda bunun yanlış olduğunu, tür değişikliği tarihi itibariyle yönetim kurulu üyelerinin (Aynı zamanda ortak) 4b bağ-kur sigortalısı olmak zorunda olduğunu söyleyenler oldu. İnternette, mevzuatta ne kadar aradımsa da bizimkine uygun bir örnek veya bilgi bulamadım. Alo SGK 170 hattına sorum 3 gün sonra cevap vereceğiz dediler bekledim 3 gün sonra aradım bağlı olduğunuz müdürlüğü başvurun dediler. Sonuç olarak hangi uygulama doğru. Sizlerin başına geldiyse veya görüşü olan, elinde mevzuattan ilgili bir bölüm olan varsa paylaşır, cevap verirse çok sevinirim dostlar. Malum meslek stresi artık çekilmeyecek hal aldı. Umarım yanlış uygulama sonucu ağır bir fatura ile karşılaşmam...

İlginç bir durum:

Kendi düşüncelerimi paylaşayım.:

Bence sizin durumunuzda kesintiye uğramak yoktur çünkü : a) işyeri sicil numarası değişmemiştir.b) çıkış giriş işlemi yapılmamıştır. c)işyeri bildirgesi verildiği halde kurum herhangi bir değişiklik yapmamıştır.

Tabi yine en doğrusu bağlı olduğunuz müdürlüğe gidip yüz yüze aklı başında bir yönetici ile konuşmaktır.

4-a sigortalılığında bir kesinti olmadığı sürece herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum,
şirketin nevi değişikliği, unvan değişikliğinin burda önemi yok, sadece kesinti olmaması önemli

4-a sigortalısı gösterdiğiniz kişiler yarın emekli müracatı yapıınca kişilerin hizmet dökümlerine bakılınca dikkat edecekleri tek konu, kesinti var mı yok mu arada şirket ltd den aş ye geçtiğine kimsenin bakacağını zannetmiyorum.

Sayın Arkadaşlar,

Nizam haklı. TTK'ya göre nevi değişikliği tüzel kişiliğin sona ermesi ve yeniden başlaması anlamına gelmez, bu nedenle hiçbir sicil numarası da değişmez. SGK, VD ve Ticaret Sicil. Bu nedenle de durum değişikliği de olmaz. Burda zaten en önemli konu sicil kaydıdır sicil kaydında değişiklik olmadığı sürece şirket esasen aynı kaldı demektir...

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Cevaplarınızdan anladığım kadarıyla en önemli konu 4a sigortalılığın kesintiye uğramaması. Buda bizim örneğimizde gerçekleşmediğinden problem olmayacağını umuyorum. Bu arada bağlı olunan SGK Merkezindeki memur arkadaşlara da durumu sanki yeni dönüşecek bir şirket varmış da onun için soruyormuşum gibi sordum. Malum kendi kendimi ele vermek istemem :) (Düştüğümüz duruma bak!) Memur arkadaş da bugüne kadar böyle bi olayla karşılaşmadığını mevzuatta da bu duruma uygun bi izahat bulunmadığını, ancak sigortalılığın ara vermemesi nedeniyle emeklilik aşamasında sorun olacağını düşünmediğini, hizmet dökümündeki devamlılığın baz alındığını ifade ederek içime su serpmiş oldu. İlginiz için tekrar teşekkürler üstadlar...

nev-i (tür ) değişikliklerinde sadece vergi numarası değişiyor.
sgk ve ticaret sicil bilgileri değişmiyor.

syg.