Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
100
iyi günler öncelikle kolay gesin ,
Bir Türk firmasına yurt dışındaki bürosu için mimarlık hizmeti veren bir başka türk firması
faturasında kdv düzenleyip düzenlenmemesi konusunda arada kaldım fikri olan meslektaşlarıma danışmak istedim .. Hizmet yurt dışında yapılırsa hizmet ihracatı ve KDV yoktur ok,Hizmet yurt dışında yapılıyor ama firma
Türk firması KDV varmı yokmu ????

ilginize teşekkür ederim
saygılarımla.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Hizmeti alan ve veren de Türk Firma galiba. öylemi?
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
100
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

ewt hizmeti alanda verende türk firması ama hizmetin yapıldığı yer rusya ..
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Tamam o zaman KDV olmayacak. Tabi hizmetin nerde yapıldığı açıkça belirtilecek.
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
100
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

ilginize teşekkür ederim ,konuyu maliyeye de danıştım bana hizmet yurt dışındada yapılıyor olsada firma türk olduğundan KDV uygulanacak dendi cok tatmin olmadım o cevaptan o yüzden konuyu buraya taşımak istedim .
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

kanımca maliye yanlış cevap vermiş
çünkü firma Türkiye de de olsa yurtdışı şube için yapılmış bir işlem yurtdışı şubelerde bulundukları ülkenin vergilendirilmesine tabidir
o zaman kdv siz olmalıdır (ama faturayı yurtdışı şubeye kesmelisiniz)
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
100
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Fatura türkiyedeki firma adına düzenlenecek .... böyle düşünürsek hizmet yurt dışında yapılmış olsada KDV uygulanacak gibi gözükmektedir diye düşünsek cokta yanlış olmayacak sanırım ....
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

KDV nin konusunu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde yapılan mal ve hizmet teslimleri teşkil eder.



Yurt dışında satın alınan veya imal olunan malın veya hizmetin yine yurt dışında teslimi KDV ye tabi değildir.Faturanın Türkiyede kesilip gönderilmesi ve yine Türkiyede irat kaydedilmiş olması sonucu etkilemez.;



Bakınız; Mehmet Maç, KDV kitabi
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Hizmet ihracı sayılıp kdv siz fatura için fatura nın yurtdışı firması için düzenlenmesi gerekir
o yüzden eğer fatura y.içi firmaya kesiliyorsa faturada kdv olmalıdır

l.l.l. Hizmet, Yurtdışındaki Müşteri İçin Yapılmış Olmalıdır

KDV Kanunu'nun l2/2. maddesine göre "yurtdışındaki müşteri" tabiri, ikametgahı, kanuni ve iş merkezi yurtdışında olan alıcılar ile yurtiçinde bulunan bir firmanın yurtdışında kendi adına müstakilin faaliyet gösteren şubelerini ifade eder.

Ancak uygulamada, ikametgahı, kanuni ve iş merkezi yurtdışında olan firma, Türkiye'de şube açmış ise bu şubeye verilen hizmetler, yurtiçindeki müşteriye verilen hizmet sayılmakta, bedeli döviz olarak tahsil edilmiş olsa dahi hizmet faturasında KDV gösterilmesi gerekmektedir
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Sn. apaçi;


Hizmet ihracı ile bence ilgisi yoktur. Zaten konu olarak Türkiye dışı olduğu için kapsamıyor.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

bende onu söylüyorum
hizmet ihracı olmuyor ve kdv li kesilmelidir fatura
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

nguroy ' Alıntı:
KDV nin konusunu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde yapılan mal ve hizmet teslimleri teşkil eder.
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
100
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Sonuçta KDVli olacağı konusunda hem fikir olduk sanırım Sayın nguroy ve Apaçi ilginize teşekkür ederim kolay gelsin ...

tolona..
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Hayır sanırım yazdıklarımı okumnadınız.Ben KDV olmayacak diyorum. KDV yurt içinde ki teslim ve hizmetlerde var.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Şöyle düşünün ;
Türk Firması yabancı ülkede bu hizmeti yabancı bir şirkete verse idi kdv olacakmıydı?


Ya da tersi Türk firma bu hizmeti yabancı firmadan alsaydı KDV indirebilecekmiydi?.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

SAYIN nguroy hizmet ihracı için gerekli şartlar oluşmamıştır y.içne fatura keserek o zaman kdv li fatura kesilmesi kanısındayım

Hizmet ihracında katma değer vergisi istisnasının uygulanabilmesi için 26 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (c) bölümünde yer alan aşağıdaki dört şartın birlikte gerçekleşmiş olması zorunludur.

1 ? Hizmet Türkiye?de yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.

2? Fatura veya benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.
3 ? Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye?ye getirilmelidir.

4 ? Hizmetten yurtdışında yararlanılmalıdır.
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
100
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Vergi daireside aynı Apaçi beyin dile getirdiği şekilde söyledi ve KDV keseceksiniz dedi...
hizmetin rusyada olması konusu kafa karıştırıcı ama 2 firmada Türk Firması ....
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

Vergi dairesi öyle der. Gerçi biri kesecek öteki indirecek. Sorun olmaz.
Ancak teorik olarak bakarsanız bu mal ve hizmet teslimi T.C içersinde değildir. KDV konusunu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersindeki teslim ve hizmetler teşkil eder. Firmaların Türk olması sizi hizmet ihracı konusunda yanıltıyor.
Bu hizmet ihracı değil. Hizmet ihracı olabilmesi için hizmetin T.C içersinde (Türkiyede) Yabancı bir firma için yapılması gerekmektedir.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Türk firmasına yurt dışında ma ve hizmet vermek KDV varmı ???

aslında burdaki sıkıntı
hizmeti yurtdışı şubeye yapılıyor fakat faturayı şube yerine burdaki y.içi merkeze kesiliyor
aslında faturanında şubeye kesilmesi gerekirdi çünkü hizmet şubeye yapılıyor şubeye kesilse idi kdv olmazdı
 
Üst