TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliğ Geçici 2. ve 4. maddeler

ttoraman

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Bilindiği üzere TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ yayınlandı. Bu tebliğin Geçici 2.ve 4.maddesinde ;

GEÇİCİ MADDE 2- (1) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle SPK ve BDDK?dan yetki almış olan bağımsız denetçiler veya yetki alma hakkına sahip meslek mensupları için bu Tebliğde belirtilen ?Bağımsız Denetim Lisanslama Eğitim ve Sınavı? şartı aranmaz. Baş denetçi unvanına sahip olanlar için kalite güvence sistemi inceleme uzmanlığı eğitim programı ve sınavı şartı aranmaz.

GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle SPK Bağımsız Denetim Lisans sınavlarına girerek ya da girmeksizin sermaye piyasasında bağımsız denetim yapma yetkisi almış olan meslek mensubu mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu Tebliğ kapsamında bağımsız denetçi unvanına hak kazanmış sayılırlar.

deniyor.

Bu maddeler uyarınca muafiyet için başvuru yapan arkadaşlar varsa izledikleri prosedürleri bizlerle paylaşabilirler mi?

Herkese iyi forumlar

Ynt: TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliğ Geçici 2. ve 4. maddeler

ttoroman arkadaşım
Kasım-2010 sınavında spk'dan bağımsız denetim lisansı almaya hak kazandım. Hemen bu Cuma Turmob'tan Zafer beyi arıyarak ne yapmam gerektiğini sordum. Bana tebliğde her şeyin açıksa yazdığını söyleyip lisans belgesiyle birlikte dilekçe yazmamı söyledi yani durumun kritik olduğunu söyledi. Bende hemen zaman kaybetmeden Cuma günü dilekçemi yazıp muaf tutulmam gerektiğini ve neticede bir hak kaybının olduğunu belirterek Bağımsız denetim Lisans sınavından muaf tutulmam gerektiğini yazdım gönderdim. Şimdi ne mi olacak? Turmob ya hakkımız olan belgemizi verecek yada siz muaf değilsiniz diyecek yüzlerce BÖLGE İDARE MAHKEMELERİNDE bu tür davalarla uğraşacak kısaca kişisel olarak bana bu muafiyet tanınmasa mahkemeye başvuracağım. Eminim bir çok arkadaşımızda böyle yapacak. İzlenecek yol budur diye düşünüyorum. Çünkü bir çok avukat arkadaşlarla yaptığım görüşmelerde Bölge idare mahkemelerinde açılacak davalarda mutlaka kazaınalacak bir dava olduğu yönünde görüş belirtildi. (13 kasım 2010 tarihinde yine zefer beyle yaptığım görüşmede sonuç açıklansın belgenle müracat et yönetim kurulu toplanacak dedi. Bende bu konu için yönetim kurulu toplanacak ise umutlu olmam gerektiğini kendisine söyledim. Bana tabi umutlu olun yönetim kurulu olarak bir karar vereceğiz dedi.)

Sevgili hıghpower arkadaşım,

Dikkat çekmeyi istediğim noktalar diğer başlıkların konusu değil. O yuzden yeni başlık açtım.

