Turmob'un Web Tabanlı Programı (Luca)

Turmob'un hazırladığı web tabanlı Luca adlı program hakkında bilgisi olanların olumlu ve olumsuz yönlerini yazmasını rica ederim.

Tüm meslekdaşlara faydalı olacağını umarım.

Ahmet bey ben bu proğ.kullanıyorum.Çok rahat bir proğram yedekleme derdiniz yok,versiyon değişikliği ücretleri alınmıyor.Sadece şu an için yıllık 100 eur aidat var yakında onuda kaldıracaklar sadece şu an proğ.alırken 900 ytl para ödüyorsunuz o kadar.Mevzuatta oranlar değerler tutarlar değiştiğinde bunları siz yapmıyorsunuz merkez yapıyor(web tabanlı olduğu için).Proğramı yapan bizim meslek örgütümüz olduğu için proğramı sürekli bizim ihtiyaçlarımıza göre yeniliyorlar,sabah internete girip luca'yı açtığınızda bir bakıyorsunuz işimizi kolaylaştıracak çok güzel şeyler eklemişler,değişiklikler yapmışlar.
Ayrıca mevzuat setlerine para ödemenize gerek yok proğramda bedava mevzuat bölümü var.İşinizi yapmak için illaki büroda olmanıza gerek yok laptopunuz varsa evde internete girip işlerinizi yapıyorsunuz hasta olduğunuzda falan bu çok faydalı internet olan her yerden proğramınıza ve müşterilerinize ulaşıyorsunuz.Birde bu proğramı kendiniz kısıt koyarak müşterilerinize şifre veriyorsunuz müşteriniz sizin izin verdiğiniz işlemleri proğrama girebiliyor.Mesela işçisine vizite kağıdı v.b dökümanları alabiliyor.İşçisinin sizin büronuza gelip sizden vizite kağıdı isteyip zamanınızı ve bir takım masraflara girmekten kurtuluyorsunuz.

Daha pek çok güzellik var proğramda.Artık diğer proğramlara sürekli değişiklik olduğunda para vermekten kurtuluyorsunuz.Çünkü luca'da yıllık 100 eur dışında versiyon değişikliği gibi durumlardan para alınmıyor.Zaten Adamlar sürekli güncel değişikliklere göre proğramı güzelleştiriyorlar.

Bence hemen alın.

Merhabalar,
Sayın Zeybekci,öncelikle şunu belirtmeliyim ki anlattıklarınız ve uygulama gerçekten çok güzel ve yararlı ancak suistimale açık olan bir konuda şöyle düşünülebilirmi;
Program web tabanlı ve girdiğimiz tüm bilgiler ilgili yada ilgisiz webmasterlar ve admin ler tarafından sürekli görülebilir vaziyette olacağı aşikar değilmidir.Ülkemizde yaşanan çeşitli skandallar gereği birtakım insanların kötü emelleri ile şirketin namehremlerinin korsanlar tarafından ele geçirebileceği herzaman aklımızda bir soru işareti olarak kalmayacakmıdır?
Nedersiniz..

İYİ ÇALIŞMALAR

sayın demir,bu proğramın güvenlik konusuyla anlattıklarınız şeyler insan kafasında şöyle bir beyin fırtınası yaptığında veya senaryo kurduğunda böyle bir senaryoya göre olabilecek şeyler.Mesela bende şöyle bir senaryo kurarım sizin defterini tuttuğunuz müşterinin rakibi firma sizin müşterinin gizli bilgilerine ulaşabilmek için sizin büroya bir şekilde girer ve bilgisayarınızın ve proğramınızın şifresine kırarak veya bir elemanınızı tehdit ederek şifrelerinize ulaşabilir böyle bir senaryo kurulabilir.

Ben bu proğramı almadan önce lucay'la özellikle güvenlik konusunda çok konuştum ve kesinlikle ikna oldum.O yüzden bu proğramı alacak olan arkadaşlar proğramın güvenliğiyle ilgili soruları için 444 60 60 numaralı telefonu arasınlar kendilerine gerekli bilgiler verilecektir.

TURMOB'UN WEB TABANLI PROGRAMI (LUCA)

Sayın Zeybekçi verdiğiniz ayrıntılı cevap için çok teşekkür ederim.
Ben de sizin paralelliniz de düşünüyorum.
Ancak bir kaç soru daha sormak istiyorum.

Siz Luca proğramından başka program kullanıyormusunuz.
Hız yönünden bir sıkıntınız var mı? Diğer proğramlara göre mukayase ederseniz çabukluk yönünden problem oluyor mu?(bu çok önemli bir konu)
Teşekkürler

sayın Ahmet,

ben şu an sadece luca kullanıyorum.
hız yönünden çok iyi, bekleme yapmıyor.Zaten ADSL ile bağlanıyorsanız hiç bir sorun çıkmaz.

arkadaslar zaten 2006 yılında büyük ihtimalle bütün programlar web tabanlı olacak.Maliye bakanlığının server bilgisayarı olacak ve herkes o bilgisayara baglanacak.Böylece bakanlık yapılan her işlemi anında görecek ve kontrol edecek.Imf bu konuda cok ısrarlı sene sonuna yetişmesini kesin şart olarak kosuyor.Bence luca cok iyi bir program.Ben logo kullanıyorum ve hiç memnun degilimmm...

Luca da stok ve imalat modülü varmı?, stok modülü yoksa faturadaki miktar kısmını proggram girmemize izin veriyormu? 2006 yılında luca'ya geçmeyi düşünüyoruz, eksi yönleri nelerdir.

sayın forumdaşlarım bence luca anlatılanlara göre iyi proğram ama birazdaha bekleyip sistemin tam olarak oturması gerekir inancındayım
örneğin güvenlik,internet iletişimi gibi konuların oturması gerekir

birden çok kullanıcı aynı anda programa girebiliyor mu 512 hızındaki adsl bağlantısı yeterli mi raporlamada yavaşlama oluyor mu ? Yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler...

Aynı anda birden fazla giriş yapabilirsiniz; ben 256 ile bağlanıyordum şu an 1024'teyim; ekstra bir sorun yaşamadım.
Saygıyla,
Hakan

isterseniz 2056 kullanın programın kendisi çok ağır, 2005 aynı defter sayımız vardı 2006 yılında da aynı ama ekstreadan 3 eleman daha aldık + bilgisayarda tabi çünkü yetişmiyor gece yarılarına kadar çalışıyoruz pogramı 2007 değiştircez