ibrahimsuslu ' Alıntı:
ttoroman arkadaşım
Kasım-2010 sınavında spk'dan bağımsız denetim lisansı almaya hak kazandım. Hemen bu Cuma Turmob'tan Zafer beyi arıyarak ne yapmam gerektiğini sordum. Bana tebliğde her şeyin açıksa yazdığını söyleyip lisans belgesiyle birlikte dilekçe yazmamı söyledi yani durumun kritik olduğunu söyledi. Bende hemen zaman kaybetmeden Cuma günü dilekçemi yazıp muaf tutulmam gerektiğini ve neticede bir hak kaybının olduğunu belirterek Bağımsız denetim Lisans sınavından muaf tutulmam gerektiğini yazdım gönderdim. Şimdi ne mi olacak? Turmob ya hakkımız olan belgemizi verecek yada siz muaf değilsiniz diyecek yüzlerce BÖLGE İDARE MAHKEMELERİNDE bu tür davalarla uğraşacak kısaca kişisel olarak bana bu muafiyet tanınmasa mahkemeye başvuracağım. Eminim bir çok arkadaşımızda böyle yapacak. İzlenecek yol budur diye düşünüyorum. Çünkü bir çok avukat arkadaşlarla yaptığım görüşmelerde Bölge idare mahkemelerinde açılacak davalarda mutlaka kazaınalacak bir dava olduğu yönünde görüş belirtildi. (13 kasım 2010 tarihinde yine zefer beyle yaptığım görüşmede sonuç açıklansın belgenle müracat et yönetim kurulu toplanacak dedi. Bende bu konu için yönetim kurulu toplanacak ise umutlu olmam gerektiğini kendisine söyledim. Bana tabi umutlu olun yönetim kurulu olarak bir karar vereceğiz dedi.)

ibrahimsuslu arkadaşım;

Peki buradaki geçici 2 madde ile ilgili bir yorumları oldumu veya senin bir bilgin varmı

Sayın ttoroman arkadaşım
Hiç bir şekilde hiç maddeye açıkca değinip yorum yapmıyorlar. Sadece kimlerin muaf tutulduğunu açıkca tebliğde olduğunu söylüyorlar. Burda da muaafiyet 2 ila 4. madde olduğuna göre ne diyelim artık.

Maalesef dediğin gibi söylüyorlar ama ben çıkça bir şey göremiyorum tebliğde...

Turmob un yayınladığı tebliğe göre 3 farkılı belge var.
TÜRMOB Bağımsız Denetçilik Lisansı
TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansı-BDDK
TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansı-SPK

Hangi lisanstan nasıl muaf olabiliryoruz bunu açıkça belirtmiyorlar.

Ayrıca BDDK nın şu anda bir yetki belgesi yok. Kaydi olarak liste tutuyorlar umarım bu geçerli olur

zafer beyin yeni açıklaması var onu okuyun. Çok üzüleceğiz gibi görünüyor.Selamlar

ibrahimsuslu ' Alıntı:
zafer beyin yeni açıklaması var onu okuyun. Çok üzüleceğiz gibi görünüyor.Selamlar

evet İbrahim bey okudum. Geçiş sürecinden faydalanamayacak tüm arkadaşlar için üzüldüm.

Ben "sayın arkadaşlarımdan" biraz farklı olarak, 1 kasım itibariyle BDDK ve SPK da denetçi olarak gözüküyorum. Benimle aynı durumda olan arkadaşlar tecrübelerini aktarırsa sevinirim.

Herkse iyi forumlar

Anlamadım nasıl denetçi gözüküyorsun

anladım.Tşk.ler

Lütfen tüm arkadaşlara sesleniyorum. Sizden ricam burda kimse kimse en ufak bir şey ima etmeden ve kırmadan yazılar yazsın. Lütfen kendimize yakışanı yapalım ve asıl konumuzu dağıtmayın.

Ben başvuru evraklarımı hazırladım. Ama BDDK nın hali hazırda bir belgesi olmadığı için, kuruma şirketim tarafından bildirilen ismimin geçtiği bilgilendirme yazılarını ekledim.

1 Kasım itibariyle yürürlükte olan tebliğ uyarınca muafiyet hakkı olan arkadaşlarımın tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Bende 6 kasım sınavıyla lisans almaya hak kazandım. Şimdi bizim durumumuzdakilere türmob muafiyet tanımıyor anladığım kadarıyla doğru mudur? Diyelim ki muafiyet tanıdı 6 kasım da alanlara, ben şu an smmm stajı yapıyorum bu durumda benim durumum ne olur. Kafam çok karışmış durumda.

06 Kasım 2010 tarihindeki sınavda başarı olanlara şu an 2 ile 4. maddeyi gösteriyorlar. Senin durumun ise bu tarihte stajer olduğun için kanımca daha kötü. İnşallah yanılırım ve hakettiğini alırsın. Bende senin gibi bu sınavda verdim. Turmobla yaptığım görüşmede bana direk tebliğdeki 2 ile 4. maddeyi gösterdiler. Beklemekten başka çare yok.Selamlar

Evet bende pek umutlu değilim şu durumda. ama SPK nın da açmış olduğu dava var TÜRMOB a. Biz muafiyetlerle uğraşırken TÜRMOB un lisansı komple iptal bile olabilir. Bekleyip göreceğiz. Bu arada yeni lisans almaya hak kazananlar 03.12.2011 tarihinden itibaren tspakb ne başvurabilirler. selamlar...

ttoraman ' Alıntı:
Ben başvuru evraklarımı hazırladım. Ama BDDK nın hali hazırda bir belgesi olmadığı için, kuruma şirketim tarafından bildirilen ismimin geçtiği bilgilendirme yazılarını ekledim.

1 Kasım itibariyle yürürlükte olan tebliğ uyarınca muafiyet hakkı olan arkadaşlarımın tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.

siz ,tbdm sitesi faal hale geldiğinde istenen ek evrakları da tamamlayıp tbdm vereceksiniz.Ankaradaysanız ,direk iletişime de geçebilirsiniz. Şu an için düzenleme yapılıyor .Ocak ayı içinde istenenler belli olur.
Spk lisansınız olduğu için sınavsız Türmob lisansını alacaksınız.Türmob Lisansınız ,hayırlı olsun.

Hanmir oğlu arkadaşım
siz ,tbdm sitesi faal hale geldiğinde istenen ek evrakları da tamamlayıp tbdm vereceksiniz.Ankaradaysanız ,direk iletişime de geçebilirsiniz. Şu an için düzenleme yapılıyor .Ocak ayı içinde istenenler belli olacak.
Türmob Lisansınız ,hayırlı olsun.

Peki benim gibi 06. kasımda bu sınavı verenler için herhangi bir çalışmadan haberin varmı. Slm.lar

ibrahimsuslu ' Alıntı:
Hanmir oğlu arkadaşım
siz ,tbdm sitesi faal hale geldiğinde istenen ek evrakları da tamamlayıp tbdm vereceksiniz.Ankaradaysanız ,direk iletişime de geçebilirsiniz. Şu an için düzenleme yapılıyor .Ocak ayı içinde istenenler belli olacak.
Türmob Lisansınız ,hayırlı olsun.

Peki benim gibi 06. kasımda bu sınavı verenler için herhangi bir çalışmadan haberin varmı. Slm.lar

Şu an için Olumsuz .Tanıdığınız iyi bir avukat varsa dava yolunu öneririm.

Elbette bende son çare yargı yolunu deneyeceğim. Şu an Turmoba evraklarımı gönderdim sonucunu bekliyorum.Bakalım her şeyin hayırlısı diyelim.

hanmiroğlu ' Alıntı:
ttoraman ' Alıntı:

siz ,tbdm sitesi faal hale geldiğinde istenen ek evrakları da tamamlayıp tbdm vereceksiniz.Ankaradaysanız ,direk iletişime de geçebilirsiniz. Şu an için düzenleme yapılıyor .Ocak ayı içinde istenenler belli olur.
Spk lisansınız olduğu için sınavsız Türmob lisansını alacaksınız.Türmob Lisansınız ,hayırlı olsun.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Sayın hanimiroğlu.

Fakat benim burada asıl merak ettiğim TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansları... Bunlarla ilgili durum hala tam açık değil sanırım. BDDK ve SPK ya tabi firmalarda denetim yapıyorum ve dava sonucu açıklandığında (Turmob-SPK)(veya yetki karmaşası netleştiğinde) her iki durum içinde hazırlıklı olmak istiyorum.

Neyse ,anlaşılan bir süre daha bekleyeceğiz.

İyi forumlar